SOUL. Severná Kórea má pravdepodobne dosť obohateného uránu, aby mohla vyrobiť dvojciferný počet bômb. Vo štvrtok to juhokórejským zákonodarcom oznámila juhokórejská Národná spravodajská služba.
Podľa špionážnej agentúry tiež Kórejská ľudovodemokratická republika robí pokrok v úsilí vyvinúť silnejšie a precíznejšie rakety.
Parlamentný brífing, ktorý sa uskutočnil v Soule za zatvorenými dverami, nasledoval po tom, čo Pchjongjang pred dvoma týždňami ukázal zariadenie na obohacovanie uránu, kde tamojší vodca Kim Čong-un vyzval na silnejšie úsilie o zvýšenie počtu jadrových zbraní.
Podľa spravodajskej služby to bolo podľa všetkého stanovisko vyjadrujúce vzdor k Washingtonu pred novembrovými americkými prezidentskými voľbami, ktoré tiež malo na domácej pôde prezentovať vojenské úspechy v čase prehlbujúcich sa hospodárskych problémov, uviedol jeden z prítomných poslancov I Song-kwun.
I povedal, že podľa spravodajskej služby má KĽDR pravdepodobne zhruba 70 kilogramov plutónia a nešpecifikované ale značné množstvo uránu vhodného na výrobu zbraní, ktoré by stačilo na výrobu „minimálne dvojciferného počtu“ zbraní.

Ďalší poslanec Pak Sun-won poznamenal, že hoci severokórejské štátne médiá nezverejnili lokalitu zariadenia na obohacovanie uránu, ktoré 13. septembra navštívil Kim, podľa špionážnej agentúry to bolo pravdepodobne zariadenie Kangsong pri hlavnom meste.
Kangson a hlavné jadrové zariadenie Jongbjon sú jediné dve známe miesta v KĽDR, ktoré sú spojené s obohacovaním uránu. Podľa niektorých analytikov však Severná Kórea má aj iné, tajné miesta na obohacovanie uránu.
Severná Kórea tiež 18. septembra otestovala nové rakety, z ktorých jedna by mohla byť určená na jadrové útoky. Správy severokórejských štátnych médií o testoch naznačujú, že KĽDR zlepšuje schopnosti týchto zbraní, ktoré sú určené na presné údery na juhokórejské ciele, vyjadrili sa zákonodarcovia na základe tvrdení spravodajskej služby.
Podľa nej by tiež Sever mohol v nadchádzajúcich týždňoch ešte otestovať strelu dlhého doletu schopnú zasiahnuť americkú pevninu alebo vyslať na orbitu vojenský špionážny satelit.