ŠTOKHOLM. Nobelovu cenu za mier za rok 2024 získala japonská organizácia Nihon Hidankjo, oznámil nórsky Nobelov výbor.
Ide o skupinu ľudí, ktorí prežili zhodenie atómovej bomby na mestá Hirošima a Nagasaki na konci druhej svetovej vojny.
Výbor ich ocenil za úsilie o dosiahnutie sveta bez jadrových zbraní a za to, že sa prostredníctvom svedectiev z udalostí prežitých na vlastnej koži snažia zabrániť tomu, aby boli jadrové zbrane ešte niekedy znovu použité.
Loading
...
Prečo ocenili Nihon Hidankjo
Podľa Nobelovho výboru osvetové kampane a osobné príbehy členov organizácie Nihon Hidankjo pomohli vo svete vytvoriť opozíciu voči použitiu jadrových zbraní.
Výbor poznamenal, že už takmer 80 rokov nebola použitá atómová bomba vo vojnovom konflikte. Túto "povzbudivú skutočnosť" pripísal aj úsiliu organizácie Nihon Hidankjo a ďalších.

Na novinársku otázku, či bol pre výber laureáta dôležitý kontext ruskej agresie na Ukrajine, kedy Moskva zosilňuje hrozby použitia jadrových zbraní, predseda výboru Jörgen Watne Frydnes označil vývoj za alarmujúce nebezpečenstvo pre ľudstvo.
"Je alarmujúce, že toto tabu týkajúce sa použitia jadrových zbraní je dnes pod tlakom," zdôraznil výbor. Upozornil, že jadrové mocnosti modernizujú a vylepšujú svoj arzenál a ďalšie štáty sa snažia získať jadrové zbrane, pričom podľa neho v súčasnosti hrozí aj reálne použitie atómových bômb vo vojne.
Nórsky Nobelov výbor pripomenul, že zhodenie atómovej bomby na Hirošimu a Nagasaki pripravilo okamžite o život odhadom 120-tisíc ľudí a podobný počet ľudí zomrel na zranenia a následky ožiarenia v nasledujúcich rokoch.
"Dnešné jadrové zbrane sú oveľa ničivejšie. Môžu zabiť milióny ľudí a mali by katastrofálny dopad aj na klímu. Jadrová vojna by mohla zničiť civilizáciu," varoval Nobelov výbor.
Nobelova cena za mier 2024
Laureáta 105. ročníka ceny vyberal v tajnom hlasovaní päťčlenný výbor zložený z nórskych politikov a ďalších osobností.
Volil z 286 navrhnutých kandidátov, medzi ktorými boli politické osobnosti ako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, humanitárne organizácie alebo tiež úrad OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) či Medzinárodný súdny dvor.
Vlani ocenenie dostala väznená iránska aktivistka Narges Mohammadíová za svoj boj za práva Iránok.