WASHINGTON, BRATISLAVA. Ryan Wesley Routh, 58-ročný muž, ktorého v noci na pondelok stredoeurópskeho času zadržala americká FBI v súvislosti s možným atentátom na Donalda Trumpa, bol dobrodruh.
Sám nemal skúsenosti z vojny, no keď Rusko rozpútalo tú svoju na Ukrajine, bol presvedčený, že treba pomôcť.
„Strávil nejaký čas na Ukrajine a snažil sa pomáhať. Zháňal regrútov spomedzi afganských vojakov, ktorí ušli pred Talibanom,“ napísal o Routhovi reportér denníka New York Times Thomas Gibbons-Neff, ktorý s Routhom telefonoval ešte minulý rok, keď spracúval tému o zahraničných bojovníkoch na Ukrajine.
K Routhovi sa dostal cez svoj zdroj v Kábule, ktorý ho napojil na afganských vojakov, ktorí pred Talibanom ušli do Iránu. Predstava boja na Ukrajine však pre nich bola lákavejšia ako podmienky, v ktorých žili v Iráne. Routh však celú vec organizoval bizarným spôsobom, keďže sám nikdy neslúžil v ozbrojených silách a už vôbec nemal skúsenosti s ostrou vojnou.

V noci na pondelok stredoeurópskeho času Routha zadržala polícia na Floride po tom, si Trumpov ochrankár všimol hlaveň pušky trčiacu z kríkov. Muž na Trumpa zrejme nevystrelil, no dal sa na útek a polícia ho zastavila v aute na diaľnici.
Ak sa potvrdí, že Routh chcel v nedeľu poobede na golfovom ihrisku v meste West Palm Beach Trumpa zabiť, bol by to už druhý atentát na republikánskeho prezidentského kandidáta v priebehu dvoch mesiacov. „Amerika si zvyká na nový normál,“ píše v analýze BBC jej americký korešpondent Anthony Zurcher.
„Verejný diskurz zhrubol, rozdelenie po straníckych linkách sa prehĺbilo na úroveň zákopov. Nároky na správanie kandidátov zvetrali. Spolu s celonárodnou epidémiou násilia so strelnými zbraňami sú takéto útoky zrejme nevyhnutným novým normálom,“ zhodnotil Zurcher.
V článku sa dočítate:
- Ako na incident reagovali politici z oboch strán v USA.
- Ako ho hodnotia analytici a ako môže ovplyvniť voľby.
- Čo zatiaľ vieme o údajnom útočníkovi.
Republikáni obviňujú demokratov aj médiá
Keď Donald Trump 13. júla prežil atentát v Pensylvánii, reakcia republikánskych politikov pripomínala dianie na Slovensku po atentáte na predsedu vlády Roberta Fica.
Americkí republikáni streľbu na svojho kandidáta použili ako nový motív kampane a začali obviňovať svojich politických oponentov a médiá z vytvárania atmosféry, ktorá k nemu viedla.
Ich reakcia na druhý incident má zatiaľ takmer rovnaký priebeh. Atentátnika stotožňujú so svojimi politickými súpermi.