WASHINGTON, BRATISLAVA. Irene Gravesová, 41-ročná matka samoživiteľka troch detí, strávila svoj posledný deň života v práci. Počas nočnej šichty do obchodu, v ktorom predávala, nabehla dvojica ozbrojených mužov. Jedného z lupičov nahnevalo, že Gravesová podľa neho peniaze z trezoru vyťahuje pomaly, a strelil ju do hlavy.
Na trest smrti za jej vraždu odsúdili v tom čase 19-ročného Freddieho Owensa. Z najnovšieho dôkazu vsak vyplýva, že na mieste ani nebol. Napriek tomu ho vo väzení v štáte Južná Karolína minulý týždeň popravili.
Len o pár dní neskôr vo väzení v štáte Missouri popravili iného muža. Jeho vinu pritom spochybnili aj prokurátori, ktorí pôvodne proti nemu viedli súdne pojednávanie.
Trest smrti v súčasnosti povoľuje 27 štátov USA. Aktivisti za jeho zrušenenie dlhodobo upozorňujú na to, že nie je len nemorálny, ale často sa jeho obeťami stanú neprávom odsúdení ľudia.
„Jeho poprava poukazuje na vrodenú diskrimináciu trestu smrti. Náš justičný systém sa nestará o to, aby popravil správnu osobu. Akákoľvek osoba je adekvátnou náhradou, najmä ak ide o mladého, chudobného, zdravotne postihnutého človeka tmavej farby pleti,” vyjadrila sa po Owensovej poprave Hillary Taylorová, výkonná riaditeľka organizácie Obyvatelia Južnej Karolíny za alternatívy pre trest smrti.
V článku sa tiež dočítate:
- Za aké činy mužov odsúdili.
- Čo potvrdzovalo ich nevinu.
- Prečo ich aj tak popravili.
- Ktoré ďalšie krajiny majú ešte trest smrti.
Zmena kľúčovej výpovede
Prokurátori nevedeli Owensovu vinu preukázať forenznými dôkazmi ani videozáznamom z miesta činu. Ich argument stál na výpovedi svedka, Owensovho priateľa a spoluobžalovaného Stevena Goldena, ktorý mal v čase lúpeže 18 rokov.
Golden sa po začatí súdneho procesu k lúpeži aj vražde priznal. Súhlasil tiež s tým, že bude vypovedať proti Owensovi, ktorý podľa neho predavačku zastrelil.
Dva dni pred popravou, ktorá prebehla 20. septembra, však Golden podpísal čestné vyhlásenie, v ktorom svoje pôvodné svedectvo odvolal. Owens podľa neho ženu nielenže nezastrelil, ale na mieste tragédie ani len nebol.
Povedal tiež, že počas policajného vypočúvania bol pod vplyvom omamných látok a pôvodnú výpoveď podal pod tlakom. Skutočného strelca vtedy podľa vlastných slov nemenoval pre obavy o svoj život. Neurobil tak ani teraz po 27 rokoch.
S dohodou o vine a treste podľa vlastných slov súhlasil po tom, ako ho prokurátori ubezpečili, že nedostane trest smrti ani doživotný trest. Porota, ktorá v prípade rozhodovala, o tejto dohode nevedela.
Pravdu sa však po rokoch rozhodol povedať, pretože chce mať čisté svedomie.„Veľmi ma to ťaží. Nechcem, aby ho popravili za niečo, čo neurobil,” napísal Golden v liste.
Omylnosť systému a nezvratnosť trestu
Ani odvolanie výpovede kľúčového svedka však súdom nestačilo na to, aby popravu zastavili. Najvyšší súd štátu Južná Karolína výpoveď označil za nedôveryhodnú.
Argumentoval tým, že sa nezhoduje s výpoveďou, ktorú svedok Golden podal na súde, ani s tým, čo povedal policajtom tesne po zatknutí. Súd už predtým zamietol viaceré žiadosti o zrušenie popravy Owensa, ktorý neskôr prijal meno Khalil Divine Black Sun Allah.
Súd tiež vo svojom rozhodnutí spomenul, že Owens sa predtým priznal piatim ľuďom, vrátane svojej priateľky a dvoch policajtov. Aktivisti bojujúci za jeho oslobodenie však argumentovali, že tieto priznania neboli hodnoverné.