PEKING, BRATISLAVA. Čína v stredu oznámila, že vykonala úspešný test medzikontinentálnej balistickej strely, ktorá dopadla do Tichého oceánu.
Test sa podľa BBC konal o 5.44 stredoeurópskeho času a strela, ktorá niesla slepú hlavicu, podľa Pekingu "dopadla do očakávanej oblasti".
Hoci Čína vyhlásila, že išlo o rutinný cvičný test, mnoho západných médií aj analytikov poukázalo, že test medzikontinentálnej balistickej strely s dopadom do medzinárodných vôd Peking naposledy urobil v osemdesiatych rokoch.
Peking tvrdí, že o lete strely informovala dotknuté krajiny vopred, Japonsko reagovalo, že o odpale nemalo žiadne informácie.
"Načasovanie je dôležité. Čína tvrdí, že necieli na žiadnu krajinu, ale existuje výrazné napätie medzi Čínou na jednej strane a Japonskom či Filipínami, a, samozrejme, priebežné napätie s Taiwanom," cituje BBC Drewa Thompsona, výskumníka na singapurskej škole Kuan Yew School of Public Policy.
Záujem vyvolal test ruskej balistickej strely RS-28 Sarmat, známej aj ako Satan II. O tom svetové médiá písali v utorok a podľa zverejnených satelitných záberov sa zdá, že Sarmat za sebou zanechal veľký kráter priamo na kozmodróme Pleseck, odkiaľ vraj vzlietol.
V článku sa dočítate:
- čo vieme o čínskom aj o ruskom raketovom teste,
- ako ich hodnotia experti,
- o čom vypovedajú satelitné zábery z Ruska.
Čína zväčša o testoch nehovorí
Čínsky test je okrem dopadu rakety do medzinárodných vôd zaujímavý aj tým, že Peking jeho vykonanie oznámil oficiálnou tlačovou správou. Samozrejme, až po samotnom teste. "Čína odpaľuje veľa striel a veľa z nich ani neoznámi," cituje CNN Drewa Thompsona. Vníma to ako čínsky pokus zastrašovať susedov.