New York 12. augusta (TASR) - Profesor mikrobiológie Dr. Jan T. Vilček, ktorý ako dieťa unikol v bývalom Československu nacistom a neskôr zbohatol vynájdením lieku proti reumatickej artritíde, plánuje darovať Lekárskej fakulte Newyorskej univerzity (NYU) 105 miliónov dolárov (v prepočte vyše 3,25 miliardy Sk).
Sedemdesiatdvaročný Vilček sa narodil v Bratislave v židovskej rodine, ktorá počas holokaustu unikla pred nacistami. Po vojne sa vo vtedajšom Československu stal lekárom. V roku 1965 prišiel do USA, kde začal na NYU pracovať ako asistujúci profesor mikrobiológie.
NYU, ktorá momentálne vedie kampaň s cieľom získať nové dary vo výške 2,5 miliardy dolárov, podľa oznámenia pomenuje po Vilčekovi a jeho manželke Marici podlažie v novom výskumnom zariadení a niekoľko nových laboratórií.
Vilček, ktorý pôsobil na fakulte 40 rokov, cíti podľa dnešného vyhlásenia vďačnosť voči tejto inštitúcii za rozvíjanie jeho výskumu a chce jej pomôcť ďalej zdokonaliť prírodné vedy a udržať si postavenie pri formovaní budúcnosti biolekárskej vedy.
Dar, podľa fakulty najvyšší, aký kedy dostala, bude použitý na dotáciu miest profesorov a odborných asistentov, podporu výskumu a náboru na fakulte, skvalitnenie jej zariadení, ako aj vedeckých programov.
Dar pozostáva z honoráru získaného Vilčekom z predaja protizápalového lieku Remicade, ktorý okrem liečby reumatickej artritídy môže pomôcť ľuďom aj s ďalšími ochoreniami.
Vilček a jeho kolega Junming Le vyvinuli protilátku, ktorá je základom lieku, a následne spolupracovali na výrobe liečiva s biotechnologickou firmou dnes vlastnenou spoločnosťou Johnson & Johnson.
Keďže celková suma honoráru z predaja Remicade stále nie je známa, dar by mohol prevýšiť 105 miliónov dolárov, uviedla pre agentúru AP fakulta.