SME

Ruské tankery menia štátne vlajky. Ako funguje Putinova flotila

Putinovi pomohol prevrat v Gabone.

Tanker na skvapalnený plyn v ruskom prístave Prigorodnoje. (Ilustračné foto)Tanker na skvapalnený plyn v ruskom prístave Prigorodnoje. (Ilustračné foto) (Zdroj: tasr/ap)

LONDÝN, BRATISLAVA. Gabon je neveľká krajina na západnom pobreží Afriky, priamo na rovníku. Na jeho území žijú hrochy, krokodíly, orangutany aj slony.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za posledný rok začali v námornom registri tohto dvaapolmiliónového štátu, ktorý je aj domovom národa Pygmejov, pribúdať desiatky nákladných lodí, osobitne ropných tankerov.

Kým západné štáty sa snažia sankciami pridusiť ruskú ekonomiku, kremeľský režim nachádza stále nové kľučky, ako možno sankcie obchádzať a obchodovať s ropou, jednou z mála komodít, ktoré dokáže vyvážať.

SkryťVypnúť reklamu

„Západné sankcie povoľujú Rusku predávať ropu, ale iba za cenu s obmedzeniami. Účelom je obmedziť zisky Moskvy a zabrániť zvyšovaniu cien ropy. Rusko sa naučilo sankcie obchádzať pomocou čiernej flotily, prostredníctvom ktorej predáva ropu štátom ako India alebo Čína, ktoré sankciami nie sú viazané,“ píšu noviny New York Times v aktuálnom článku, v ktorom zmapovali ďalšie zákernosti Putinovej čiernej flotily.

Po minuloročnom prevrate je Gabonská republika ochotná zaregistrovať ruské lode pod svojou vlajkou a ťažiť tak z ruskej vojny proti Ukrajine. Nie je jedinou krajinou, ktorá svoje vlajky poskytuje ruským lodiam.

Viaceré krajiny pritom majú svoje námorné registre priamo v hlavných mestách krajín, ktoré stoja na čele úsilia o udusenie ruskej vojnovej ekonomiky.

SkryťVypnúť reklamu

Jaguár, ktorý prebehol

New York Times opisujú plavbu dvestopäťdesiatmetrového tankera Jaguar, ktorý sa minulý rok vyplavil z Petrohradu a s nákladom surovej ropy vyrazil do Indie.

Plavil sa pritom pod vlajkou ostrovného štátu Svätý Krištof a Nevis. Vyložil svoj náklad a krátko nato zmenil svoju štátnu príslušnosť. Zrazu sa plavil pod vlajkou Gabonu. Ruský tanker sa tak vďaka čisto papierovému manévru vyhol sankciám, konštatuje americký denník.

Karibské súostrovie Svätý Krištof a Nevis má svoju námornú registračnú kanceláriu neďaleko Londýna, teda iba kúsok od britských úradov, ktoré sa snažia zabrániť Rusku, aby sankciám unikalo. Jaguar nie je ojedinelý, podobných plavidiel sú tucty a tvoria Putinovu „čiernu flotilu“, píšu NYT.

Gabon svoj register plavidiel otvoril v roku 2018 a lode doň začali pribúdať extrémnou rýchlosťou. NYT uvádzajú, že viac ako 85 ruských lodí sa od júla 2023 preregistrovalo do Gabonu z Libérie, západoafrického pobrežného štátu, ktorého register plavidiel však funguje na jednom z predmestí hlavného mesta USA.

SkryťVypnúť reklamu

Iné ruské tankery sa zas plavia pod vlajkami Panamy či Palauskej republiky, ostrovného štátu v Pacifiku.

Kým americké úrady sa k fungovaniu lodných registrov na svojom území nevyjadrili, britské ministerstvo zahraničia americkému denníku napísalo, že ešte stále analyzuje, či registre plavidiel iných štátov na britskom území podliehajú britskému sankčnému režimu.

Súvisiaci článok Loviť ryby sa im neoplatí. Lode Čína využíva na šikanovanie aj rozširovanie vplyvu Čítajte 

Západ na flotilu tlačí

Zloženie ruskej čiernej flotily nie je úplne jasné. Sú v nej lode patriace pod ruskú štátnu lodnú spoločnosť Sovkomflot, ale aj plavidlá s menej jasným pozadím, za ktorým sa črtá napríklad ropný monopol Rosnefť alebo jeho šéf a Putinov blízky oligarcha Igor Sečin.

Kým New York Times hovorí o tuctoch lodí, ktoré bol Gabon ochotný promptne zaregistrovať, magazín Politico ešte koncom augusta tohto roka napísal, že ruská čierna flotila obsahuje viac ako 1400 plavidiel, ktoré prebehli z legislatívne čistého prostredia námornej plavby. Väčšina z nich sú práve ropné tankery.

SkryťVypnúť reklamu

„Ide o významný podiel z celkovo takmer 51-tisíc lodí, ktoré dnes po svete rozvážajú náklad. Je to významná časť svetovej flotily tankerov a osobitne je to významná časť námornej prevádzky vo vodách v blízkosti ruských prístavov, osobitne v Baltskom mori,“ píše Politico.

Autorka článku Elisabeth Braw, analytička Atlantickej rady, pripomína, že ruská flotila sa plaví pod vlajkami štátov, ktorých štandardy v námornej plavbe sú extrémne nízke, napríklad Svätý Tomáš a Princov ostrov.

Pripomína kolíziu singapurskej lode Hafnia Nile s tankerom Ceres I, ktorý sa plavil práve pod vlajkou Svätého Tomáša a bol súčasťou ruskej čiernej flotily.

Ceres I nevysielal svoju polohu a Hafnia Nile sa mu tak nedokázala vyhnúť. Braw konštatuje, že čierna flotila, plaviaca sa pod vlajkami malých štátov, je zostavená zo starých a zle udržiavaných lodí, ktoré často nemajú plnohodnotné poistenie a zahmlievajú svoju polohu na mori. Navyše prepravujú nebezpečný náklad, čím môžu ohroziť aj životné prostredie.

SkryťVypnúť reklamu

„Zraziť sa s niektorou z týchto lodí je ako mať dopravnú nehodu so šoférom, ktorý nemá zákonnú poistku,“ píše. Majetkové pozadie týchto plavidiel sa odkrýva ťažko a kým existuje dopyt z krajín ako Čína alebo India, čierna flotila dokáže zarábať peniaze na predaji ruskej ropy alebo obchádzaní sankcií pri dodávaní citlivých materiálov do Ruska.

New York Times napriek tomu dodávajú, že Západ má páky ako na čiernu flotilu zatlačiť. Vláda v Gabone podľa denníka komunikuje s Washingtonom, ktorému sa už podarilo docieliť vyradenie najmenej jednej lode z gabonského registra. Západné štáty však uvalili sankcie priamo na toto plavidlo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 582
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 587
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 739
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 674
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 597
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 212
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nové clá, ktorých zavedenie prezident USA Donald Trump oznámil v stredu vo Washingtone, začnú platiť 5. a 9. apríla.

Minister financií USA varuje pred odvetou.


TASR
Hnutie Hamas.

Izrael chce pokračovať vo vojenskom tlaku, kým Hamas neprepustí rukojemníkov.


TASR
Ide o Netanjahuovu prvú cestu do Európy po vlaňajšom vydaní medzinárodného zatykača.

Predsedu izraelskej vlády pozval do Budapešti maďarský premiér Orbán.


TASR
Generálny tajomník NATO Mark Rutte.

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 2
SkryťZatvoriť reklamu