Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Volební predstavitelia a odborníci sa obávajú, že v prípade novembrového víťazstva viceprezidentky Kamaly Harrisovej sa bývalý prezident Donald Trump a jeho podporovatelia s prehrou nezmieria - a mohli by sa dokonca opäť pokúsiť výsledok zvrátiť.
V roku 2020 Trump odmietol uznať svoju porážku: šíril nepravdivé tvrdenia o rozsiahlych podvodoch pri hlasovaní, snažil sa zvrátiť výsledky v rozhodujúcich štátoch a vyvíjal nátlak na viceprezidenta Mikea Pencea, aby mu pomohol zostať pri moci, keď výtržníci vtrhli do amerického Kapitolu.
Mnohé z týchto stratégií sa už nedajú použiť, pretože Trump nie je v Bielom dome a štátni a federálni úradníci odvtedy sprísnili volebné zákony a politiky, aby bolo ťažšie podkopať vôľu voličov. Avšak zraniteľné miesta stále pretrvávajú.
Riziká v tomto roku budú závisieť od konkrétnych okolností volieb a tesnosti výsledkov. Mnohí volební predstavitelia a odborníci sa obávajú, že by sa opäť mohli rozbehnúť falošné naratívy, ktoré by mohli narušiť dôveru verejnosti a viesť k chaosu, zmätku a v najhoršom prípade aj k násiliu. David Becker, výkonný riaditeľ Centra pre volebné inovácie a výskum uviedol, že tí, ktorí dohliadajú na voľby v kľúčových štátoch, sa opäť pripravujú na to, že budú prenasledovaní a ohrozovaní za to, že si robia svoju prácu.
„Toto nie je hypotetické. Toto nie je šírenie strachu. Toto je to, čo sa stalo v roku 2020 a odvtedy to pokračuje, a to v širokom meradle,“ povedal.
Trump sa nezaviazal akceptovať výsledok nadchádzajúcich volieb bez ohľadu na to, kto vyhrá, a bez dôkazov už stihol tvrdiť, že demokrati budú podvádzať. Vyhrážal sa tiež uväznením volebných úradníkov a ďalších osôb „zapojených do bezohľadného správania“ súvisiaceho s hlasovaním.
Trumpova hovorkyňa Karoline Leavittová vo vyhlásení priamo neodpovedala na otázku, či Trump bude rešpektovať výsledok určený volebnými úradníkmi. Uviedla len, že bude „akceptovať výsledky slobodných a spravodlivých volieb“.
Tu sú niektoré zo zraniteľných miest, ktorých sa odborníci najviac obávajú.
V článku sa dočítate:
- prečo by sa dezinformácie mohli šíriť rýchlejšie,
- koľko súdnych sporov prehral Trump alebo jeho podporovatelia v roku 2020,
- na koho sa zamerajú Trumpovi voliči, ak prehrá voľby,
- prečo bude Harrisová v politicky nepríjemnej pozícii.
Rozširovanie falošných informácií
Vyhlásenie víťaza by mohlo opäť trvať niekoľko dní, keďže v niektorých rozhodujúcich štátoch, ako je Pensylvánia a Arizona, trvá sčítanie hlasov dlhšie ako v iných. Keďže verejnosť čaká na výsledky, mohli by sa rýchlo rozšíriť nepravdivé informácie.
Trump má za sebou dlhú históriu toho, že svoje volebné neúspechy zvaluje na neexistujúce volebné podvody. V roku 2020 Trump už počas volebnej noci falošne vyhlásil, že zvíťazil, hoci úplné výsledky boli známe až o niekoľko dní. To isté by mohol urobiť aj tento rok – akurát, že teraz sa dezinformácie môžu šíriť ešte rýchlejšie vďaka sofistikovanému obsahu generovanému umelou inteligenciou a prístupu platforiem sociálnych médií, ktoré od regulácií dávajú ruky preč.
Týždne trvajúce prepočty
V prípade tesných výsledkov sa pravdepodobne objavia prepočítavania hlasov, ktoré by mohli trvať celé týždne, najmä ak by ich zbrzdili súdne spory o to, či úradníci dodržali správne postupy.
Po tom, ako Trump v roku 2020 prehral vo Wisconsine, využil prepočítavanie hlasov, aby sa pokúsil vyhodiť státisíce hlasovacích lístkov. Najvyšší súd štátu jeho argumenty zamietol v rozhodnutí 4:3. Volebný súboj v roku 2024 by mohol opäť dospieť až k jednému alebo viacerým najvyšším štátnym súdom, a to aj v štátoch ako Severná Karolína a Arizona, kde súdy ovládajú konzervatívci.
„Takisto nevieme, ako sa bude meniť prostredie hrozieb,“ povedal Norm Eisen, vedúci pracovník Brookings Institute, ktorý pôsobil ako osobitný poradca súdneho výboru Snemovne reprezentantov pre prvý Trumpov impeachment. „To, ako vyzerá situácia súdnych sporov [niekoľko týždňov pred voľbami], takmer nikdy nie je to isté, ako v novembri.“
Súdne spory odďaľujúce konečné výsledky
Republikáni a demokrati už podali desiatky žalôb týkajúcich sa spôsobu konania volieb v roku 2024. Mnohé z nich už boli vyriešené, zatiaľ čo o ďalších bude rozhodnuté v najbližších týždňoch. Niektoré súdne spory by mohli trvať aj po dni volieb a ovplyvniť to, ako budú súdy posudzovať spory, ktoré vzniknú po začatí sčítavania hlasov. V roku 2020 Trump alebo jeho podporovatelia prehrali viac ako 60 súdnych sporov týkajúcich sa volieb.
Avšak aj v prípade zamietnutia na súde môžu súdne spory spomaliť proces a vytvoriť dojem, že platnosť výsledkov je spochybnená.
„Ak zaplavíte systém viac, než dokáže zvládnuť, vyústi to do akéhosi útoku na služby [s cieľom ich preťaženia] a celý systém sa tak trochu odstaví,“ povedal Edward Foley, riaditeľ programu volebného práva na Štátnej univerzite v Ohiu. „A náš súdny systém nie je stavaný na obrovské množstvo súdnych sporov okolo výsledkov volieb.“
Zlyhanie pri potvrdzovaní výsledkov
Po sčítaní výsledkov volebnými úradníkmi je stanovený krátky časový harmonogram na určenie víťaza. Federálny zákon vyžaduje, aby štáty potvrdili svoje výsledky do 11. decembra. Prezidentskí volitelia sa stretnú o šesť dní neskôr, 17. decembra, a výsledky zašlú Kongresu.
Nové zasadnutie Kongresu sa začína 3. januára a Snemovňa reprezentantov a Senát majú formalizovať prezidentské výsledky 6. januára - v deň, keď pred štyrmi rokmi na Kapitol USA zaútočili Trumpovi priaznivci. Budúci prezident bude inaugurovaný 20. januára.
Volební experti sa obávajú, že nepoctiví miestni alebo štátni úradníci by mohli odmietnuť potvrdiť svoje výsledky a brániť včasnému odoslaniu hlasov voličov do Kongresu.

Trumpovi priaznivci, ktorí by nemuseli akceptovať výsledky volieb, „nestrávia dva mesiace balením svojich terénnych áut a cestou do D.C. - ak Trump prehrá, svoje úsilie jednoducho zamerajú na okresné sídla, okresné súdy, okresné volebné centrá na stovkách miest po celej krajine,“ povedal Becker.
V nedávnych voľbách malý počet miestnych úradníkov dočasne odmietol potvrdiť výsledky, ale nakoniec tak urobil, často na príkaz súdu. Nové pravidlá v Georgii by uľahčili zadržanie certifikácie, hoci podľa odborníkov by pravdepodobne zasiahli súdy.
Odborníci na voľby majú menšie obavy zo snahy štátnych zákonodarných orgánov zmeniť volebné hlasy v danom štáte. Kongres v roku 2022 prijal zákon o reforme volebného sčítania, ktorý zakazuje štátom meniť spôsob určovania voliteľov po voľbách a účinne im bráni zvrátiť vôľu voličov.
Rozruch na stretnutí voliteľov
Stretnutia kolégia voliteľov v jednotlivých štátoch 17. decembra by mohli priniesť protesty. Niektorí predstavitelia sa obávajú, že rozruch by mohol zabrániť voliteľom hlasovať a vyvolať otázky o spôsobe sčítania oficiálnych výsledkov v jednotlivých štátoch.
Dôležitou súčasťou Trumpovho pokusu zvrátiť výsledky volieb v roku 2020 bolo, že jeho stúpenci sa navrhli za prezidentských voliteľov v kľúčových štátoch, v ktorých zvíťazil Joe Biden. Táto vzbura zlyhala a v štyroch štátoch prebiehajú trestné stíhania proti tým, ktorí sa snažili byť voliteľmi alebo tým, ktorí im pri tom pomáhali.

Podobné úsilie by sa mohlo objaviť aj v roku 2024, ale bolo by oveľa ťažšie ho uskutočniť. Zákon o reforme volebného sčítania, prijatý v reakcii na pokus o zvrátenie výsledkov, stanovuje vyššiu hranicu, pri ktorej môže Kongres zohľadniť hlasy voliteľov, ktoré predložil niekto iný ako guvernér. A tí, ktorí sa vydávajú za voliteľov, by mohli čeliť obvineniam.
Harrisová ako viceprezidentka bude predsedať rokovaniam o tom, ktoré hlasy voliteľov sa majú započítať. Táto úloha ju postaví do politicky nepríjemnej pozície, pretože bude musieť predsedať konečnému určeniu výsledku. Bude mať možnosť zabrániť republikánom nesprávne spočítať hlasy voliteľov, ak by sa o to pokúsili.
Kongres pozastavuje certifikáciu
Keď členovia Snemovne reprezentantov 3. januára zložia prísahu, ich prvou úlohou bude zvoliť predsedu. V roku 2023 trvalo zvolenie predsedu štyri dni a 15 hlasovaní. Neskôr v tom istom roku trvala voľba nového predsedu tri týždne. Kongres by sa ocitol na neprebádanom území, ak by nemal predsedu do 6. januára, keď sa musí stretnúť, aby potvrdil výsledky prezidentských volieb.
Podľa historikov môže snemovňa bez predsedu vykonávať len málo funkcií a v októbri 2023 bola do značnej miery znehybnená, kým členovia diskutovali o tom, kto by ju mal viesť.
Nepredvídateľný krok
V roku 2020 prišli Trumpovi spojenci so svojím plánom, aby sa republikánski volitelia stretli v štátoch, ktoré Biden vyhral na poslednú chvíľu. Rozsah tohto kroku sa ukázal až rok alebo viac po voľbách.
Aj tento rok by sa mohlo udiať niečo nové, čo právnici a volební úradníci ešte nevedia odhadnúť.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej