BEJRÚT. Zástupca vodcu libanonského proiránskeho hnutia Hizballáh Naím Kásim Izraelu odkázal, že jediným riešením súčasnej vojny je prímerie.
Keďže však Izrael útočí na celý Libanon, Hizballáh má právo brániť sa a zaútočiť na akékoľvek miesto v Izraeli, "či už je to stred, sever alebo juh".
Hovorí, že prijali novú taktiku
Dodal, že Hizballáh prijal novú taktiku, aby Izraelu "spôsobil bolesť". Kásim dodal, že Hizballáh z tejto vojny nevyjde porazený, pretože "Libanon je jeho zem". Informovala o tom agentúra AFP a web The Times of Israel (TOI).
Na margo prímeria Kásim spresnil, že Hizballáh o ňom nehovorí pre to, že by sa cítil slabý. Dodal, že ak Izrael prímerie nechce, Hizballáh bude vo svojich útokoch pokračovať.
Objasnil, že Hizballáh sa zameria na izraelskú armádu a jej veliteľské centrá a kasárne. Vysídlených bude ešte viac Izraelčanov a "státisíce, aj viac ako dva milióny, (ich) budú v nebezpečenstve kedykoľvek, v ktorúkoľvek hodinu, v ktorýkoľvek deň", varoval Kásim vo svojom prejave citovanom aj agentúrou Reuters.

Hizballáh už v nedeľu podnikol dronový útok na vojenskú základňu južne od mesta Haifa v centrálnej časti Izraela. Zahynuli pri ňom štyria 19-roční izraelskí vojaci a osem ďalších utrpelo zranenia.
Podľa americkej spravodajskej stanice CNN sa zranilo viac ako 60 ľudí, čím sa tento útok radí k najkrvavejším v Izraeli od minuloročného vpádu palestínskych teroristických kománd na juh krajiny.
Reakcia na Kásimov príhovor nateraz nie je známa. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však v pondelok vyhlásil, že Izrael bude pokračovať v útokoch na Hizballáh "bez milosti, všade vo vnútri Libanonu – vrátane Bejrútu".
Vo svojom príhovore Kásim zdôraznil aj tesné spojenectvo Hizballáhu s Iránom a uviedol, že libanonské hnutie je "hrdé na Irán a jeho úlohu v regióne". Dodal, že odpor Hizballáhu proti Izraelu je legitímny a dodal, že "Libanon nemožno oddeliť od Palestíny".
V súvislosti so zabitím viacerých vplyvných lídrov Hizballáhu Kásim priznal, že "útok Izraela na naše vedenie bol tvrdý" a zasadil hnutiu hlbokú ranu.
Potreba riešiť súčasnú situáciu
Libanonská sociálnodemokratická strana (Katáib), ku ktorej sa hlásia prevažne maronitskí kresťania, vyzvala predsedu libanonského parlamentu Nabíha Barrího a premiéra Nadžíba Míkátího, aby vyvinuli tlak na proiránske hnutie Hizballáh a prinútili ho prijať jasné stanovisko v prospech okamžitého prímeria vo vojenskom konflikte s Izraelom.
S odvolaním sa na libanonsku tlačovú agentúru ANI o tom na svojom webe informoval denník L'Orient-Le Jour (OLJ.
Hizballáh a Izrael sú od októbra 2023 v ozbrojenom konflikte, ktorý v septembri prerástol do vojenského konfliktu. V súvislosti s eskaláciou prišlo od 8. októbra 2023 v Libanone o život viac ako 2300 ľudí, doplnil OLJ.
OLJ dodal, že zástupca generálneho tajomníka Hizballáhu šejk Naím Kásim v pondelok vyhlásil, že kľúčom k ukončeniu súčasného konfliktu zostáva prímerie. Vo svojom prejave však v súvislosti s prebiehajúcou vojnou v palestínskom Pásme Gazy zdôraznil, že "Libanon od Palestíny nemožno oddeliť".
Po zasadnutí svojho politického grémia strana Katáib vyzvala vládu, aby dala libanonskej armáde pokyn rozmiestniť sa pozdĺž južnej hranice s cieľom "zablokovať Izrael, prinútiť ho čeliť medzinárodnej verejnej mienke a eliminovať akúkoľvek zámienku na pokračovanie svojej agresie a nájazdov na libanonské územie".
Strana Katáib zdôraznila aj potrebu riešiť súčasnú situáciu v Libanone vojensky i politicky: v prvom rade žiada, aby zbrane mali k dispozícii len legálne libanonské jednotky sily a žiadna iná formácia.
Pokiaľ ide o politickú oblasť, Katáib vyzýva na vyriešenie vnútorných rozporov a reštrukturalizáciu politickej scény Libanonu na nových základoch "zaručujúcich rovnosť a vzájomnú pomoc pre všetkých Libanončanov podľa ústavy a zákona".
Libanon je už roky v politickej i hlbokej ekonomickej kríze. Nestabilitu umocňuje aj fakt, že od 30. októbra 2022, keď sa skončil mandát prezidenta Míšála Awna, je i bez prezidenta.