TEL AVIV, BRATISLAVA. Izraelské vojská v noci na utorok vstúpili do južného Libanonu, no zatiaľ nebojujú "tvárou v tvár" s bojovníkmi šiitského hnutia Hizballálh, vyhlásil v utorok popoludní hovorca izraelských ozbrojených síl Daniel Hagari, informovala BBC.
Dodal, že Izrael je pripravený s Hizballáhom bojovať, ale že nechce vstúpiť do libanonskej metropoly Bejrút ani do ďalších miest na juhu Libanonu.
Aktuálnu izraelskú operáciu odmietol nazvať "vpádom" a trval na tom, že ide iba o cielený útok. "Vykonáme to čo najrýchlejšie, odstránime hrozbu. Vytlačíme Hizballáh od hranice," povedal podľa BBC.
Tel Aviv tvrdí, že nemá záujem o dlhodobejšiu okupáciu libanonských území, píše CNN.
Ak sa Izrael snaží vytlačiť bojovníkov Hizballáhu od hranice, pravdepodobne sa ich snaží dostať za rieku Lítání, čo by bolo v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 1701 z roku 2006, ktorá vtedy mala ukončiť vojnu medzi Izraelom a Hizballáhom v Libanone, no jej podmienky sa nikdy dokonale nenaplnili.
"Udalosti posledného týždňa výrazne posilnili izraelskú morálku. Ako poznamenali niektorí diplomati, nebezpečenstvo teraz spočíva v tom, že Izrael nemusí vedieť, kedy treba prestať," napísal v analýze BBC jej editor Jeremy Bowen.
Hoci Izrael po pásme Gazy začal pozemnú operáciu aj v Libanone, vojna sa zatiaľ nerozšírila do širšieho regiónu. Je to tak napriek tomu, že významným hráčom je Irán, ktorý okolo seba vybudoval takzvanú Os odporu - sieť islamistických organizácií, ktoré spája nepriateľstvo voči Izraelu.
Irán bol doposiaľ zdržanlivý napriek tomu, že mu Izrael uštedril niekoľko ponižujúcich útokov. Z Osi odporu je najaktívnejší samotný Hizballáh, ktorému už Irán naznačil, že prinajmenšom v aktuálne fáze vojny je sám.
Napriek tomu Spojené štáty v utorok poobede Izrael varovali pred hrozbou masívneho raketového útoku z Iránu. Izrael v utorok večer informoval, že naň Irán vyslal strely, nebolo však jasné, koľko ich je a aké škody spôsobili.
Iránsky útok by situáciu mohol zmeniť - závisí však od jeho rozsahu a následkov. Teherán totiž už v minulosti reagoval tak, aby Izraelu nespôsobil veľké škody a neprivolal na seba protiútok.
V článku sa dočítate:
- Prečo sa Irán do konfliktu zatiaľ priamo nezapája,
- akú má stratégiu a čo by ho primalo zmeniť postoj,
- čo je Os odporu a ako súvisí s aktuálnym konfliktom na Blízkom východe.
Boli pripravení na veľkú vojnu
Islamská Os odporu vznikala pod kuratelou teheránskeho režimu práve na takéto situácie - veľkú vojnu s Izraelom. "Irán vymyslel stratégiu a investoval obrovské množstvo prostriedkov, aby jednotlivých členov Osi vycvičil a naučil ich spolupracovať," píše v rozsiahlej analýze denník New York Times.
Kým najsilnejšou organizáciou v Osi je šiitsky Hizballáh pôsobiaci v Libanone, Irán do nej začlenil aj sunnitské organizácie v Palestíne.