PRAHA. Doterajší český minister zahraničných vecí Jan Lipavský zostáva súčasťou vlády premiéra Petra Fialu ako nestraník.
Fiala aj Lipavský to oznámili po utorkovom rokovaní, na ktoré šéf diplomacie pôvodne predsedovi vlády priniesol svoju demisiu, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
"Pán minister Jan Lipavský zostáva členom vládneho tímu. Prišiel za mnou na rokovanie s tým, že mi osobne priniesol demisiu. Ja som ho však požiadal, aby tento krok zvážil z mnohých dôvodov," povedal Fiala.
V súlade so zahraničnou politikou
Lipavský je podľa neho výborným ministrom zahraničných vecí a aj v kontexte aktuálnej medzinárodnej situácie je kontinuita vo vedení ministerstva zahraničia mimoriadne dôležitá.
Druhým dôvodom bolo, že na základné otázky zahraničnej politiky majú rovnaké názory. Ďalším dôvodom je podpora od všetkých predsedov zvyšných koaličných strán a tiež prezidenta. Lipavský sa podľa Fialu aj na základe toho rozhodol, že na demisii nebude trvať.
"Veľmi si vážim možnosť pokračovať ako člen vlády ČR v kabinete Petra Fialu ako nestraník, môžeme použiť aj slovo odborník. Budem pokračovať v práci, ktorú som robil. Budem naďalej obhajovať záujmy českých občanov vo svete, záujmy Česka," potvrdil svoje rozhodnutie zotrvať vo funkcii Lipavský.
Vyzdvihol rolu Fialu v tom, akú zahraničnú politiku Česko vykonáva.
K rozhodnutiu vziať svoju demisiu späť a zostať vo vláde ako nestraník ho presvedčilo jednak rozhodnutie odísť z Českej pirátskej strany, ktoré mu "uvoľnilo ruky", a jednak veľká podpora od koaličných partnerov, vysvetlil.
Bez ministra pre legislatívu
Prípady, že členom vlády je aj nestraník, nie sú podľa Fialu neobvyklé. Pripomenul, že on sám bol nestraníckym ministrom školstva vo vláde Petra Nečasa. "Ja si s tou situáciou určite poradím," dodal.
Post ministra pre legislatívu už obsadzovať nechce, rovnako ani funkciu vicepremiéra pre digitalizáciu. Zostáva mu tak obsadiť pozíciu ministra pre miestny rozvoj, kandidáta by podľa neho malo navrhnúť hnutie STAN. "Chcem, aby to všetko prebehlo čo najrýchlejšie a do konca budúceho týždňa sme mali vládu v plnom zložení," dodal Fiala.
Lepšia opozícia
Piráti chcú byť po odchode z vlády konštruktívnou opozíciou, preto budú podporovať "zmysluplné kroky vlády" a presadzovanie takých tém, ktoré sami otvárali.
Ich poslanecký klub to povedal v utorok na tlačovej konferencii pred mimoriadnym rokovaním Poslaneckej snemovne.

"Odchod Pirátov do opozície rozhodne neznamená, že budeme len rečnením pri pultíku blokovať čokoľvek, čo vláda prinesie. Chceme byť - a skutočne budeme - lepšia opozícia. Aby sme sa pri zúčtovaní pri ďalších voľbách mohli ľuďom pozrieť do očí, budeme strážiť, ako bude pokračovať to, čo sme vo vládnom angažmáne začali," povedal predseda Pirátov Ivan Bartoš.
Ako príklad uviedol zákon o podpore bývania, na ktorý Česko podľa jeho slov čakalo 30 rokov. "Budeme lepšia opozícia. Jednoducho taká, ktorá tu tri roky chýbala," dodal.
Sociálna politika aj digitalizácia
Hoci viacerí straníci či voliči Pirátov nesúhlasili so vstupom do vlády, mnoho vecí sa im v nej podľa Bartoša podarilo dosiahnuť.

"Tri roky sme bojovali za to, aby sme ľuďom zlepšovali život. Veci, ktoré sa nám nepáčili, sme zase blokovali," vysvetlil. Venovali sa podľa jeho slov témam rodín s deťmi, digitalizácie, korupcie či nezávislosti médií.
Podľa poslankyne Kláry Kocmanovej budú teraz kontrolovať, ako vláda plní svoje sľuby.
"Rozhodne nebudeme zatvárať oči pred tým, keď uvidíme, že vláda obchádza alebo nenapĺňa sľuby, ktoré dala občanom pred voľbami a spísala ich do programového vyhlásenia vlády, na ktorom sme sa tiež podieľali," zdôraznila poslankyňa.
Dodala, že chcú byť predovšetkým konštruktívni. "Budeme podporovať zmysluplné kroky tejto vlády a presadzovanie tém, ktoré sme sami za posledné tri roky otvárali," dodala.
Český premiér Petr Fiala minulý týždeň navrhol odvolanie predsedu Pirátov Ivana Bartoša z funkcie ministra pre miestny rozvoj. Piráti si po tom odhlasovali odchod z vlády.
Vstupovali do nej v koalícii s hnutím STAN, v ktorej vo voľbách v roku 2021 kandidovali. STAN vláde naďalej zostáva a bez Pirátov má vládna väčšina teraz 104 poslancov z 200.