VIEDEŇ. Plagáty krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) sú pri viedenskej hlavnej stanici oblepené protestnými nálepkami so slovom PUTIN. V širšom centre zatiaľ stoja ich voliči, čakajúc na prednášku s thajsko-nemeckým lekárom, ktorý hovorí o diktatúre počas pandémie.
Sociálni demokrati z SPÖ zatiaľ rozdávajú letáky na rušnej Favoritenstrasse s vierou, že vo Viedni ako svojej bašte už tradične zvíťazia. A ľudovci (ÖVP) a kancelár Karl Nehammer sa spoliehajú na to, že voliči si napokon zvolia „stabilitu“.
Menšie strany, medzi nimi Zelení či liberálny Neos, no aj kedysi parodická Pivná strana, chcú rozbiť tradičný súboj troch rakúskych strán.
Rakúsko čakajú cez víkend „najdôležitejšie európske voľby tohto roka“, ako ich opísal magazín Politico. Prieskumy totiž naznačujú víťazstvo krajne pravicových slobodných.
Získať by dokonca mohli najlepší volebný výsledok vo svojej histórii. Slobodní pritom v názoroch v posledných rokoch skôr pritvrdili a sľubujú z Rakúska vybudovať pevnosť, v ktorej budú cudzinci a migranti na druhej koľaji.
Dotknúť sa to pritom môže aj Slovákov.
V článku sa dočítate:
- ako sa nacistická minulosť ťahá s FPÖ,
- prečo sa ich program môže dotknúť aj Slovákov,
- či s nimi bude niektorá strana ochotná vládnuť,
- čo chcú Slobodní zmeniť.
Ľudový kancelár proti imigrantom
Termín Volkskanzler, teda ‚ľudový kancelár‘, sa po páde nacistického režimu medzi lídrami Rakúska využíval len výnimočne – až príliš sa spájal s rakúskym krajanom a vodcom Tretej ríše Adolfom Hitlerom. Herbert Kickl, súčasný líder FPÖ, si z tohto termínu spravil svoju značku – odkazuje na neho rovnomenná stránka aj predvolebné plagáty rozvešané po Rakúsku.