BEJRÚT. Libanonský úrad civilnej obrany informoval, že pri stredajšom nálete izraelskej armády na juhu krajiny zahynulo päť jeho zamestnancov.
Libanonské ministerstvo zdravotníctva tento najnovší útok na záchranárov ostro odsúdilo.
Libanonská civilná obrana tvrdí, že izraelská armáda svoj útok zamerala na centrum civilnej obrany v dedine Dardghája, v ktorom sa v tom čase nachádzali službukonajúci záchranári.
Ministerstvo zdravotníctva upozornilo, že bilancia obetí tohto útoku je len predbežná. Vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby zaujalo "pevné stanovisko" po tom, čo Izrael v Libanone obnovil útoky na záchranárske a zdravotnícke tímy.

Zasiahli stanovisko OSN
Zranenia utrpeli aj dvaja pracovníci OSN. Dočasné sily OSN v Libanone (UNIFIL) ozrejmili, že izraelská armáda tankom priamo zasiahla pozorovateľské stanovište OSN v malom meste Nákúra.
Ide o prvých zranených pracovníkov misie UNIFIL od začiatku izraelskej pozemnej ofenzívy proti cieľom libanonského militantného hnutia Hizballáh, píše DPA.
UNIFIL vo vyhlásení uviedol, že "zranenia v tomto prípade našťastie nie sú závažné, no (osoby) aj naďalej zostávajú v nemocnici". Počas bojov došlo už k "opakovaným zásahom" základne v Nákúre a ďalších blízkych stanovíšť, vyhlásil UNIFIL.
Taliansky minister obrany Guido Crosetto vyjadril vo vyhlásení nesúhlas s útokmi na pozície UNIFIL a uviedol, že sú "absolútne neakceptovateľné" a zároveň nerešpektujú medzinárodné právo.
Znepokojenie pritom vyjadrilo aj Francúzsko, ktoré zároveň žiada od Izraela vysvetlenie.
"Francúzsko vyjadruje hlboké znepokojenie po izraelskej paľbe, ktorá zasiahla UNIFIL a odsudzuje akýkoľvek útok na bezpečnosť UNIFIL," uviedlo francúzske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení. Dodalo, že zranenia neutrpel žiaden zo 700 francúzskych vojakov pôsobiacich v misii UNIFIL.
Izrael odporúča OSN presunúť sa na sever
Izrael sa sústreďuje na boj s libanonským militantným hnutím Hizballáh a odporúča silám UNIFIL na juhu Libanonu, aby sa presunuli viac na sever.
"Odporúčame, aby sa UNIFIL presunula päť kilometrov severne, aby sa vyhla nebezpečenstvu vzhľadom na zintenzívnenie bojov, kým je situácia pozdĺž modrej línie v dôsledku agresie Hizballáhu nestála," uviedol izraelský veľvyslanec pri OSN Danny Danon.
Dodal, že Izrael nechce byť v Libanone, no urobí, čo je nevyhnuté, aby prinútil Hizballáh vzdialiť sa od severných hraníc Izraela, aby sa do svojich domov mohlo vrátiť asi 70-tisíc Izraelčanov žijúcich na severe krajiny.
Ide o porušenie medzinárodných zákonov
Mierová misia OSN dohliada na hraničnú oblasť medzi Izraelom a Libanonom už niekoľko desaťročí. Zapojilo sa do nej už viac ako 10-tisíc vojakov z viac než 50 krajín sveta. Mnohé jednotky OSN prišli napríklad z Indonézie, Talianska či Indie.
Nákúra sa nachádza na pobreží Stredozemného mora a ide o prvé väčšie mestské sídlo v Libanone neďaleko hraníc s Izraelom.
Libanonské úrady i Svetová zdravotnícka organizácia už niekoľko dní upozorňujú na to, že obeťami izraelských útokov na juhu Libanonu a južných predmestiach Bejrútu sú aj zdravotníci, záchranári a hasiči.
Libanonský minister zdravotníctva Firás Abiad už minulý týždeň upozornil, že v týchto prípadoch ide o porušenie medzinárodných zákonov a zmlúv a zrejme aj o vojnový zločin.
Tvrdenia izraelských predstaviteľov, že napr. vo vozidlách, na ktoré izraelská armáda útočí, sa nachádzali zbrane, označil libanonský minister za "výhovorky a klamstvá, ktoré sme už predtým počuli v Gaze", kde sa už takmer rok odohráva vojna medzi Izraelom a tamojším radikálnym hnutím Hamas.