ŠTRASBURG. Ursula von der Leyenová oznámila zloženie novej Európskej komisie. Bude v nej 16 mužov a 11 žien a bude mať šesť výkonných podpredsedov, z toho štyri ženy.
Podpredsedami majú byť Estónka Kaja Kallasová, Francúz Stéphane Sejourné, Španielka Teresa Riberaová, Rumunka Roxana Minzatuová, Fínka Henna Virkkunenová a Talian Rafaelle Fitto.

Von der Leyenová navrhla pre slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča v novej exekutíve Európskej únie portfólio pre obchod a hospodársku bezpečnosť. Na starosti bude mať aj medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť.
Loading
...
Väčšie zastúpenie žien
Šéfka eurokomisie pre médiá uviedla, že pôvodne vlády členských krajín EÚ navrhovali len 22 percent kandidátok do 27-členného kolégia. To sa jej nepáčilo a začala presadzovať viac žien vo svojom tíme.
"Pracovala som teda s členskými štátmi a podarilo sa nám zlepšiť rovnováhu na 40 percent žien a 60 percent mužov," povedala Von der Leyenová.
Na úvod prezentácie svojho nového tímu zdôraznila, že každý eurokomisár prinesie svoje skúsenosti a pohľady na Európu. "Spolu budeme jeden tím, pracujúci na dosiahnutí jedného spoločného cieľa. Aby bola Európa silnejšia," vysvetlila.
Dodala, že sa podarilo vytvoriť tím kompetentných a motivovaných žien a mužov pripravených spolupracovať, aby Únia bola silnejšia, bezpečnejšia a konkurencieschopnejšia.
Von der Leyenová dosadila ženy do mnohých najvyšších portfólií s významnou pracovnou agendou. To možno vnímať aj ako jej reakciu na to, že mnohé členské štáty EÚ odmietali splniť jej požiadavku o rodovo vyváženej exekutíve a navrhovať okrem mužov aj ženy.
Z päťčlenného tímu výkonných podpredsedov tri budú ženy - Teresa Riberová (Španielsko), Henna Virkkunenová (Fínsko) a Roxana Minzatuová (Rumunsko), pričom pre Fínsko a Rumunsko ide o prvú podpredsednícku pozíciu. Španielsko má v top pozícii šéfa diplomacie Josepa Borrella, ktorého nahradí estónska expremiérka Kaja Kallasová.
Von der Leyenová zaradila šesť žien medzi osem najvyšších pozícií vo svojom tíme. Ďalšimi dvoma výkonnými podpredsedami sú Stéphan Séjourné (Francúzsko) a Raffaele Fitto (Taliansko). Španielsko má v top pozícii šéfa diplomacie Josepa Borrella, ktorého nahradí estónska expremiérka Kaja Kallasová.
Loading
...
Dosah Šefčoviča na obchodnú politiku EÚ
Slovenský eurokomisár Šefčovič zdôraznil, že prioritou Slovenska bolo silné ekonomické portfólio a spresnil, že obchod je exkluzívna právomoc EÚ a jedno z najvplyvnejších portfólií v eurokomisii.
"Vážim si dôveru predsedníčky Európskej komisie, ktorá sa rozhodla zveriť mi portfólio so silnou váhou pre konkurencieschopnosť EÚ, vrátane Slovenska, aj pre celkove postavenie Únie na medzinárodnej scéne. Ekonomická bezpečnosť s prepojením na obchodnú politiku priamo nadväzuje na to, čomu som sa venoval doteraz, a kde vidím obrovskú pridanú hodnotu vzhľadom na silnú globálnu konkurenciu," vysvetlil Šefčovič.
"Ide o riadenie obchodných vzťahov s najväčšími obchodnými partnermi, ako sú Spojené štáty, Čína, Latinská Amerika či India. Aj o to, ako znovu postaviť medzinárodný obchod na bázu férových a právnych štruktúr, ktorú nie všetky veľké ekonomiky rešpektujú," prezradil časť zo svojich budúcich pracovných úloh.
Podľa jeho slov EÚ potrebuje partnerstvá, ale aj férový medzinárodný obchod s férovými praktikami, ktoré posilnia príležitosti pre európsky biznis.
"Zároveň si vážim dôveru predsedníčky v oblasti medziinštitucionálnych vzťahov, pretože zostávam jej pravou rukou vo vzťahoch s Európskym parlamentom aj Radou EÚ, čiže členskými štátmi," uzavrel Šefčovič.
Gratuloval Pellegrini
Marošovi Šefčovičovi zablahoželal k portfóliu prezident Peter Pellegrini. Informovali o tom z odboru komunikácie prezidenta.
"Blahoželám Marošovi Šefčovičovi, ktorému bolo pridelené významné portfólio pre obchod a hospodársku bezpečnosť spojenú s medziinštitucionálnymi vzťahmi a transparetnosťou, čo je jedno z najvplyvnejších v eurokomisii," uviedol Pellegrini.
Je presvedčený, že Šefčovič odvedie skvelú prácu pre EÚ a Slovensko. "Maroš Šefčovič je dlhoročný odborník a profesionál, ktorého prácu si veľmi vážim. Úprimne mu blahoželám k tejto funkcii, na ktorej určite potvrdí svoje schopnosti a bude dôstojne reprezentovať EÚ aj našu krajinu," doplnil prezident.
Pod troma predsedami Európskej komisie
Šefčovič je členom Európskej komisie od októbra 2009, keď nahradil prvého slovenského eurokomisára Jána Figeľa zodpovedného za vzdelávanie. Bolo to počas prvého mandátu šéfa Európskej komisie Josého Manuela Barrosa.
V druhom funkčnom období Barrosa sa stal podpredsedom Európskej komisie zodpovedným za medziinštitucionálne vzťahy.
Súčasný slovenský eurokomisár pôsobil pod troma predsedami Európskej komisie - po Barrosovi to bol Jean-Claude Juncker (vtedy mal na starosti budovanie energetickej únie) a Ursula von der Leyenová.
EÚ v tomto období prešla dvoma veľkými finančnými krízami, brexitom, pandémiou koronavírusu a vypuknutím ruskej vojny proti Ukrajine s následným rastom cien v energetike.
Šefčovič bol vnímaný ako "človek istoty" a boli mu pridelené aj iné dôležité portfóliá či nová pracovná agenda, napísal nedávno portál Politico.
V posledných rokoch mal na starosti pobrexitové vzťahy EÚ so Spojeným kráľovstvom, Európsku alianciu pre batérie, vzťahy so Švajčiarskom a menšími nečlenskými krajinami EÚ v západnej Európe.
Je tiež zodpovedný za spoločné nákupy plynu v rámci reakcie EÚ na krízu v energetike po vypuknutí vojny na Ukrajine.
Vlani v októbri ho von der Leyenová poverila aj dohľadom na implementáciu Európskej zelenej dohody (tzv. Green Deal), jednej z hlavných iniciatív súčasnej eurokomisie, čo prebral po bývalom podpredsedovi eurokomisie Fransovi Timmermansovi.
Pravá ruka von der Leyenovej
Týždenník Politico považuje ide v prípade zaradenia Maroša Šefčoviča o prekvapenie.
Politico pripomenul, že slovenský eurokomisár s označením "spoľahlivého" človeka pôsobí v eurokomisii už 15 rokov a po tom, čo zastával významnú pozíciu v rámci rokovaní o vzťahoch EÚ so Spojeným kráľovstvom, sa teraz stane komisárom zodpovedným aj za obchod a získal silný ekonomický post.
Podľa vplyvného európskeho týždenníka Šefčovičova táto nominácia prekvapila, keďže predtým boli s touto funkciou spájaní nominanti Holandska a Česka Wopke Hoekstra a Jozef Síkela.
Politico upozornil, že Šefčovič bude v novej exekutíve EÚ dohliadať aj na colnú politiku, pričom si zachová svoju dlhoročnú úlohu komisára pre inštitucionálne vzťahy a transparentnosť, čo znamená byť "pravou rukou" von der Leyenovej pri budovaní vzťahov s ostatnými inštitúciami EÚ.
Týždenník pripomenul aj skutočnosť, že Šefčovič preberá obchodnú agendu práve v čase, keď sa Von der Leyenová zameriava na posilnenie hospodárskej bezpečnosti a ochrany obchodných záujmov EÚ, čím sa do popredia dostane aj úsilie o uzatváranie dohôd o voľnom obchode.
Europoslanci chvália aj kritizujú
Portfólio pre obchod a hospodársku bezpečnosť navrhnuté pre Šefčoviča v budúcej exekutíve EÚ vnímajú slovenskí europoslanci z rôznych frakcií rozlične.
Podpredseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Hojsík (Obnovme Európu/Progresívne Slovensko) hovorí pri Šefčovičovi o silnom portfóliu, avšak strate podpredsedníckej funkcie v eurokomisii.
Členka Európskej ľudovej strany (EPP) - najsilnejšej frakcie v Európskom parlamente (EP) - Miriam Lexmann (KDH) si naňho chystá "tvrdé otázky" a pre nezaradenú poslankyňu Katarínu Roth Neveďalovú (Smer) je jeho nominácia dôkazom, že SR je naďalej pevnou súčasťou únijného bloku.
K zisku silnejšieho portfólia v podobe obchodu a hospodárskej bezpečnosti prispeli podľa podpredsedu EP Hojsíka dlhodobo dobré vzťahy a dôvera medzi Šefčovičom a von der Leyenovou. "Bude tak mať na starosti aj znižovanie našej závislosti od fosílnych palív z Ruska," spresnil Hojsík.
Pre slovenského eurokomisára však šéfka EK nenavrhla pozíciu výkonného podpredsedu, hoci túto funkciu zastával v končiacom funkčnom období. Podpredseda EP tvrdí, že za to pravdepodobne môže slabá pozícia slovenského premiéra a prezidenta na európskej politickej scéne.
Roth Neveďalová ocenila udelenie oblasti obchodu a hospodárskej bezpečnosti pre Šefčoviča. Ten má podľa nej v tejto oblasti veľa skúseností. Dodala, že jeho úlohou bude aj podpora zahraničného obchodu. Považuje za dobrý signál, že EÚ sa chce ďalej zaoberať spoluprácou s inými krajinami sveta.
Miriam Lexmann vníma hospodársku bezpečnosť z dôležitú tému. "Vzhľadom na to, že momentálne vediem vážny spor s našou vládou o tom, že nechráni našu ekonomickú bezpečnosť pri svojich investičných krokoch, pripravím si pre pána Šefčoviča tvrdé otázky," avizovala Lexmann.
Podľa Milana Uhríka (Republika, Európa suverénnych národov) je portfólio pridelené pre slovenského eurokomisára sklamaním. "Pamätáme si na slová predstaviteľov slovenskej vlády, ktorá podporila v hlasovaní v Európskej rade kandidatúru von der Leyenovej práve so slovami, že ju podporili výmenou za silnejšie portfólio pre Šefčoviča. Napokon je z toho fiasko," vyhlásil Uhrík.
Na rade je vypočúvanie
Nominácie odštartovali proces preverovaní a vypočúvaní komisárov v Európskom parlamente.
Ako prvý krok teraz Výbor Európskeho parlamentu pre právne veci preskúma vyhlásenia dezignovaných komisárov o príjmoch, aby preveril ich integritu a možné konflikty záujmov. Potom sa spustí proces vypočúvania v jednotlivých pracovných výboroch europarlamentu.
Odpovede každého dezignovaného člena Európskej komisie na písomné otázky europoslancov budú zverejnené na webovej stránke Európskeho parlamentu ešte pred osobným vypočutím.
Konferencia predsedov Európskeho parlamentu zorganizuje proces vypočúvania na základe odporúčania Konferencie predsedov výborov Európskeho parlamentu.
Každý z dezignovaných eurokomisárov bude vyzvaný, aby sa dostavil pred príslušný parlamentný výbor alebo výbory na vypočutie, ktoré bude trvať tri hodiny.
V prípade obzvlášť veľkých alebo komplexných portfólií, ktoré zahŕňajú viac ako jeden výbor, môže vypočutie trvať až štyri hodiny.
Všetky vypočúvania nominantov na eurokomisárov sa budú vysielať naživo.
Parlament dezignovaných komisárov zhodnotí na základe ich všeobecných a komunikačných schopností, európskej angažovanosti a osobnej nezávislosti a znalosti o pridelenom portfóliu.
Koordinátori pracovných výborov vyhodnotia výsledok vypočúvania a pripravia hodnotiaci list pre každého dezignovaného eurokomisára. Na schválenie je potrebný súhlas koordinátorov zastupujúcich aspoň dve tretiny členov výboru.
Ak sa nedosiahne, europoslanci si môžu vyžiadať ďalšie informácie prostredníctvom dodatočných písomných otázok alebo obnoveného vypočutia, ktoré bude trvať 1,5 hodiny.
Hodnotiace listy sa zasielajú Konferencii predsedov Európskeho parlamentu, ktorá môže vyhlásiť proces vypočúvania za ukončený a povoliť zverejnenie všetkých hodnotiacich listov.
V prípade úspešných potvrdzovacích vypočutí predsedníčka Európskej komisie predstaví svoje kolégium komisárov a program exekutívy EÚ na najbližšej plenárnej schôdzi Európskeho parlamentu.
Nasledovať bude rozprava a hlasovanie o zvolení alebo zamietnutí Európskej komisie ako celku väčšinou odovzdaných hlasov.
Navrhované zloženie Európskej komisie:
- Teresa Riberová (Španielsko) – výkonná podpredsedníčka pre čistý, spravodlivý a konkurencieschopný prechod
- Henna Virkkunenová (Fínsko) - výkonná podpredsedníčka pre technologickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu
- Stéphan Séjourné (Francúzsko) - výkonný podpredseda pre prosperitu a priemyselnú stratégiu
- Roxana Minzatuová (Rumunsko) - výkonná podpredsedníčka pre ľudí, zručnosti a pripravenosť
- Raffaele Fitto (Taliansko) - výkonný podpredseda pre kohéziu a reformy. Už od začiatku leta je známe, že Kaja Kallasová (Estónsko) bude novou šéfkou diplomacie EÚ
- Hadja Lahbibová (Belgicko) – komisárka pre pripravenosť, krízový manažment a rovnosť
- Ekaterina Zacharievová (Bulharsko) – komisárka pre startupy, výskum a inovácie
- Kostas Kadis (Cyprus) – komisár pre rybolov a oceány
- Jozef Síkela (ČR) - komisár pre medzinárodné partnerstvá
- Dan Jørgensen (Dánsko) – komisár pre energetiku a bývanie
- Apostolos Tzitzikostas (Grécko) – komisár pre udržateľnú dopravu a cestovný ruch
- Wopke Hoekstra (Holandsko) – komisár pre klímu, bezuhlíkové hospodárstvo a čistý rast
- Dubravka Šuicová (Chorvátsko) - komisárka pre Stredomorie
- Michael McGrath (Írsko) – komisár pre demokraciu, spravodlivosť a právny štát
- Andrius Kubilius (Litva) – komisár pre obranu a vesmír
- Valdis Dombrovskis (Lotyšsko) - komisár pre hospodárstvo a produktivitu, implementáciu a zjednodušenie
- Christophe Hansen (Luxembursko) – komisár pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo
- Olivér Várhelyi (Maďarsko) – komisár pre zdravie a starostlivosť o zvieratá
- Glenn Micallef (Malta) – komisár pre mládež, kultúru, šport a medzigeneračnú spravodlivosť
- Piotr Serafin (Poľsko) – komisár pre rozpočet, boj proti podvodom a verejnú správu
- Maria Luísová Albuquerquová (Portugalsko) – komisárka pre finančné služby
- Magnus Brunner (Rakúsko) – komisár pre vnútorné záležitosti a migráciu
- Maroš Šefčovič (SR) - komisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť a medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť
- Jessika Roswallová (Švédsko) - komisárka pre životné prostredie, ochranu vody a konkurencieschopné obehové hospodárstv.
- Marte Kosovej, zatiaľ nepotvrdenej kandidátke zo Slovinska, by mala pripadnúť oblasť rozširovania