ŠTRASBURG. O tom, že Európska komisia zvažuje pozastavenie eurofondov pre Slovensko pre problémy s právnym štátom, informovala ešte minulý týždeň agentúra Bloomberg. Slovenská vláda tieto informácie odmietla.
Medzi odborníkmi a koaličnými aj opozičnými europoslancami však ešte stále panujú rozličné názory na situáciu, v ktorej sa Slovensko ocitlo.
Proces rozhodovania sa ešte neskončil a môže byť v rukách predsedníčky Komisie Ursuly von der Leyenovej. Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) tiež odmieta, že by postih Slovensku hrozil, podobne sa vyjadruje aj súčasný komisár a nominant do ďalšej komisie Maroš Šefčovič.
„Ak ide o otázku nejakých zmrazení platieb, tak môžem oficiálne povedať, že nič takéto nie je na stole. Ani sa to nepripravuje, pretože prebiehajú rokovania s vládou Slovenskej republiky a Európska komisia má maximálny záujem o to, aby sa vyriešili pozitívnym spôsobom,“ povedal pre SME Šefčovič.
K rozhodnutiu zrejme dôjde čoskoro, myslí si analytik portálu Euractiv Radovan Geist. "No už aj to, že proces rozhodovania ešte neskončil a stále kolujú informácie, naznačuje, že doterajšie argumenty slovenskej vlády neboli presvedčivé a hrozí, že eurofondy budú zablokované,“ vraví.
Štvrtá Ficova vláda má podľa Geista informácie o možnom zmrazení eurofondov od konca minulého roka, keď sa konkretizovali plány ohľadom trestného zákona a špeciálnej prokuratúry.
Vo štvrtok sa premiér Robert Fico (Smer-SD) stretne so šéfkou eurokomisie v Poľsku. Hovoriť však majú predovšetkým o katastrofách, ktoré spôsobili nepretržité dažde, von der Leyen sa vo Vroclavi stretáva okrem Fica aj s poľským premiérom Donaldom Tuskom, českým predsedom vlády Petrom Fialom a rakúskym kancelárom Karlom Nehammerom.
V článku sa dočítate:
- ako informácie o pozastavení eurofondov vníma Progresívne Slovensko,
- o tom, že Smer-SD a Hlas-SD situáciu vidia inak,
- že sa zrejme na pôde europarlamentu v otázke eurofondov niečo deje.
Bol to len test, tvrdí europoslanec
Obavy o pozastavení eurofondov pre Slovensko sú podľa eurokomisára Šefčoviča neopodstatnené. Spomína napríklad rýchle vyriešenie problému o takzvaných výdavkových limitoch. „Všetky pochybnosti boli vtedy odstránené a ja verím, že podobným spôsobom to bude pokračovať aj teraz.“
Europoslankyňa Lucia Yar (PS - Renew) s jeho presvedčením nesúhlasí. „Zatiaľ nemáme žiadne ďalšie informácie o pozastavení eurofondov pre Slovensko, ale pravdepodobne sa niečo deje, keďže počúvame stále nové informácie, ktoré prichádzajú z prostredia Európskej komisie,“ povedala pre SME.
Debata okolo zmrazenia platieb v súčasnosti mohla ustať, keďže sa teraz tvorí nová eurokomisia. „Je možné, že Komisia teraz na chvíľku počká, kým sa rozdelia portfóliá, ale je pravdepodobné, že sa to nejako rieši,“ hovorí Yar.
Pozastavenie financií nie je vylúčené, v prípade Maďarska či Poľska sa eurokomisia nakoniec rozhodla konať a obom štátom v minulosti zmrazila eurofondy, podotýka europoslankyňa.

Odvoláva sa aj na rozhovor s eurokomisárom Valdisom Dombrovskisom z odchádzajúcej Komisie, podľa ktorého majú niektoré štáty problémy. „Nespomínal implicitne žiadnu krajinu, ale z toho, čo hovoril, bolo podľa mňa dosť jasné, že Slovensko je jednou z nich a eurokomisia využije všetky nástroje, ktoré má. Nedá sa jednoducho povedať, že je všetko v suchu.“
Europoslanci zo strán vládnej koalície hovoria, že o žiadnej oficiálnej komunikácii o možnom zmrazení eurofondov pre Slovensko nevedia. „V kuloároch sa môže hovoriť čokoľvek, ale realita je taká, že o žiadnom zastavení eurofondov sa momentálne nediskutuje,“ povedala pre SME europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová (Smer).
Súhlasí s ňou aj Branislav Ondruš z Hlasu, správu Bloombergu považuje za novinársku kačicu. „Ja sa pohybujem v kuloároch Európskeho parlamentu a nič také som nepočul. Z môjho pohľadu išlo o zámerný test, ktorý mal odhaliť, ako budú reagovať európske inštitúcie, predovšetkým eurokomisia, a ako budú reagovať slovenské inštitúcie, predovšetkým slovenská vláda. A myslím si, že test dopadol pre Slovensko na výbornú.“
Šefčovič by si uškodil
Ak by Európska komisia zvažovala zmrazenie fondov, zástupcovia a zástupkyne Slovenska v europarlamente majú len obmedzené možnosti lobovať za Slovensko.
„Keďže oni tento konflikt nezapríčinili, tak ho ani nemôžu zvrátiť," hovorí analytik Geist. "Nepochybujem však, že koaliční europoslanci budú nejakým spôsobom využívať prostredie europarlamentu na argumentáciu proti akýmkoľvek podozreniam, že je na Slovensku ohrozený právny štát. A naopak, že opoziční europoslanci budú hovoriť, že právny štát ohrozený je. To však neovplyvňuje konanie eurokomisie, ktorá koná na základe súhrnu faktov.“

Ani Maroš Šefčovič v eurokomisii nedokáže zvrátiť prípadné konanie voči Slovensku. „Ak by sa o to pokúsil, iba by si uškodil, pretože prácou komisára nie je lobovať za vlasť, ale zastávať európske záujmy. Ak by sa v budúcnosti ocitol v konflikte záujmov, mal by sa jednoducho zdržať hlasovania,“ hovorí Geist.
Ak by eurokomisia nekonala, tak ju môže zažalovať europarlament podobne, ako sa to stalo v prípade Maďarska, kde dlho otáľala. Okrem Maďarska, kde právny štát ohrozuje konanie premiéra Viktora Orbána, zmrazila Komisia v minulosti eurofondy aj Poľsku, pre kroky strany Právo a Spravodlivosť (PiS) .