TAMPA, BRATISLAVA. Keď sa floridský meteorológ John Morales snažil pre televíziu WTVJ opísať rozsah hurikánu Milton, ktorý sa rúti na americký štát Florida, dochádzali mu slová. „Neuveriteľný, neuveriteľný hurikán,“ povedal a so slzami v očiach musel urobiť pauzu. „Tlak klesol o 50 milibarov. Za desať hodín. Ospravedlňujem sa, ale toto je… hrôzostrašné,“ vravel.
Hurikán Milton, ktorý sa v Karibiku sformoval len dva týždne po tom, čo si na Floride a v Georgii hurikán Helene vyžiadal vyše dvesto obetí, desí meteorológov pre svoju rýchlosť aj netypickosť.
Na pobrežie Floridy a najmä do okolia mesta Tampa, kde žije 2,7 milióna ľudí, by mal doraziť v stredu večer miestneho času. „Rýchlo sa pripravte a opusťte mesto,“ odkázala obyvateľom ohrozených častí Tampy starostka Jane Castorová. „Ak sa rozhodnete zostať v niektorej z evakuovaných oblastí, zomriete,“ dodala pre CNN.
V článku sa dočítate:
- Ako sa hurikán Milton vyvíja a prečo ide o netypickú búrku?
- Prečo môže dôjsť k najhoršiemu scenáru?
- Môže mať hurikán Milton vplyv aj na americké prezidentské voľby?
1. Ako sa hurikán Milton vyvíja a prečo ide o netypickú búrku?
Tropická cyklóna Milton v priebehu 24 hodín zosilnela na hurikán najvyššej, piatej kategórie. Počas pondelka už hurikán dosiahol rýchlosť vetra okolo 290 kilometrov za hodinu. Ide o najsilnejšiu búrku v Mexickom zálive od roku 2005, uvádza denník New York Times.
„Milton bude ešte narastať a bude extrémne nebezpečným hurikánom, keď sa v stredu priblíži k pobrežiu západnej Floridy,“ varovalo v utorok doobeda americké Národné centrum pre hurikány. Búrková vlna môže byť extrémne nebezpečná a hladinu mora môže zdvihnúť aj o niekoľko metrov.
Milton nie je typický atlantický hurikán, tvrdí Jonathan Lin, odborník na atmosféru z Cornellovej univerzity. „Je mimoriadne zriedkavé, aby sa hurikán sformoval v západnej časti Mexického zálivu, smeroval na východ a dosiahol pevninu na západnom pobreží Floridy,“ uviedol pre magazín Vox. „V histórii nie je zaznamenaný žiadny hurikán, ktorý by to dokázal a dosiahol pevninu silnejší ako v kategórii 3.“
Ešte nezvyčajnejšie je, ako rýchlo búrka zosilnela. Štandardne meteorológovia „rapídnym zosilnením“ označujú nárast rýchlosti vetra o 35 míľ (56 kilometrov) za hodinu v priebehu dňa. Milton v pondelok zosilnel o viac ako dvojnásobok tejto definície, uvádza denník New York Times. „Jedno z najvýraznejších zosilnení, akého sme kedy boli svedkami,“ napísala Národná meteorologická služba na sociálnu sieť X.
Rýchle zosilnenie hurikánu má na svedomí najmä teplejšie more – v Mexickom zálive teplota vody dosahuje historické rekordy. V kombinácii s vysokou vlhkosťou a so slabým strihom vetra, ktorý by inak formovanie búrky mohol prerušiť, narástol Milton na intenzite, uvádzajú pre web The Conversation odborníci na atmosféru z Technologického inštitútu v Georgii.
Milton pritom nie je zásadne rozsiahly hurikán, aj keď jeho priemer sa s priblížením k pevnine bude ešte zväčšovať. Sila by mala naopak klesať.

2. Prečo môže dôjsť k najhoršiemu scenáru?
Aj keď pobrežie Floridy hurikány zasahujú relatívne často, metropolitnú oblasť okolo Tampy nezasiahol priamo hurikán takéhoto rozsahu viac ako storočie. Naposledy zničil časť zálivu hurikán tretej kategórie v roku 1921, keď v oblasti žilo 120-tisíc ľudí. Dnes ich tam sú takmer tri milióny.
„Hovoríme ľuďom, že to bude najhorší hurikán v ich živote v zálive Tampa Bay,“ povedal podľa denníka New York Times meteorológ Rick Davis. Závisí to od toho, či bude Milton pokračovať v súčasnej trajektórii a v predpokladanej sile.
Hurikán Helene sa pred dvoma týždňami priblížil asi dvesto kilometrov od pobrežia Tampy a napriek tomu v oblasti zničil desiatky domov a záplavy si vyžiadali desiatky obetí. Hladina mora teraz môže vzrásť až o štyri metre a zaplaviť pobrežné časti miest v zálive. Pomáha tomu aj plytké západné pobrežie, ktoré zadržiava vodu z mora a vytvára tak silnejší príliv.
Štúdia z roku 2015 ukazuje , že záliv Tampa Bay je najzraniteľnejším miestom pre záplavovú vlnu z hurikánov v celých Spojených štátoch. Mesto preto evakuovalo občanov viacerých pobrežných oblastí a počas pondelka a utorka sa na diaľniciach tvorili dlhé kolóny. Floridské úrady tiež otvorili desiatky krytov alebo vybavili telocvične a športové haly provizórnymi posteľami.

3. Môže mať hurikán Milton vplyv aj na americké prezidentské voľby?
Administratíva Joea Bidena a Kamaly Harrisovej je už dnes pod veľkým tlakom po následkoch hurikánu Helene, ktorý zasiahol najmä sever Floridy, Georgiu a Severnú Karolínu. Kandidát republikánov Donald Trump klamlivo obvinil administratívu, že úmyselne zadržiavala pomoc pre republikánskych voličov postihnutých hurikánom Helene a že agentúra pre krízové situácie (FEMA) nemá peniaze, pretože Biden ich presmeroval imigrantom.
„Je to mimoriadne nezodpovedné,“ reagovala na Trumpa Harrisová a jeho klamstvá odsúdila. ABC News navyše tvrdí , že republikánsky guvernér Floridy Ron DeSantis odmietol zdvihnúť hovor od viceprezidentky Harrisovej ohľadom pomoci pre Floridu, pretože to považoval za „politicky motivované“.
Hurikán Milton však môže situáciu kandidátky Demokratickej strany sťažiť. „Môže to preveriť reakciu federálnej vlády. Ak sa objavia nejaké nedostatky v snahách Národnej gardy alebo FEMA pomôcť štátom, ktoré stoja v ceste hurikánu Milton, Trump bude vnímaný ako niekto, kto povie: 'Ja som vám to hovoril',“ vraví pre web The Hill republikánsky stratég Ron Bonjean.
„Ak to nemajú poriadne premyslené, Trump by to mohol určite využiť. Bude to naozaj skúška... Hovoríme o snahe presvedčiť malý počet nezávislých voličov, aby išli tým alebo oným smerom,“ dodal Bonjean.
Web pripomína napríklad hurikán Sandy, ktorý zasiahol východné pobrežie USA v roku 2012 tesne pred prezidentskými voľbami. Promptná reakcia Baracka Obamu, no napríklad aj fotografie toho, ako ho na letisku v Atlantic City po búrke víta republikánsky guvernér Chris Christie, pomohla Obamovi podľa stratégov k víťazstvu nad republikánom Mittom Romneym.