BRUSEL. Severoatlantická aliancia (NATO) v pondelok začína každoročné cvičenie Steadfast Noon, zamerané na zaobchádzanie s jadrovými zbraňami. Potrvá dva týždne a zúčastní sa na ňom 2 000 vojakov z ôsmich leteckých základní.
Do cvičenia Steadfast Noon sa zapojí 60 lietadiel, ktoré absolvujú cvičné lety nad západnou Európou.
Budú medzi nimi stíhačky schopné prepravy amerických jadrových bômb umiestnených v Európe, bombardéry dlhého doletu, prieskumné lietadlo aj lietadlo na dopĺňanie paliva vo vzduchu. Lietadlá pochádzajú z 13 štátov aliancie.
Tohtoročné cvičenie sa uskutoční na leteckých základniach v Belgicku a Holandsku a vo vzdušnom priestore Británie, Dánska a Severného mora a nebude zahŕňať skutočné zbrane, informovalo NATO.

NATO zdôraznilo, že Steadfast Noon je "rutinné a opakované cvičenie", a nie reakcia na ruskú inváziu na Ukrajine. Napriek tomu má vyslať jasný signál Moskve, že NATO je v prípade potreby pripravené brániť sa jadrovými zbraňami. "Jadrové odstrašovanie je základným kameňom spojeneckej bezpečnosti," povedal generálny tajomník NATO Mark Rutte.
"Steadfast Noon je dôležitým testom jadrového odstrašovania aliancie a vysiela jasný signál akémukoľvek nepriateľovi, že NATO bude chrániť a brániť svojich spojencov," dodal Rutte.
Steadfast Noon podnecuje napätie v čase "horúcej vojny" na Ukrajine. Uviedol to v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
"V podmienkach horúcej vojny, ktorá prebieha v rámci ukrajinského konfliktu, takéto cvičenie nevedie k ničomu inému ako k ďalšej eskalácii napätia," povedal Peskov.
Kremeľský hovorca dodal, že Moskva nemôže viesť s USA rozhovory o jadrových zbraniach, čomu je Washington otvorený, pretože západné jadrové mocnosti sú priamo i nepriamo zapojené do konfliktu proti Rusku. Bezpečnostné rokovania by preto podľa Peskova museli mať oveľa širší rozsah.