ORLANDO. Hurikán Milton už opustil územie amerického štátu Florida a zamieril nad oceán. V čase, keď búrka dorazila nad pevninu, mala silu hurikánu tretej kategórie z päťstupňovej škály, pri odchode bola na prvom stupni.
Živel spôsobil rekordné prívaly zrážok a záplavy, vyžiadal si najmenej štyri obete na životoch a milióny ľudí zostali bez elektriny, informovala agentúra AP a stanica CNN.
Búrka dorazila k pobrežiu skôr a južnejšie, ako sa očakávalo. Guvernér Ron DeSantis na tlačovej konferencii vyhlásil, že aj vďaka tomu sa Florida zrejme "vyhla najhoršiemu scenáru".
Milton prišiel pred prílivom, vďaka čomu sa západné pobrežie štátu mohlo vyhnúť najhorším predpovediam ohľadom prílivových vĺn.
Štyria mŕtvi sú hlásení v okrese St. Lucie, kde sa v komunite seniorov v obci Fort Pierce prehnala počas dvadsiatich minút zhruba desiatka tornád.
Podľa miestneho šerifa Keitha Pearsona na pátraní po ďalších senioroch uväznených v troskách domov pracuje asi 200 ľudí.
Záchranu však stále komplikuje silný vietor. Ten pri búrke dosahoval rýchlosť až 205 kilometrov za hodinu. Množstvo ľudí vyslobodzovali záchranári z trosiek domov či prevrátených áut aj v neďalekom okrese Palm Beach.
Podľa Desantisa sú bez elektrického prúdu na Floride vyše tri milióny odberateľov. Guvernér vyzval ľudí, aby ani po prechode hurikánu nevychádzali z domov predčasne, vyhýbali sa spadnutým drôtom a dbali pokynov úradov. Medzinárodné letisko v Tampe informovalo, že prevádzku obnoví v piatok.