V týchto dňoch sa dá na večernej oblohe pozorovať kométa s označením C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS.
Od našej planéty je vzdialená len približne 71 miliónov kilometrov, čo je necelá polovica priemernej vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom.
"Šestnásteho októbra 2024 napríklad zapadne až o 20.46 h SELČ. Jas kométy môže trochu stlmiť len Mesiac, ktorý bude tesne pred splnom," vysvetlil astrofotograf Marián Dujnič.
Po 18. októbri však bude Mesiac zapadať neskôr večer resp. v noci a svojím svetlom nebude pozorovanie kométy rušiť.
Voľným okom bude pozorovateľná do konca októbra či do začiatku novembra. Potom sa bude dať vidieť opäť len ďalekohľadom.
Kométa má označenie C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS (vyslovuje sa ču-šin-san - atlas), pričom názov označuje miesta, kde bola objavená. Systém ATLAS ju v Južnej Afrike spozoroval 22. februára 2023, následne sa ju podarilo spätne dohľadať aj na snímkach observatória na Purpurovej hore v Číne.
Tu ju prístroje zachytili už 9. januára a v observatóriu Palomar dokonca už 22. decembra 2022. Pochádza z tzv. Oortovho oblaku, čo je predpokladaná oblasť na okraji Slnečnej sústavy, ktorá sa označuje za liaheň komét. K Slnku táto kométa prichádza po prvý raz.
Ako pripomenul Marián Dujnič, kométa bola do začiatku októbra viditeľná na rannej oblohe. Od 6. októbra sa nachádzala v blízkosti Slnka, teda na dennej oblohe, aj tu ju však mohli fotografi zachytiť. "Tí najskúsenejší ju vyfotografovali aj v stredu 9. októbra 2024, keď sa nachádzala iba tri stupne od Slnka," dodal Marián Dujnič.
Na večernú oblohu sa kométa začala sťahovať v piatok 11. októbra.
Pozrite si, ako kométu zachytili fotografi svetových agentúr









