RAMALLÁH. Katarská televízia Al-Džazíra informovala, že izraelská armáda vykonala raziu v jej kancelárii v Ramalláhu na okupovanom Západnom brehu Jordánu.
Podľa televízie izraelské sily na miesto dorazili s nariadením uzavrieť pobočku na 45 dní.
Loading
...
Nový zásah proti médiám
Zamestnanci Al-Džazíry v Ramalláhu podľa spravodajského webu televízie dostali pokyn kanceláriu evakuovať do desiatich minút. Do kancelárie podľa webu Al-Džazíry vtrhli maskovaní ozbrojení izraelskí vojaci, pričom rozhodnutie objekt uzavrieť obsiahlejšie nezdôvodnili.
"Súd rozhodol uzavrieť Al-Džazíru na 45 dní," povedal izraelský vojak Valídovi Umarímu, vedúcemu pobočky Al-Džazíry v Ramalláhu, počas živého vysielania.
"Žiadam vás, aby ste si vzali kamery a kanceláriu hneď opustili," dodal.
Loading
...
Umarí neskôr povedal, že izraelskí vojaci potom na mieste začali zabavovať vybavenie a dokumenty.
Televízia tiež odvysielala zábery, na ktorých izraelskí vojaci na balkóne kancelárie strhávali transparent, podľa stanice na ňom bola snímka reportérky Al-Džazíry Šírín abú Aklahovej, ktorú v máji 2022 zastrelili izraelské sily pri nakrúcaní reportáže o jednej razii izraelských vojakov v meste Džanín.
Syndikát palestínskych novinárov vo vyhlásení izraelskú raziu odsúdil s tým, že "ide o svojvoľné vojenské rozhodnutie" a "nový zásah proti práci novinárov a médií, ktoré odhaľujú zločiny okupácie voči palestínskemu ľudu".
Zákaz vysielania Al-Džazíry v Izraeli
Izraelská vláda v máji jednomyseľne schválila ukončenie činnosti televíznej siete Al-Džazíra v krajine. Hlavný izraelský poskytovateľ satelitnej a káblovej televízie krátko potom zastavil vysielanie spravodajskej stanice a izraelská polícia vykonala raziu v jeruzalemskej hotelovej izbe, ktorú stanica používala ako svoju kanceláriu.
Zákaz pôvodne platný na 45 dní bol podľa serveru The Times of Israel štyrikrát súdne predĺžený.
V polovici septembra tlačový odbor izraelskej vlády oznámil, že odobral novinárske preukazy novinárom Al-Džazíry, ktorí pracovali v Izraeli. Al-Džazíra však naďalej vysielala z Izraelom okupovaného Západného brehu Jordánu a z Pásma Gazy, teda z území, ktoré Palestínčania chcú pre svoj štát. Teraz stanica pokračuje vo svojom živom vysielaní zo susedného Jordánska.
Izrael má s televíznou stanicou Al-Džazíra dlhodobo problematické vzťahy a obviňuje ju, že je proti Izraelu zaujatá. Al-Džazíra má sídlo v Dauhe a financuje ju katarská vláda.
Televízia je zároveň jedným z mála zahraničných médií, ktoré zostalo v Pásme Gazy od začiatku vojny. Či sa izraelská armáda chystá zastaviť vysielanie Al-Džazíry aj v Pásme Gazy, podľa agentúry AP nie je jasné.
Zatiaľ čo anglické vysielanie televízie sa často podobá programom iných veľkých staníc, arabská odnož často zverejňuje doslovné videovyhlásenia palestínskeho teroristického hnutia Hamas a ďalších militantných skupín v regióne.
Podobnú kritiku ako od Izraela si Al-Džazíra vypočula aj od Spojených štátov v čase okupácie Iraku po invázii v roku 2003.