PRAHA/LUXEMBURG. Česko očakáva, že nová Európska komisia urýchlene podnikne kroky, ktoré povedú k účinnejšiemu vráteniu neúspešných žiadateľov o azyl.
Po rokovaní ministrov vnútra krajín EÚ o súčasnom stave schengenského priestoru to vo štvrtok v Luxemburgu povedal český minister Vít Rakušan. Kontroly na vnútorných hraniciach Únie musia podľa neho byť len dočasným riešením.
"Rýchla návratová politika a fungovanie ochrany vonkajších hraníc za nasadenia dostatočných síl Frontexu a dobrej spolupráce členských krajín je cestou k tomu, aby vnútorné hranice schengenského priestoru mohli zostať otvorené," povedal český minister. Na základe pravdepodobného nového zloženia Európskej komisie očakáva, že sa bude snažiť tento prístup podporovať.

Podľa Rakušana je v otázke návratovej politiky potrebné hľadať nové koncepty. "Jedným z nich môže byť akýsi 'návratový hub', to znamená, že ľuďom, ktorí nemajú v tej chvíli legálne právo pobývať na území EÚ, by mohli procedúry prebiehať v niektorých z tretích krajín," uviedol ako príklad šéf českého rezortu vnútra.
V súčasnosti na takom koncepte podľa jeho slov pracuje Taliansko s Albánskom.
Prístup kritizovalo aj Poľsko
S ministrami hovorili aj o súčasných kontrolách na hraniciach niektorých štátov vnútri EÚ. Už v stredu tento prístup kritizovali premiéri ČR a Poľska na spoločnom zasadnutí svojich vlád v Prahe. Podľa Rakušana ide o citlivú otázku.
"Je ťažké sa proti takým rozhodnutiam vymedzovať v zhoršenej bezpečnostnej situácii, ale z princípu by sme naozaj mali stále poukazovať na to, že to musí byť dočasné riešenie... Riešili sme, že je potrebné s Nemeckom hovoriť a pýtať sa na nejaký časový horizont," priblížil obsah debaty s ministerskými kolegami.
Pripomenul im tiež, že v EÚ sa nachádzajú štyri milióny ukrajinských utečencov a podľa neho sa môže stať, že blížiaca sa zima vyvolá ďalšiu migračnú vlnu z Ukrajiny.
Upozornil, že krajiny ako Poľsko a Česko už sú na hrane svojich kapacít, vyzval preto na celoeurópske riešenie. Zopakoval, že od EK požadovali dodatočnú finančnú pomoc pre najviac zasiahnuté krajiny, zopakovať to chce aj novej Komisii.
Kontroly v Nemecku budú pokračovať
Nemecké hraničné kontroly budú pokračovať, kým EÚ nenájde spôsob, ako riešiť nepovolené vstupy migrantov do krajín Únie, vyhlásila vo štvrtok nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová.
"V Nemecku budeme musieť vykonávať hraničné kontroly, pokým nájdeme európske riešenie na lepšie zabezpečenie vonkajších hraníc," uviedla Faeserová. Ministri vnútra štátov EÚ sa stretli v Luxembursku, kde rokujú o regulácii migrácie, keďže vlády sú v tejto otázke pod čoraz väčším tlakom krajnej pravice.
Prioritou Faeserovej bude podľa jej slov zintenzívniť implementáciu Paktu EÚ o migrácii a azyle, ktorý predstavuje súbor nových pravidiel v rámci prístupu Únie k tejto problematike. Nemecko vedie "veľmi úzky dialóg" s Európskou komisiou s cieľom presadiť tento pakt, zdôraznila ministerka.
Faeserová sa k téme návratovej politiky vyjadrila opatrne a poznamenala, že najťažšie bude nájsť partnerský štát, ktorý prijme takýchto migrantov.
Hraničné kontroly sa na všetkých nemeckých hraniciach vykonávajú od 16. septembra. Cieľom je znížiť počet nelegálnych vstupov do krajiny. Nové kontroly sa zaviedli na hraniciach s Dánskom, Belgickom, Holandskom a Luxemburskom.
Hranice s Francúzskom, Poľskom, Českom, Rakúskom a Švajčiarskom podliehajú kontrole už dlhší čas.
Zavedenie biometrického systému sa odkladá
Európska únia odložila zavedenie nového biometrického systému cestovných kontrol pre občanov tretích štátov vstupujúcich do schengenského priestoru. Pôvodne mal byť zavedený 10. novembra.
Členské štáty Nemecko, Francúzsko a Holandsko vyhlásili, že potrebné IT systémy ešte nie sú pripravené. Vo štvrtok o tom informovala eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová.
"Dátum 10. novembra už nie je na stole," vyhlásila Johanssonová. Uviedla, že zatiaľ nebol stanovený nový harmonogram. EK však podľa nej skúma možnosti postupného zavedenia systému.
Nemecké ministerstvo vnútra vyhlásilo, že implementáciu brzdí nový centrálny IT systém, ktorý dodáva európska agentúra eu-LISA. Berlín tvrdí, že systém zatiaľ nie je dostatočne stabilný a funkčný.
Reuters pripomína, že do Nemecka, Francúzska a Holandska smeruje až 40 percent všetkých občanov tretích krajín, ktorí vstupujú do schengenského priestoru.
Systém nazývaný Vstup/Výstup vytvorí digitálny záznam spájajúci cestovný doklad s biometrickými údajmi potvrdzujúcimi totožnosť osoby, čím sa odstráni potreba ručne pečiatkovať pasy na vonkajších hraniciach EÚ.
Od občanov tretích krajín, ktorí prichádzajú do schengenského priestoru, by sa vyžadovala registrácia odtlačkov prstov, sken tváre a museli by odpovedať na otázky ohľadom svojho pobytu.
EK tvrdí, že súčasný systém manuálneho označovania pasov odtlačkom pečiatky je časovo náročný, neposkytuje spoľahlivé údaje o prekračovaní hraníc a neumožňuje systematické odhaľovanie osôb, ktoré prekročili povolenú dĺžku pobytu. Systém taktiež prispeje k predchádzaniu neregulárnej migrácii a pomôže chrániť bezpečnosť občanov EÚ.