WASHINGTON, BRATISLAVA. Niektorí obviňovali moderátorov stanice ABC z jednostrannosti, mnohí aspoň mimo záznamu pripúšťajú, že bývalý prezident Donald Trump debatu s Kamalou Harrisovou nezvládol najlepšie.
Po americkom prezidentskom dueli, ktorý sa konal v stredu nadránom stredoeurópskeho času, však nebolo ľahké nájsť vyjadrenia, ktoré by výkon republikánskeho kandidáta na prezidenta zhodnotili ako dobrý.
V Spojených štátoch tak nastala obrátená situácia v porovnaní s tou po prvej debate, keď všetko prehlušil katastrofálny výkon úradujúceho prezidenta Joea Bidena, ktorý vtedy za demokratov kandidoval a ktorého neskôr nahradila Harrisová.
„Som smutný,“ cituje nemenovaného republikánskeho poslanca americký magazín The Hill. „Vedela presne, kde si doňho má rypnúť. Som sklamaný z toho, že sa nedokázal držať pokope tak ako v prvej debate. Cesta sa nám zúžila a dobre to nevyzerá,“ vyhlásil politik, ktorého The Hill identifikoval ako Trumpovho stúpenca.
Podobne sa po debate v amerických médiách vyjadrili viacerí republikáni.
Tím úradujúcej viceprezidentky Harrisovej si prakticky hneď po konci debaty začal pýtať ďalšie kolo. Trump sa síce chválil, že má za sebou najlepšiu debatu v živote, ale ďalšiu nechcel.
V článku sa dočítate:
- ako republikáni reagovali na výkon svojho kandidáta,
- prečo kritizujú moderátorov a ako to zhodnotil expert,
- v ktorých kľúčových momentoch Trump zlyhal.
Dal sa vyprovokovať
Kým väčšina hlavných médií v Amerike sa po debate zaoberala výkonmi kandidátov a zhruba sa zhodla, že Kamala Harrisová z nej vyšla ako víťazka, na webe stanice FOX News, ktorá je tradične viac naklonená republikánom, svietili vybrané výroky Donalda Trumpa. Ale nájsť analytické zhodnotenie bol problém.
Nemalá časť republikánov bola z Trumpovho výkonu sklamaná. V médiách sa opakujú sťažnosti na to, že sa ľahko dal vyprovokovať a jeho súperka po tvrdej príprave vedela, ako ho podrývať.
„Veľa republikánov, ktorí boli pred debatou s Trumpom v dennom kontakte, hovorilo, že ho varovali, aby zostal vecný. Že Kamala Harrisová sa ho bude snažiť vyprovokovať a on by sa nemal rozčúliť alebo prejsť do osobných útokov. Trump to však nedokázal dodržať a niekoľkokrát Harrisovej skočil na udičku. A to pri veciach, ktoré sa dali očakávať, ako napríklad pri počte ľudí, ktorí chodia na jeho mítingy,“ okomentovala debatu reportérka CNN Kristen Holmesová.
Keď Harrisová vyhlásila, že ľudia z Trumpových mítingov odchádzajú znudení, Trump sa na návnadu chytil a začal sa chváliť, že jeho mítingy sú „najväčšie a najúžasnejšie v dejinách politiky“. Boli to typické Trumpove velikášske vyhlásenia, no namiesto toho, aby sa držal osvedčených tém – ekonomiky, imigrácie a kriminality – nechal sa vtiahnuť do prekáračky o tom, kto má väčšie mítingy.
Holmesová, ktorá debatu strávila v republikánskom volebnom štábe, tvrdí, že republikáni si nemyslia, že by debata výrazne rozhýbala voličské preferencie, no z Trumpovho výkonu boli sklamaní.
„Nie je to strašné, ale nie je to ani dobré,“ cituje The Hill ďalšieho republikána.
Namiesto Harrisovej kritizovali televíziu
Hlavným objektom kritiky republikánov sa v stredu stala televízia ABC, konkrétne moderátorka Linsey Davisová a jej kolega David Muir. Tí totiž v živom prenose opravovali Trumpove faktické chyby a republikáni sa sťažovali, že Harrisovú opravovali oveľa menej.
Trump sa v zápale debaty nechal dotlačiť do najmenej dvoch očividných nezmyslov.
Prvýkrát, keď tvrdil, že viceprezidentský kandidát demokratov Tim Walz povedal, že je v poriadku vykonať interrupciu v deviatom mesiaci alebo dokonca zabiť narodené dieťa. Z vrážd novorodencov obvinil aj bývalého guvernéra štátu Západná Virgínia. Moderátorka v priamom prenose doplnila, že v žiadnom americkom štáte nie je legálne zabiť dieťa.
Druhý, ešte bizarnejší moment nastal, keď Trump vyhlásil, že imigranti v meste Springfield v štáte Ohio kradnú domáce psy a mačky a jedia ich. David Muir túto informáciu korigoval, keď dodal, že samotné mesto takéto fámy poprelo.
Republikáni a ich fanúšikovia, medzi nimi napríklad konzervatívna moderátorka Megyn Kellyová, sa sťažovali, že moderátori oveľa menej korigovali Kamalu Harrisovú.
Analytik BBC Ros Atkins pripustil, že Harrisová mala výroky, ktoré by si zaslúžili korekciu.
„Odkedy Trump prvýkrát kandidoval, novinári zápasia s tým, ako sa postaviť k množstvu klamstiev a zavádzajúcich výrokov, ktoré produkuje,“ zhodnotil problém. „Obaja kandidáti mali vyhlásenia, ktoré by si vyžadovali korekciu. Ale Trump ich mal oveľa viac a poukázať na to je v poriadku,“ povedal.
„Trump má pravdu, keď hovorí, že ho korigovali prísnejšie ako Harrisovú, pri ktorej moderátori premeškali niekoľko príležitostí opraviť ju alebo zabrániť jej, aby unikala pred otázkami,“ napísal v analýze pre CNN Stephen Collinson.
Poznamenal však, že akékoľvek nepresnosti Harrisovej (napríklad že za Trumpa bola v USA najvyššia nezamestnanosť) boli ničím oproti kanonáde neprávd zo strany bývalého prezidenta.
V analýze dodal aj to, že tradične trvá zhruba týždeň, kým sa debata prenesie do prieskumov volebných preferencií. Aj demokrati zatiaľ priznávajú, že stav prezidentskej súťaže je v najlepšom prípade 50:50.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej