TEL AVIV, BRATISLAVA. Rok po teroristickom útoku hnutia Hamas proti Izraelu sa stále neskončili izraelské odvetné operácie v Pásme Gazy. Jedným z dôsledkov, ktorý pretrvá ešte roky, je obrovské množstvo trosiek z budov zničených po izraelských útokoch.
"Organizácia Spojených národov odhaduje, že v Pásme Gazy je viac ako 42 miliónov ton trosiek, jednak zo zničených budov, ale aj z budov, ktoré ešte stoja," napísala v nedeľu agentúra Reuters. Konflikt sa pritom ešte neskončil.
Problém nie je iba v množstve trosiek v uliciach a v nepoužiteľných budovách. UNEP, agentúra OSN pre životné prostredie, uvádza, že časť z trosiek obsahuje toxický azbest, ktorý prispieva k vzniku rakoviny alebo iných chorôb pľúc. Pod niektorými troskami sú navyše stále pochované ľudské pozostatky.
V článku sa dočítate:
- Koľko trosiek čaká na odstránenie v Pásme Gazy,
- ako dlho môže potrvať ich odstránenie,
- koľko peňazí by malo stáť.
Namiesto domu stan
"Nezbierame trosky na to, aby sme z nich znova postavili domy. Sú na hroby a náhrobky. Z jednej mizérie do druhej," hovorí pre Reuters 42-ročný Džihad Šamali, stavebný robotník z mesta Chan Junis na juhu Pásma Gazy.
Trosky zbiera z pozostatkov vlastného domu. Okrem neho prišiel pri izraelskom útoku aj o jedného zo svojich synov.
Reuters cituje predstaviteľov OSN, podľa ktorých je množstvo stavebných trosiek v Pásme Gazy nevídané. Odhadom ide o zhruba 42 miliónov ton stavebného odpadu, čo je 14-krát viac, ako sa nahromadilo od roku 2008 do začiatku aktuálnej izraelskej operácie. Koniec konfliktu je pritom zatiaľ v nedohľadne.
Sutiny sú pre ľudí v Gaze životu nebezpečné, pretože okrem toxických látok ukrývajú aj nevybuchnutú muníciu, cituje arabská televízia al-Džazíra agentúru OSN pre palestínskych utečencov UNRWA. Podľa nej bude odstránenie sutín stáť zhruba pol miliardy dolárov a treba naň najmenej sto kamiónov.
"Je to obrovský problém," cituje Reuters Alessandra Mrakica, predstaviteľa rozvojového programu OSN (UNDP). "Bude to veľká operácia, ale je dôležité začať hneď," hovorí.
Izraelské ozbrojené sily podľa Reuters tvrdia, že chcú odvoz sutín zlepšiť a aj Mrakic si koordináciu s Izraelom pochvaľuje, hoci presný plán na ich odvoz ešte neexistuje.
Niektorí obyvatelia sa medzitým pustili do práce sami. "Kto to tu vyčistí za nás? Nikto. Museli sme začať my," hovorí taxikár Jusri Abú Šabáb, ktorý dokázal odstrániť toľko trosiek z vlastného domu, aby si mohol postaviť stan.
Dve tretiny budov zničené
OSN podľa satelitných snímkov informovala, že v Gaze sú zničené alebo poškodené zhruba dve tretiny budov, čo je viac ako 163-tisíc. Pripomína pritom, že po sedemtýždňovej vojne v Gaze v roku 2014 sa podarilo odstrániť tri milióny ton sutín, čo je sedem percent súčasného množstva.
Alessandro Markic pritom priniesol ešte vyššiu sumu ako al-Džazíra a odhaduje, že ak by sa boje zastavili hneď teraz, odstránenie jestvujúcich sutín by stálo 1,2 miliardy dolárov.
Reuters cituje aj aprílový odhad OSN, podľa ktorej potrvá štrnásť rokov, kým sa podarí vyviezť všetky stavebné sutiny.
Ďalšou časťou problému je, kam sutiny vyviezť. Pásmo Gazy je zhruba päťdesiat kilometrov dlhé a desať kilometrov široké a žijú v ňom viac ako dva milióny ľudí. Na skládky stavebného odpadu tam nie je veľa miesta. Izrael tvrdí, že umožní prístup na skládky a recyklačné centrá na svojom území. Recyklačné zariadenia, ktoré by sa dali do Pásma Gazy doviezť, zas musia prejsť cez izraelské kontrolné stanovištia.
Spolu so strojmi však do Gazy treba priviezť aj palivo pre ne. Zrútené budovy a trosky navyše podľa Reuters stierajú hranice medzi súkromnými pozemkami a je problém identifikovať majiteľov zničených objektov.
Kým je však prímerie v nedohľadne, nik nechce investovať do obnovy Pásma Gazy, uzatvára Reuters reportáž citátom anonymných predstaviteľov.