BRNO, BRATISLAVA. V českej obci Troubky pri Přerove posledné dni miestni neustále chodili po vrecia s pieskom a sťahovali svoje majetky na vyššie poschodia. Obec, ktorá sa nachádza na sútoku Moravy a Bečvy, si totiž veľmi dobre pamätá júl 1997.
Povodňová vlna tam vtedy v priebehu pár hodín strhla takmer dvesto domov a vyžiadala si deväť obetí. Aj keď predpoveď počasia bola uplynulé dni podobná, obec stále nemá dostatočnú protipovodňovú ochranu. Dôvodom je priveľa byrokracie. V nedeľu večer už bolo jasné, že situácia sa môže zopakovať a všetkých obyvateľov obce Troubky preto evakuovali.
Po 27 rokoch s masívnymi povodňami bojuje veľká časť strednej Európy. Zdvihnuté hladiny riek zaplavujú aktuálne mestá od nemeckého Passau cez poľsko-české pohraničie až po deltu Dunaja medzi Rumunskom, Moldavskom a Ukrajinou. Zatiaľ si záplavy v regióne vyžiadali najmenej sedem obetí, štyri z nich zahynuli pri vybreženom Dunaji v rumunskom meste Galati. Traja ľudia boli v nedeľu večer na severe Moravy stále nezvestní.
Napriek evakuácii častí Opavy, stavaní hrádzí na Dunaji či odrezaných českých Jeseníkoch sa úrady z tragických záplav v roku 1997 aspoň čiastočne poučili. Situácia však zostáva kritická, tisícročnú vodu hlásia z Dolného Rakúska, pod vodou sú aj poľské mestá. Horšiu situáciu pocíti aj Slovensko.
V článku sa dočítate:
- aká je situácia na severe Moravy,
- ako bude rásť tok rieky Morava,
- čo môže pomôcť poľskému Vroclavu,
- ako sú zablokované cesty do Viedne.
Morava stúpla o meter za 10 minút
Storočnú vodu hlásilo v nedeľu napoludnie v Česku 55 miest, 260-tisíc ľudí bolo bez elektriny. Nikde však nenapršalo viac ako v Jeseníku. Na horské kúpeľné mesto v Olomouckom kraji padlo za 72 hodín 456 milimetrov zrážok a odrezalo ho takmer zo všetkých strán od sveta.
„Nie je signál, elektrina nejde. O pár kilometrov ďalej padol dom, osoby vo vode, len vo vysielačke počujeme vodných záchranárov, že sa tam s HZS nemôžu dostať a skúšajú vrtuľník,“ napísal doobeda na sociálnu sieť X záchranár Miroslav Kučerka. Na záberoch vidieť, ako sa cez ulice mesta valia prúdy vody. Starostka Jeseníka už pre ČT potvrdila, že v oblasti začali padať prvé domy.
V neďalekých Hanušoviciach sa zase hladina Moravy, ktorá v oblasti pramení, zdvihla o meter v priebehu pár minút. Vedenie obce evakuáciu zakázalo, pretože by bola nebezpečná pre obyvateľov aj záchranárov, a vyzvalo ľudí, aby prečkali na vyšších poschodiach. Z Jeseníkov sa autom dá dostať len ťažko, odrezaná je oblasť aj z poľskej strany, kde voda strhla most v meste Głuchołazy.
Kritická situácia v nedeľu pretrvávala aj v Opave, kde zažívajú storočnú potopu. Rieka Opava sa vyliala na 12-tisícové sídlisko Kateřinky, kulminovala v nedeľu večer. Evakuáciu podľa serveru Seznam Zprávy komplikuje neochota miestnych odísť zo sídliska aj povodňová turistika. Na sídlisku už zatvorili aj niektoré obchody.
Moravskosliezsky a Olomoucký kraj boli najviac zasiahnuté povodňami aj v júli 1997. Veľká voda si vtedy vyžiadala na Morave 50 obetí, zničila dvetisíc domov a poškodila ďalších 30-tisíc. „Situácia je na viacerých miestach podobná alebo horšia ako v roku 1997, ale vďaka pripravenosti a organizácii sú následky povodní menej alebo dokonca výrazne menej závažné ako vtedy,“ napísal na X hejtman Olomouckého kraja Josef Suchánek.
Samotný Olomouc pomohli ochrániť protipovodňové úpravy, ktoré v posledných rokoch realizovala radnica aj Povodie Moravy, povedal na tlačovom brífingu minister poľnohospodárstva Marek Výborný. Podobne pomohol obnovený vodný privádzač ochrániť Frýdek-Místek.
Napriek tomu v kraji takmer nejazdia vlaky, odrezané sú aj niektoré časti diaľnic. V Ostrave Odra zatopila železničnú stanicu Svinov, evakuujú aj podniky v Bohumíne. Vlakové spojenie Ostravy s Prahou môže byť komplikované aj v ďalších dňoch.
Loading
...
Morava už dosahuje extrémy
Zatiaľ čo na horných tokoch riek už najmasívnejší dážď ustáva, problematická situácia bude v ďalších hodinách na južnejšom toku rieky Morava. Český hydrometeorologický ústav odhaduje, že v Strážnici, len kúsok nad miestom, kde začína Morava tvoriť česko-slovenskú hranicu, bude rieka kulminovať až v priebehu pondelka.
Výška hladiny v nedeľu večer prekročila sedem metrov, 709 centimetrov je pritom už limit pre extrémnu povodeň.
Situáciu sledujú aj v Hodoníne, na slovenskej strane Moravy vznikla aj dočasná protipovodňová hrádza. Problémy tam robí skôr menšia rieka Velička, ktorá zatopila pivnice v niekoľkých obciach.
V slovenskom Moravskom Svätom Jáne už v nedeľu na obed Morava dosiahla 3. stupeň povodňovej aktivity, držať sa v ňom bude aj ďalšie dni.
Aj keď dážď v nedeľu hlásili aj stredné Čechy a výraznejšie stúpla aj hladina Vltavy, oproti Morave je situácia relatívne stabilná. V Prahe museli pre presakujúcu vodu uzavrieť jeden zo vstupov do stanice metra Muzeum, protipovodňové bariéry voda na väčšine miest nedosiahla.
Prehrali sme tento boj, ozýva sa z juhu Poľska
Na druhej strane Jeseníkov sa svahy zvažujú do 25-tisícového poľského mesta Kladsko. Už v sobotu večer úrady vyzvali ľudí z niektorých ulíc, aby sa evakuovali do miestnej plavárne alebo sa presunuli na vyššie poschodia. O druhej v noci sa už miestna rieka Kladská Nisa vliala do ulíc historického mesta a čoskoro začala do budov vtekať aj cez okná. Hladina rieky tu dosiahla výšku 6,5 metra, čo je podobne ako pri ničivých povodniach v roku 1997.
V nedeľu poobede sa navyše v oblasti pretrhla aj hrádza a povodňová vlna vzala so sebou domy aj autá. Kladsko preto večer čakalo ešte masívnejšiu vlnu.
„Myslel som si, že sa tejto povodni dokážeme ubrániť. Keď som však videl, že sme prišli o športovo-rekreačné centrum, do ktorého sme nedávno investovali niekoľko miliónov zlotých, pochopil som, že sme tento boj prehrali. Mesto je zaliate,“ povedal pre rádio RMF FM starosta Kladska Michal Piszko. Povodne si zatiaľ v Poľsku vyžiadali dve obete.
Kritická situácia v Poľsku podľa premiéra Donalda Tuska pretrvávala v nedeľu najmä v Sliezsku na česko-poľskom pohraničí, pre vytrvalý dážď sa však pripravujú na záplavy aj východnejšie regióny.
Sliezsko zasiahla povodňová vlna aj v lete 1997, podobne ako Moravu. Hladina Odry vtedy stúpla tak, že zaliala takmer polovicu rozlohy 600-tisícového Vroclavu, vyžiadala si 56 obetí a paralyzovala mesto na niekoľko dní.
Poľské vlády odvtedy urobili niekoľko zásadných opatrení. V roku 2020 dokončili Poliaci severne od Ostravy a Bohumína nádrž Racibórz Dolny, schopnú zadržiavať až 185 miliónov kubických metrov vody a výrazne tak kontrolovať prietok. V noci zo soboty na nedeľu vodohospodársky podnik Wody Polskie oznámil, že nádrž začína regulovať prietok vody cez rieku. Najväčšia podobná stavba by mala pred povodňami zachrániť práve 140 kilometrov vzdialený Vroclav či bližšie mesto Opole.
Ochromená Viedeň
„Čelíme bezprecedentnej extrémnej situácii,“ komentoval v nedeľu ráno silný dážď a povodne zástupca krajinskej hajtmanky pre Dolné Rakúsko Stephan Pernkopf. V tom čase sa už rieka Wien (Viedenka) v centre rakúskej metropoly začala vylievať z brehov. Záchytné nádrže sú už plné a rieka preto vteká do centra Viedne pri plnej kapacite. Mesto preto obmedzilo prevádzku metra, viaceré stanice zrejme nebudú funkčné ani najbližšie dni.
V nedeľu poobede bol ochromený aj samotný vjazd do Viedne, zatopená je západná diaľnica A1 medzi Viedňou a St. Pöltenom, kde zaznamenali historicky najvyšší úhrn zrážok – za štyri dni v meste padlo 321 milimetrov zrážok. Uzavretá bola poobede aj diaľnica A2 v smere na Graz.
Vyliaty bol aj viedenský Donaukanal, ktorý zablokoval niektoré výjazdy na diaľnice.
Loading
...
Rakúske železnice vyzvali ľudí, aby až do pondelkového večera zvážili cestovanie po krajine a obmedzili ho len na nutné presuny.
Situáciu na Dunaji môže zhoršiť aj jeho prítok, rieka Kamp. Priehrada Ottenstein už nemá dostačujúcu kapacitu na zadržanie vody a v priebehu nedele začala pretekať. Obce v údolí Kampu, ktorý sa vlieva do Dunaja tesne pred Viedňou, sa cez víkend pripravovali na najhoršie.
Najhoršie zasiahnuté je práve okolie Viedne a región Dolného Rakúska, pri záchranných prácach už zahynul aj jeden záchranár. Primátor Viedne Michael Ludwig povedal, že očakávajú druhú vlnu dažďa a aj rastu hladiny Dunaja v pondelok.