SME

Povodne v Česku už majú tri obete, v strednej Európe už pripravili o život 16 ľudí

Sedem ľudí v Česku je nezvestných.

Povodne v Česku.Povodne v Česku. (Zdroj: Policie ČR/X)

PRAHA. Počet obetí, ktoré si vyžiadali povodne v Česku, sa zvýšil na tri. Pribudli dvaja mŕtvi v Krnove. V pondelok to na popoludňajšom brífingu oznámil riaditeľ polície v Moravsko-sliezskom kraji Tomáš Kužel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetky obete sú práve z tohto kraja, ktorý patrí k najviac zasiahnutým oblastiam, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

"V Krnove sa dnes našli dve osoby, dvaja muži. Jeden muž bol v byte, ktorý bol úplne zatopený. Keď opadla voda, bola tam nájdená mŕtvola, a jeden muž bol nájdený v miestnom potoku," spresnil Kužel. Ďalšie dve osoby v kraji sú podľa neho ešte nezvestné.

SkryťVypnúť reklamu

Celkom je však v Česku podľa ministra vnútra Víta Rakušana nezvestných minimálne sedem ľudí.

O prvej obeti informoval v pondelok ráno český policajný prezident Martin Vondrášek. Bola ňou žena, ktorá sa utopila v rieke Krasovka pri meste Bruntál. Podľa Kužela ju našli už nedeľu.

Záplavy zasiahli Európu

Počet obetí záplav v strednej Európe sa zvýšil na šestnásť. Nové obete hlásilo Poľsko, Česká republika a Rumunsko.

Doteraz o život prišlo sedem obyvateľov Rumunska, piati ľudia v Poľsku, traja v Česku a jeden človek v Rakúsku.

Očakáva sa, že v neskoršej časti tohto týždňa záplavy postihnú Slovensko a Maďarsko. Primátor Budapešti Gergely Karácsony varoval obyvateľov, že najväčšie záplavy za posledných desať rokov zasiahnu hlavné mesto koncom týždňa.

SkryťVypnúť reklamu

Primátor na Facebooku napísal, že maďarské hlavné mesto na posilnenie protipovodňovej ochrany pri Dunaji použije milión vriec s pieskom, a požiadal obyvateľov, aby v blízkosti rieky zvýšili opatrnosť.

Po nezvestných stále pátrajú

Počet nezvestných v Česku sa v pondelok zvýšil o troch ľudí voči údaju z nedele.

"Evidujeme sedem nezvestných. Troch nezvestných z vozidla, ktoré vošlo do rieky Staříč v Lipovej Lázni, jedného človeka, ktorý spadol do Janovického potoka v okrese Uherské Hradiště. Jeden nezvestný po skoku do rieky Otavy, jeden nezvestný senior z domu seniorov v Kobylej nad Vidnavou a jeden pád do vody v Krnove," spresnil Vondrášek.

Auto, ktoré spadlo do rozbúrenej rieky Staříč policajti objavili prázdne. Po trojčlennej posádke ďalej pátrajú. Uviedli to na sieti X.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia opakovane vyzýva ľudí, aby do zaplavených oblastí nechodili, nepribližovali sa k rozvodneným tokom a nechodili ani do lesov a parkov, lebo tam hrozí pád stromov.

V noci z nedele na pondelok napršalo podľa meteorológov najviac zrážok v Krkonošiach, asi 30 milimetrov. Povodňový stav v pondelok ráno platil na 207 miestach v ČR, pričom na štyroch bola extrémna povodeň.

Počet miest bez elektriny mierne klesol na 118-tisíc, čo je o 17-tisíc menej než v nedeľu večer. Najhoršia situácia zostáva podľa ČT24 na Morave. Pre záplavy je zastavená premávka na 80 železničných úsekoch.

Načítavam video...

Väčšina domácností je bez elektriny

Kritická situácia je v meste Litovel v Olomouckom kraji, ktoré je zatopené z 80 percent. Väčšina domácností je bez elektriny, nefunguje ani mobilný signál, ani rozhlas. Voda tam bude kulminovať zrejme až popoludní. Bez elektriny je aj veľká časť Bohumína a ďalšie mestá.

SkryťVypnúť reklamu

V nedeľu povodne výrazne postihli mesto Krnov v Moravskosliezskom kraji, voda zaplavila asi 80 percent mesta. Miestna evakuácia bola podľa šéfa Hasičského záchranného zboru (HZS) ČR Martina Vondráška oneskorená a niektoré evakuačné centrá neboli vhodne zvolené, lebo sa do nich dostala voda.

Zástupca starostu tieto výčitky odmieta.

Česku už ponúklo materiálnu aj personálnu pomoc viacero štátov vrátane Ukrajiny. Podľa ministra vnútra Víta Rakušana to zatiaľ nie je potrebné, lebo české záchranné zložky situáciu zvládajú.

Veľké záplavy zasiahli viaceré stredoeurópske štáty vrátane Rakúska, Česka, Poľska a Rumunska.

Nasledovať by však mohli i Slovensko a Maďarsko v dôsledku tlakovej níže zo severného Talianska, ktorá od štvrtka prináša do regiónu rekordné zrážky.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 941
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 796
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 441
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 388
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 238
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 115
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 502
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


6
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


6
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


1
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


11

Neprehliadnite tiež

Marine Le Penová

Le Penová uviedla, že je to veľmi dobrá správa.


TASR

Cory Booker ukázal pozoruhodnú výdrž.


TASR 4
Ilustračné foto

Pri nehodách zomrelo 83 motorkárov.


TASR
Americký prezident Donald Trump.

Trump má so Sísím blízke vzťahy.


TASR

Sportnet

Montreal Canadiens - Florida Panthers: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Florida Panthers.


Hráči Realu Madrid postúpili do finále Copa del Rey

V Madride padlo osem gólov.


Hráči Bielefeldu oslavujú gól

Outsider dokázal zápas otočiť.


TASR
Hráči Arsenalu oslavujú gól

Arsenal na vedúci Liverpool, ktorý má zápas k dobru, stráca priebežne deväť bodov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu