Atény 14. augusta (TASR) - Pád cyperského dopravného lietadla neďaleko od gréckej metropoly Atény neprežil dnes nikto zo 115 cestujúcich a šiestich členov posádky. Oznámil to veliteľ gréckeho hasičského zboru Christos Smetis.
Príčina tragédie nie je zatiaľ známa, doterajšie náznaky však podľa gréckych a cyperských činiteľov poukazujú na technický problém - pravdepodobne pokles tlaku v lietadle. Hovorca cyperskej vlády novinárom povedal, že nič nepoukazuje na teroristický čin.
Lietadlo Boeing 737-300 cyperskej charterovej leteckej spoločnosti Helios Airways na linke z Larnaky do Prahy sa zrútilo o 12.20 h miestneho času krátko pred medzipristátím na aténskom medzinárodnom letisku pri pobrežnom mestečku Grammatiko, asi 40 kilometrov severne od Atén.
Väčšina zo 115 pasažierov a šiestich členov posádky boli podľa správ cyperskí Gréci. Z cyperského mesta Larnaka cestovalo 67 cestujúcich, z nich osem detí, do Atén, ďalších 48 ich malo pokračovať v ceste do Prahy, oznámil hovorca gréckej polície.
Podľa gréckej televízie Alpha pilot leteckým dispečerom oznámil, že jeho lietadlo má problémy s klimatizáciou. O niekoľko minút neskôr kontrolná veža stratila kontakt so stojom, letiacim nad Egejským morom vo výške asi 10.000 metrov nad morom.
Neporušenou po zrútení ostala z lietadla len odtrhnutá chvostová časť, zvyšok široko roztrúsených trosiek sa zvalil do rokliny. Všade ležali časti tiel, oblečenia a batožiny, z viacerých miest stúpal dym. Podľa svedkov mali všetky obete na tvárach kyslíkové masky.
Na zahasenie ohňa nasadili lietadlá, zatiaľ čo špeciálne záchranné tímy začali odnášať telá obetí na súdne preskúmanie. Záchranári už našli dve čierne skrinky lietadla.
Starosta Grammatika Jorgos Papageorgiu uviedol, že situácia na mieste pádu je "neopísateľná" a všetci obyvatelia sa snažili pomáhať. Podľa hovorcu okresu Miltiadisa Merkurisa sa lietadlo zrútilo len asi 400 metrov od domov v oblasti.
Pasažieri pred tragédiou posielali podľa médií príbuzným cez mobilné telefóny SMS s obsahom ako "Pilot zmodral", "Zamrzneme tu" či "Pilotovi nie je dobre, pôsobí ako opitý", čo naznačuje nedostatok kyslíka.
Zhoduje sa to s výpoveďou pilotov dvoch stíhačiek F-16, ktoré pri štandardnom postupe po strate kontaktu vyslali k Boeingu grécke letecké sily. V kokpite nevideli žiaden pohyb, pričom najmenej jeden z pilotov ležal v bezvedomí na riadení. Je možné, že rovnako v bezvedomí boli v čase pádu všetci cestujúci.
Zrútené lietadlo malo ešte pred odletom problém s klimatizačným zariadením, ktoré opravili. V posledných mesiacoch v stroji zaznamenali dvakrát rovnako problémy s klimatizáciou a systémom udržiavania tlaku.