Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Na Ukrajine rastie počet dronových útokov zo strany Ruska. V septembri ich napadnutá krajina zaznamenala na svojom území 1 300, čo je výrazne viac ako v ktoromkoľvek predchádzajúcom mesiaci.
Je to prvýkrát, kedy k útokom dronov došlo vôbec každý deň v meranom tridsaťdňovom období. Ukrajina sa aj preto obáva doposiaľ najtvrdšej zimy v prebiehajúcej agresívnej ruskej invázii.
Tieto útoky bezpilotných lietadiel majú zásadný strategický význam, aj preto, že ukrajinská energetická infraštruktúra je vážne poškodená. "V najlepšom prípade budú (v nadchádzajúcej zime) výpadky elektriny len štyri hodiny denne, ale v hlbokých ukrajinských mrazoch by to mohlo skončiť dvadsiatimi alebo viac hodinami tmy denne," napísal Washington Post.
Ak budú útoky pokračovať v takomto zvýšenom tempe počas celej zimy, mohli by mať veľký vplyv na ukrajinskú ekonomiku a morálku.
Loading
...
Aj keď väčšinu dronov zostrelia, niektoré môžu preletieť cez ukrajinskú obranu a spôsobiť vážne škody.
Ukrajinci síce všetky drony smerujúce z Ruska vo svojich meraniach označujú ako iránske Šahídy, ale tieto bezpilotné lietadlá zrejme nie sú jediným typom týchto strojov, ktoré na ukrajinskom území operujú. Podľa Forbesu Rusko používa najmenej tri ďalšie typy dronov, z ktorých niektoré dodáva priamo Čína.
Najviac znepokojujúcim typom je podľa Forbesu kvôli čínskej stope dron Garpiya-3 (Harpyja-3).
Za jeho konštrukciou stojí dcérska spoločnosť ruskej štátnej zbrojovky Almaz-Antey, píše agentúra Reuters, podľa ktorej dron síce nevyužíva len čisto čínske komponenty, ale bude sa vyrábať "vo veľkom meradle v továrni v Číne" . Dron nesie 50-kilogramovú bojovú hlavicu a môže doletieť až dvetisíc kilometrov.

Čína už v minulosti vyrábala útočné drony typu Šahíd. Napríklad video zo septembra 2023 ukázalo test čínskeho dronu Sunflower-200, zrejme priamej kópie Šahídu.
Jedna čínska spoločnosť dokonca krátko ponúkala ďalší klon v internetovom obchode Ali Baba. Oficiálne sa predával na "prieskum, mapovanie a inšpekciu" za približne 51-tisíc eur.
Ak Čína skutočne využije svoje priemyselné kapacity na výrobu dronov na dodávky strategických zbraní do Ruska, potom bude ich počet obmedzený iba schopnosťou Ruska za ne zaplatiť.
Agentúra Reuters poukázala na dokumenty, z ktorých vyplýva, že dva drony Garpiya-3 už získala ruská spoločnosť Almaz-Antey cez ruského sprostredkovateľa.
Do septembra Ukrajina odrážala vlny útokov približne štyroch až šiestich stoviek Šahídov mesačne. Odraziť dvoj- až trojnásobok tohto počtu s ubúdajúcimi zásobami rakiet zem-vzduch však bude čoraz náročnejšie, konštatuje Forbes.
To je jeden z dôvodov, prečo sa Ukrajina sústreďuje na ich zničenie ešte predtým, ako vzlietnu. Konkrétnym príkladom je minulotýždňový útok na ruskú vojenskú základňu v Krasnodarskom kraji na juhu Ruska.
Podľa ukrajinského generálneho štábu tam Kremeľ skladoval približne 400 iránskych bezpilotných dronov Šahíd. Útok si údajne nevyžiadal žiadne ľudské obete. Spravodajský profil Politika Strani na Telegrame uvádza, že zničenie vojenského skladu výrazne zníži schopnosť okupantov útočiť na civilistov v ukrajinských mestách a dedinách.
Loading
...