BRUSEL. Za jasotu tisícok ľudí dorazil pápež František na zaplnený štadión kráľa Baudouina v Bruseli.
Pri omši pod šírym nebom sa odchýlil od pripravenej homílie a vyzval na potrestanie kňazov, ktorí sa dopustili sexuálneho zneužívania.
Kritika katolíckej cirkvi
Reagoval tak na kritiku katolíckej cirkvi, ktorá v Belgicku znela počas celej jeho trojdňovej návštevy v krajine. Na konci omše oznámil, že sa bude usilovať blahoželanie kráľa Baudoina za jeho postoje proti potratu. Popoludní František z Belgicka odletel.
"Zlo musí byť odhalené. Aj keď sa skrýva, vyjde nakoniec najavo a bude známe, ako od tých odvážnych obetí, ktoré zdieľali svoje príbehy, "povedal pápež za potlesku prítomných.
"Tí, ktorí sa dopustili sexuálneho zneužívania, budú súdení, či už ide o kňazov či biskupov," dodal a skritizoval rovnako tých, ktorí podobné zločiny zakrývajú. Ako poznamenala agentúra AP, pápež sa od pripravenej homílie odchýlil v reakcii na piatkové stretnutie so 17 obeťami zneužívania.
Následne tiež pápež zablahoželal španielskej rehoľníčke Anovi de Jesús, zakladateľke kláštorov v Španielsku, Francúzsku a Belgicku. Jeho slovám načúvalo asi 39-tisíc prítomných z Belgicka, Nemecka, Holandska, ale tiež radu ďalších krajín.
Priamo na štadióne boli tiež všetci členovia belgickej kráľovskej rodiny, bývalý kráľ Albert s manželkou Paolou i súčasný panovník Filip a kráľovná Mathilde a ich deti.
Ukončil trojdňovú návštevu
Omša bola posledným bodom trojdňovej návštevy hlavy katolíckej cirkvi v Belgicku, ktorú sprevádzala nezvyčajná vlna kritiky. V piatok za prítomnosti pápeža skritizoval katolícku cirkev za prípady sexuálneho zneužívania aj za snahy o ich ututlanie belgický premiér Alexander De Croo.
Silné slová ale vtedy použil vo svojej reči aj belgický kráľ Filip, ktorý žiadal, aby cirkev "neustále" pracovala na odčinení svojich zločinov a pomohla "obetiam uzdraviť sa".
Pápež na vlnu rozhorčenia zareagoval, keď v prejave na zámku Laeken povedal, že sa katolícka cirkev "musí hanbiť a žiadať o odpustenie" za sexuálne násilie spáchané duchovnými v Belgicku na maloletých. "Cirkev sa musí snažiť vyriešiť túto situáciu s kresťanskou pokorou a urobiť všetko pre to, aby sa to už neopakovalo," povedal pápež vo vystúpení pred belgickými predstaviteľmi.
Na konci omše pápež oznámil, že po návrate do Vatikánu bude usilovať o blahorečenie kráľa Baudouina. Ako dôvod uviedol jeho "odvahu dočasne abdikovať, aby nemusel podpísať vražedný zákon".
Pápež tým pripomenul udalosť z marca a apríla roku 1990, keď kráľ abdikoval, pretože odmietal podpísať zákon, ktorý legalizoval umelé prerušenie tehotenstva.
Kvôli tomu zákon podpísala vláda. Tá potom zvolala parlament, ktorý Baudouina znovu inštaloval na trón. Kráľ vládol potom až do svojej smrti 31. júla 1993.
Kvôli názorom na úlohu žien v spoločnosti si potom v sobotu pápež vypočul kritiku aj zo strany Katolíckej univerzity v Lovani.