VARŠAVA. Poľsko prijalo preventívne opatrenia na ochranu svojich vojakov v Libanone, kde pôsobia v rámci mierovej misie OSN (UNIFIL). Uviedol to v stredu večer námestník poľského ministra obrany Cezary Tomczyk.
"Je dôležité uvedomiť si, že nie sme účastníkmi tohto konfliktu. Poľskí vojaci sú na stabilizačnej misii, ktorá nesúvisí s tým, čo teraz vidíme na televíznych obrazovkách," povedal Tomczyk pre televíznu stanicu TVN24.
"Sme v kontakte s veliteľmi ostatných vojenských kontingentov, ktoré sú v Libanone," dodal.

Česko chce využiť lety Slovenska
České veľvyslanectvo v Bejrúte bude rokovať so slovenskou ambasádou o evakuácii Čechov z Libanonu. Chcelo by využiť repatriačný let, ktorý sa chystá vypraviť SR. Česko svoj vlastný zatiaľ neplánuje.
Podľa českého veľvyslanca v Libanone Jiřího Doležela by slovenský let, ktorým by sa mohli evakuovať aj Česi, mohol byť vypravený v sobotu. V Libanone sa nachádza 280 Čechov, ktorí sú zaregistrovaní v systéme DROZD (Dobrovoľná registrácia občanov ČR pri cestách do zahraničia). Väčšina z nich podľa veľvyslanca odísť nechce.
"V tejto chvíli nie je zo strany občanov objednávka na to, aby sa z Prahy vypravoval špeciál. Snažíme sa skôr využívať voľné kapacity našich partnerov. Podľa všetkého má záujem o repatriáciu zhruba 20 - 25 občanov," povedal vo vysielaní stanice ČT24 Doležel.
Slovenské ministerstvo obrany o zámere vyslať do Libanonu repatriačný let informovalo v stredu po tom, ako to schválila vláda. Spresnilo, že ľudí bude najskôr evakuovať na Cyprus a až potom na Slovensko.
Rezort obrany zároveň dodal, že v prípade potreby poskytne voľné kapacity aj pre občanov iných krajín. Do Libanonu dopraví aj humanitárnu pomoc.
Austrália zabezpečila lety pre svojich občanov
Austrálska ministerka zahraničných vecí Penny Wongová opätovne vyzýva Austrálčanov, aby opustili Libanon, pokým ešte majú takúto možnosť. Austrália zabezpečila pre svojich občanov a obyvateľov s trvalým pobytom 580 miest na komerčných letoch, ktoré odlietajú z Libanonu vo štvrtok a v sobotu.
Doposiaľ zaznamenala austrálska vláda 1700 žiadostí od občanov, ktorí sa rozhodli opustiť Libanon. Ministerstvo zahraničných vecí registruje približne 15-tisíc Austrálčanov, ktorí za normálnych okolností žijú v Libanone.
Austrália sa obáva uzatvorenia letiska v Bejrúte pre zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu v Libanone, čo by značne skomplikovalo prípadnú evakuáciu jej občanov.
V rámci núdzového plánu vyslala Austrália vojenské lietadlo na Cyprus. Zatiaľ však repatriácia bude naďalej prebiehať prostredníctvom komerčných letov.
Irán obnovuje letovú prevádzku
Irán vo štvrtok obnovil letovú prevádzku na svojom území, ktorú pozastavil po utorkovom raketovom útoku na Izrael. Letecký úrad v Iráne vtedy pozastavil vnútroštátne aj medzinárodné lety.
Obmedzenie trvalo do štvrtka 5.00 h miestneho času (3.30 h SELČ), potvrdil hovorca úradu civilného letectva Džafar Jázárlú.
Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva (EASA) však naďalej neodporúča európskym leteckým spoločnostiam vstupovať do iránskeho vzdušného priestoru. Odporúčanie zatiaľ platí do 31. októbra.
Cez víkend vydala EASA odporúčanie vyhnúť sa vzdušnému priestoru Izraela a Libanonu, ktoré taktiež platí do 31. októbra. EASA situáciu naďalej monitoruje, pričom dĺžka platnosti odporúčania sa môže zmeniť.
Izraelské pozemné sily v noci na utorok spustili pozemnú ofenzívu v Libanone. Izraelská armáda tvrdí, že útoky sú zamerané proti Hizballáhu. Ofenzíve predchádzalo niekoľko dní leteckých útokov na ciele Hizballáhu v Bejrúte a ďalších častiach krajiny.
Pri jednom z nich v piatok zahynul aj dlhoročný vodca hnutia Hasan Nasralláh a viacero vysokopostavených veliteľov.
Súčasťou mierových síl OSN v Libanone (UNIFIL) je aktuálne 213 poľských vojakov, vyplýva z údajov zverejnených na webovej stránke misie.