WASHINGTON, BRATISLAVA. Dvadsaťročný Adam Lanza z amerického štátu Connecticut sa doma zmocnil zbraní, ktoré legálne vlastnila jeho matka. Boli medzi nimi pištole aj automatické pušky so zásobníkmi.
Chlapec najprv doma zastrelil svoju matku a potom sa vybral do základnej školy Sandy Hook, kde začal strieľať z útočnej pušky, akú používal napríklad Islamský štát alebo poľské špeciálne jednotky.
Obeťou streľby v škole Sandy Hook v decembri 2012 sa stalo dvadsať detí vo veku šesť až deväť rokov a šesť učiteľov.
„Pri spätnom pohľade Sandy Hook ukončil debatu o kontrole zbraní v USA. Amerika sa rozhodla, že zabíjanie detí je znesiteľné a to bol koniec,“ napísal v roku 2015 na twitteri britský novinár Dan Hodges.
Jeho tweet odvtedy americké médiá preberajú takmer po každom ďalšom podobnom incidente, keď poukazujú na to, že v Amerike pretrváva „problém“ s rozšíreným súkromným vlastníctvom zbraní, ktorý kritická časť spoločnosti za problém ani nepovažuje.
Prejavilo sa to aj v aktuálnej prezidentskej kampani. Kým Republikánska strana je tradične na strane majiteľov zbraní a bráni ich právo, ktoré garantuje druhý dodatok americkej ústavy, demokrati majú bližšie k tým voličom, ktorí volajú po prísnejšej kontrole.
Aj aktuálna kandidátka, bývalá prokurátorka Kamala Harrisová musí citlivo zvažovať, čo povie o zbraniach a ich kontrole. Volanie po reštrikciách by ju totiž mohlo stáť hlasy.
V článku sa dočítate:
- ako sa k zbraniam postavila Kamala Harrisová,
- čo by riskovala, ak by sa zastala väčšej kontroly,
- prečo si ani demokrati nedovolia volať po ich obmedzeniach,
- ako sa ku kontrole zbraní staval Barack Obama.
Vlamača zastrelím
„Vlastním zbraň a aj Tim Walz vlastní zbraň,“ ubezpečovala demokratická prezidentská kandidátka voličov v televíznej šou Oprah Winfreyovej. Dodala, že ak niekto vnikne do jej domu, bude strieľať.
Podobne musel v roku 2016 končiaci prezident Barack Obama ubezpečovať voličov, že im nevezme zbrane.
Vo finále aktuálnej volebnej kampane musí úradujúca viceprezidentka Harrisová balansovať medzi voličmi, ktorí požadujú viac kontroly nad zbraňami, a medzi tými, ktorí by od nej mohli odskočiť, keby sa zľakli, že o právo vlastniť zbraň môžu prísť.
„Tvrdiť, že ste buď zástancom druhého dodatku, alebo chcete vziať zbrane všetkým, je falošná dilema,“ cituje Harrisovú denník New York Times. „Som zástankyňou druhého dodatku a som presvedčená, že treba obnoviť zákaz útočných zbraní,“ vyhlásila.