BEJRÚT. Výbuchy osobných komunikačných zariadení - tzv. pagerov v Libanone zabili deväť ľudí, ďalších približne 2 750 je zranených.
Zhruba 200 z nich je v kritickom stave. Informovalo o tom libanonské ministerstvo zdravotníctva, ktoré predtým uvádzalo osem mŕtvych, píše agentúra AFP.
Libanonské militantné hnutie Hizballáh potvrdilo, že zomreli dvaja jeho členovia a jedno dieťa. Podľa iránskej agentúry Mehr bol zranený aj iránsky veľvyslanec v Bejrúte Modžtabá Amání.
Libanonská vláda aj Hizballáh prisudzujú "plnú zodpovednosť" Izraelu. Ten záležitosť nekomentoval.
Libanon hovorí o izraelskej agresii
Výbuchy podľa Hizballáhu zabili troch ľudí vrátane jedného dieťaťa. Podľa agentúry AFP išlo o dcéru jedného poslanca za Hizballáh.
Ďalšie zdroje, ktoré citujú agentúry AP a Reuters, tvrdia, že medzi zabitými je syn poslanca za Hizballáh a medzi zranenými je viacero synov vysokých predstaviteľov hnutia.Hizballáh uviedol, že za výbuchy je plne zodpovedný Izrael, ktorý za jeho čin stihne trest. Libanonské ministerstvo informácií oznámilo, že vláda považuje explózie za "izraelskú agresiu", napísala agentúra Reuters.
Libanonská diplomacia uviedla, že ide o "vedomé a nebezpečné navyšovanie napätia zo strany Izraela". Pripravuje kvôli tomu sťažnosť adresovanú Bezpečnostnej rade OSN.
Izrael výbuchy oficiálne nekomentoval.
Začali sa prehrievať
Výbuchy začali podľa agentúr v utorok popoludní a trvali celkom hodinu. Zariadenie sa začalo prehrievať a potom vybuchlo, napísala agentúra AP.
Nie je však jasné, čo takéto nezvyčajné správanie prístrojov odštartovalo. Jednou z teórií je výbuch napájacej batérie, inou zase vloženie výbušniny priamo do pageru.
Podľa zdroja agentúry AFP explodovalo zariadenie, ktoré nedávno doviezol do krajiny Hizballáh. Rovnakú informáciu potvrdili zdroje aj agentúre Reuters. Podľa médií vybuchli aj zariadenia, ktoré mali príslušníci Hizballáhu v Sýrii.
Podľa agentúr kvôli vysokému počtu zranených vyzvali nemocnice v Bejrúte, na juhu Libanonu a ďalších oblastiach, kde je silná prítomnosť Hizballáhu, na darovanie krvi.
Veľký počet ľudí čakajúcich na ošetrenie v nemocniciach, v ktorých niektorí boli vo vážnom stave, potvrdili aj spolupracovníci agentúry AP. Ministerstvo zdravotníctva dodalo, že časté sú zranenia brucha, rúk či tváre.
Iránske médiá uviedli, že veľvyslanec Amání je na pozorovaní v nemocnici a jeho zranenia nie sú vážne. Podľa saudskoarabského TV kanála al-Hadas približne 500 členov Hizballáhu má v dôsledku výbuchu poškodený zrak.
Výbuchy označilo za súčasť izraelskej agresie v regióne militantné hnutie Hamas, ktoré je spojencom Hizballáhu. Aj Irán, ktorý je sponzorom Hizballáhu, hovorí o izraelskom útoku.
Americká diplomacia uviedla, že nevie, kto za výbuchmi stojí, a zhromažďuje o tom poznatky. Irán vyzvala, aby sa zdržal činov, ktoré by mohli zvýšiť napätie v regióne.
Hizballáh útočí na sever Izraela od vlaňajšieho októbra, teda začiatku konfliktu v Pásme Gazy medzi Izraelom a Hamasom. Izrael na pozície Hizballáhu v rôznych častiach Libanonu útočí zo vzduchu a už zabil niekoľko stoviek členov tohto hnutia.
Loading
...
Expertov explózie pagerov zaskočili
Pagery a ďalšie podobné zariadenia, ktoré boli vo svete v uplynulých rokoch väčšinou nahradené mobilmi, stále využívajú niektoré inštitúcie a krajiny kvôli údajne väčšej spoľahlivosti siete.
Podľa agentúry AFP má Hizballáh vlastnú sieť pagerov a ich pomocou napríklad zvoláva svojich členov.
V minulosti Hizballáh vyzval svojich členov, aby nepoužívali mobilné telefóny, pretože Izrael ich môže odpočúvať a sledovať ich pozíciu.
Expertov, s ktorými hovorila agentúra Reuters, explózie prekvapili. Viacerí z nich ale vyjadrili pochybnosti o tom, že výbuchy mohli spôsobiť iba batérie.
Paul Christensen, odborník na bezpečnosť lítiovo-iónových batérií z univerzity v Newcastli, uviedol, že rozsah škôd spôsobený výbuchmi pagerov sa zrejme líši od iných prípadov zlyhania batérií v týchto zariadeniach.
"Hovoríme o relatívne malej batérii, ktorá vzplanie. Nejde o smrteľnú explóziu. Potreboval by som vedieť viac o energetickej hustote batérií, ale intuícia mi hovorí, že je to veľmi nepravdepodobné,“ povedal.
Libanonská organizácia pre digitálne práva SMEX agentúre Reuters oznámila, že Izrael mohol využiť slabiny v zariadení a spôsobiť jeho výbuch.
S pagermi mohol podľa organizácie tiež niekto manipulovať, kým sa dostali k Hizballáhu, a to buď elektronickou úpravou, alebo do nich mohlo byť vložené výbušné zariadenie.
Snímky zničených pagerov podľa Reuters naznačujú, že ich vyrobila taiwanská spoločnosť Gold Apollo. Tá však rovnako ako Hizballáh na žiadosť Reuters o komentár neodpovedala. Podľa troch bezpečnostných zdrojov Reuters explodoval najnovší model pageru, ktorý Hizballáh obstaral v posledných mesiacoch.
Stanica Sky News Arabia s odvolaním sa na svoje zdroje uviedla, že za útokom stála izraelská tajná služba Mossad, ktorej sa podarilo dostať k pagerom, pred tým, ako ich začal používať Hizballáh.
Podľa zdroja stanice agenti Mossadu k batériám pagerov pripevnili silnú trhavinu PETN a neskôr zariadenie odpálili zahriatím batérie na diaľku.
Denník The Wall Street Journal napísal, že niektorí príslušníci Hizballáhu pred explóziami cítili, ako sa im pager zahrieva a zbavili sa ho.
Stanica Al-Džazíra s odvolaním sa na libanonský bezpečnostný zdroj uviedla, že k jednotlivým pagerom bolo pripevnených asi 20 gramov trhaviny a že zariadenie bolo dovezené pred piatimi mesiacmi. Televízia dodala, že sa začalo vyšetrovanie s cieľom zistiť, ako došlo k aktivácii výbušniny.
Letecké spoločnosti už začali rušiť letecké spojenie s Izraelom - očividne v očakávaní možnej odvety Hizballáhu. Spoločnosť Air France na nasledujúcich 48 hodín zrušila svoje lety z Tel Avivu do Paríža.
Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa zasa oznámila, že do štvrtka pozastavuje všetky lety do Tel Avivu a Teheránu. Do 19. septembra - vrátane - budú izraelský a iránsky vzdušný priestor obchádzať aj všetky letecké spoločnosti skupiny Lufthansa.