BRATISLAVA. Niekdajší taliansky premiér Mario Draghi tvrdí, že Európska únia sa musí zamerať na tri kľúčové otázky - preklenutie priepasti v oblasti inovácií s USA a Čínou, vypracovanie spoločného plánu na prepojenie cieľa dekarbonizácie so zvýšenou konkurencieschopnosťou a posilnenie bezpečnosti Európy a zníženie jej závislosti od zahraničných ekonomických mocností.
Ako referuje web Európskeho parlamentu, Draghi to uviedol v správe o európskej konkurencieschopnosti, ktorú si vyžiadala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
„Udržanie európskeho spôsobu života bude závisieť od zlepšenia konkurencieschopnosti a to si vyžaduje užšiu spoluprácu a integráciu medzi európskymi národmi,“ povedal Draghi, ktorý v minulosti zastával i post šéfa Európskej centrálnej banky (ECB).
Účelová agenda konkurencieschopnosti by si vyžadovala ročné financovanie od 750 do 800 miliárd eur na projekty, ktorých ciele už EÚ schválila.
Podľa Draghiho časť týchto peňazí by mohla pochádzať zo súkromných zdrojov, ale časť by bolo potrebné zaistiť verejnými investíciami, vrátane nového spoločného dlhu vydaného špeciálne na financovanie kľúčových spoločných projektov.
„Európa si musí vybrať medzi rozpadom, paralýzou a integráciou,“ poznamenal Draghi.
V diskusii po Draghiho prejave mnohí europoslanci súhlasili s jeho analýzou, že hospodárstvo EÚ musí urýchlene zmeniť kurz.
Tvrdili, že EÚ by sa mala zamerať na hospodársku súťaž a inovácie v kľúčových priemyselných odvetviach spolu s väčšími verejnými a súkromnými investíciami do sociálnej, zelenej a digitálnej transformácie.
Niektorí poslanci požadovali väčšiu suverenitu a voľnejšie trhy a zdôraznili, že boj proti zmene klímy sabotuje hospodárstvo EÚ.
Iní zasa poznamenali, že rast je kompatibilný s čistými inovatívnymi technológiami a sociálnymi investíciami, ktoré majú občanom pomôcť prispôsobiť ich zručnosti.