TEL AVIV. Izrael v noci z pondelka na utorok spustil pozemnú operáciu na juhu Libanonu. Podľa vyhlásenia izraelskej armády ide o obmedzenú a presne zacielenú akciu v snahe zničiť pôsobisko hnutia Hizballáh blízko hraníc, odkiaľ ostreľoval sever Izraela.
Akciu podporujú izraelské vzdušné sily a delostrelectvo, uviedla izraelská armáda.
Izraelské letectvo za posledné dva týždne výrazne zintenzívnilo údery proti Hizballáhu na mnohých miestach Libanonu, pričom podľa libanonských úradov zomrelo viac ako 1000 ľudí. Časť z nich boli civilisti.
Izraelskí predstavitelia opakovane uvádzali, že pozemné sily sú pripravené vstúpiť do južného Libanonu s cieľom vytlačiť Hizballáh od hraníc a znemožniť mu odpaľovať rakety na Izrael.
Izraelská armáda na základe rozhodnutia bezpečnostného kabinetu začala "obmedzené, lokalizované a cielené pozemné útoky založené na presných spravodajských informáciách" o pôsobiskách a infraštruktúre Hizballáhu blízko hraníc, uvádza vyhlásenie ozbrojených síl.
Ciele pozemných akcií sa podľa vyjadrenia armády nachádzajú v dedinách blízko hraníc a predstavujú bezprostredné ohrozenie pre miestne komunity na severe Izraela.
Loading
...
USA podporili izraelskú operáciu
Pozemnú operáciu v Libanone podporil najdôležitejší spojenec Izraela - Spojené štáty. Americký minister obrany Lloyd Austin a jeho izraelský náprotivok Joav Galant sa v telefonáte zhodli na nutnosti odstrániť v južnom Libanone zázemie pre možný útok Hizballáhu na sever Izraela. Pentagon to uviedol vo vyhlásení krátko po tom, ako Izrael oznámil začatie pozemnej operácie.
Washington zároveň varoval Irán, aby sa nepokúšal rozšíriť konflikt do širšieho blízkovýchodného regiónu.
Americká diplomacia už skôr v pondelok uviedla, že dostala od Izraela informácie o obmedzených pozemných útokoch v Libanone. Austin v následnom telefonáte ubezpečil Izrael o americkej podpore v obrane pred Iránom a militantnými hnutiami, ktoré Teherán podporuje.
"Minister (Austin) a minister Galant sa rozprávali o vážnych následkoch, ktoré ponesie Irán, ak sa rozhodne začať priamy vojenský útok na Izrael," uviedol vo vyhlásení Pentagon.

O tom, že obmedzená pozemná operácia je v súlade s právom Izraela brániť svojich občanov a vrátiť civilistov do ich domovov, hovoril v utorok pre The Times of Israel aj hovorca Rady národnej bezpečnosti Bieleho domu.
"Podporujeme právo Izraela brániť sa proti Hizballáhu a všetkým Iránom podporovaným teroristickým skupinám," vyhlásil.
„Samozrejme, uvedomujeme si, že misia môže predstavovať riziko a budeme o tom s Izraelom diskutovať,“ dodal odkazujúc na obavy Spojených štátov z možného rozšírenia vojny na celý región.
„V konečnom dôsledku je diplomatická rezolúcia jediným spôsobom, ako dosiahnuť trvalú stabilitu a bezpečnosť na izraelsko-libanonskej hranici,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré zdôrazňuje presvedčenie USA, že samotné vojenské operácie neobnovia bezpečnosť v mestách na severnej alebo južnej hranici Izraela.
Vojna menšieho rozsahu ako v 2006
Americkí predstavitelia dávali v pondelok najavo, že očakávajú akcie menšieho rozsahu zamerané na ničenie zbraní a infraštruktúry Hizballáhu v oblasti tesne pri hraniciach. Pozemná ofenzíva by podľa niektorých amerických médií mala byť menšieho rozsahu ako vojna medzi Izraelom a Hizballáhom z roku 2006, ktorej najintenzívnejšia fáza trvala zhruba mesiac.
Hizballáh už pred začiatkom operácie uviedol, že na avizovanú izraelskú pozemnú ofenzívu odpovie. Nie je však jasné, v akej bojovej kondícii sa vojenské krídlo hnutia nachádza po tom, ako Izrael leteckými údermi zabil viacero vysokých vojenských veliteľov a vodcu Hizballáhu Hasana Nasralláha.

Libanon hlási ďalšie desiatky mŕtvych
Libanonské ministerstvo zdravotníctva v pondelok večer oznámilo, že izraelské vzdušné údery zabili za posledných 24 hodín na juhu krajiny, vo východolibanonskom údolí Bikáa a v samotnom Bejrúte, 95 ľudí a ďalších 172 zranili.
Podľa palestínskeho zdroja citovaného agentúrou Reuters Izrael v noci namieril jeden zo vzdušných úderov aj na najväčší palestínsky utečenecký tábor na území Libanonu. Ide o vôbec prvý útok na tábor Ajn Hilvá, ktorý leží na juhu Libanonu neďaleko prístavu Sajdá (Sidon).
Boje medzi Izraelčanmi a Hizballáhom trvajú od vlaňajšieho októbra, keď teroristi z Hamasu a ďalších palestínskych zoskupení zaútočili na juh Izraela a izraelská armáda v odvete začala doteraz pokračujúcu vojnu v Pásme Gazy. Hizballáh na podporu Hamasu začal ostreľovať sever Izraela, evakuované tam museli byť desaťtisíce ľudí a obe strany si odvtedy vymieňali menšie cezhraničné údery, keďže izraelské sily sa sústredili na boje v Pásme Gazy.
V posledných dvoch týždňoch sa ale situácia v Libanone vyostrila po sérii explózií pagerov a vysielačiek využívaných Hizballáhom a následnom prudkom zintenzívnení izraelských úderov proti Hizballáhu na juhu Libanonu, ale tiež v ďalších častiach krajiny.
Ide o najtvrdšie údery od vojny s Hizballáhom v roku 2006.