NEW YORK. Nedávne povodne v strednej Európe sú podľa českého prezidenta Petra Pavla jasným dôkazom rastúcej hrozby zmien počasia, ktoré sú spôsobené klimatickou zmenou.
Česko sa bude usilovať o razantnejšie globálne riešenie, povedal to v pondelok na Summite pre budúcnosť, ktorý je jedným z kľúčových podujatí 79. Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, informuje spravodajkyňa TASR.
Zmena klímy
"Nedávne povodne v strednej Európe, zrejme najhoršie za desiatky rokov, sú jasným dôkazom narastajúcej hrozby zmien počasia, ktoré sú spôsobené zmenou klímy. Je nevyhnutné, aby sme súčasnú klimatickú krízu a jej ďalekosiahle dôsledky riešili komplexne a ucelene v rámci účinného multilateralizmu," povedal v prejave Pavel.
Riešenie zmeny klímy nie je podľa neho len jedným zo 17 cieľov udržateľného rozvoja, ale predstavuje tiež faktor, ktorý môže prehĺbiť najzávažnejšie súčasné výzvy pre ľudstvo, akými sú chudoba, hlad či zdravie.

V prejave vyzdvihol prijatie Globálneho digitálneho paktu. Predstavuje podľa neho spoločnú víziu medzinárodnej spolupráce v oblasti digitálnych technológií a ponúka možnosť ujasniť si niektoré základné princípy. Dodal, že Česko v tom bude hrať aktívnu úlohu.
Vznikajúce technológie, umelá inteligencia alebo biotechnológie pomôžu nájsť riešenia mnohých súčasných problémov, myslí si český prezident. Zároveň však podotkol, že väčšia miera technologickej závislosti spôsobuje zraniteľnosť.
OSN podľa neho aktuálne čelí mnohým výzvam: utrpeniu vyvolanému vojnami a konfliktmi, katastrofám umocneným klimatickou zmenou, znečisteniu životného prostredia, pomalému pokroku pri dosahovaní udržateľného rozvoja či rozsiahlemu porušovaniu ľudských práv. Zdôraznil, že žiadna krajina týmto problémom nedokáže čeliť sama.
Česko sa podľa jeho slov pripája k ďalším partnerom, ktorí požadujú účinnú reformu systému OSN. Bude však naďalej platiť pravidelné príspevky a nabádať ostatných, aby si svoje záväzky plnili tiež.
Postoj k Izraelu
To, čo aktuálne robí Izrael, je podľa českého prezidenta Petra Pavla predovšetkým sebaobrana. Hoci sa niektoré kroky izraelského premiéra Benjamina Netanjahua môžu zdať sporné, nemalo by to ovplyvniť vzťah ČR a Izraela.
Na otázku, či Česko neprehodnotí svoj postoj voči Izraelu, prípadne jeho podpore, reagoval Pavel slovami, že na to je nutné vyhodnotiť si fakty.
"Fakty sú také, že to, čo robí Izrael, je predovšetkým sebaobrana. Pretože ak ste vystavený útokom, ktoré sú trvalé – a to ako zo strany Hamasu, tak Hizballáhu a tiež Iránskych revolučných gárd - nezostane vám nič iné, než sa brániť a tie spôsoby obrany môžu byť rôzne," povedal český prezident.
Útok, ktorý môže byť podľa Pavla mnohými vnímaný ako jednostranný izraelský útok proti južnému Libanonu, vychádzal podľa jeho slov z jasných spravodajských informácií, na čo sa Hizballáh chystá.
"Vyradiť odpaľovacie zariadenia ešte predtým, než vystrelia stovky rakiet na Izrael, je určite rozumnejšie, než riešiť potom dopady rakiet a následné straty na izraelskej strane," myslí si Pavel.
Ak by Česko hodnotilo kroky Netanjahuovej vlády, nemalo by to podľa neho zamieňať za vzťah ČR k Izraelu a k jeho dlhodobej podpore. "Môžeme mať rôzny pohľad na to, čo Benjamin Netanjahu robí, ale nemali by sme na základe niektorých krokov, ktoré nám môžu pripadať ako sporné, odsudzovať alebo ukončovať podporu celému Izraelu," dodal.
Situácia na izraelsko-libanonských hraniciach v posledných dňoch eskaluje a medzi krajinami dochádza k silnejúcim prestrelkám.