KÁHIRA, BRATISLAVA. Jej meno v preklade znamená príchod krásnej ženy. Dôkaz o kráse egyptskej kráľovnej Nefertiti je však aj historickým objektom.
Jej farebná vápencová busta, ktorá sa okrem jedného oka zachovala v skvelom stave, je jedným z najznámejších egyptských artefaktov. Nachádza sa v Nemecku, popredný egyptský výskumník Záhi Hawáss to však chce zmeniť.
„Je čas, aby sa vrátila domov do Egypta,“ povedal na sobotňajšej tlačovej konferencii. Nemeckí archeológovia podľa neho bustu pred viac ako sto rokmi nezákonne odcudzili, zorganizoval preto petíciu za jej navrátenie.
Okrem busty však požaduje aj vrátenie ďalších svetoznámych artefaktov.
V článku sa dočítate aj:
- prečo nemecké múzeum nechce bustu vrátiť,
- vrátenie akých artefaktov ešte známy archeológ požaduje,
- aké predmety už Egypt získal späť.
Návrat odcudzených predmetov
Bustu kráľovnej a manželky faraóna Achnatona objavil v roku 1912 tím nemeckých archeológov. O niekoľko rokov neskôr ju vystavili v Novom múzeu v Berlíne, kde odvtedy láka davy návštevníkov.
Zhruba 3400 rokov starú bustu našli v meste Amarna, ktoré je v súčasnosti významným archeologickým náleziskom v centre Egypta. Leží zhruba v polovici cesty medzi hlavným mestom Káhira a Luxorom na pravom brehu rieky Níl.
Hawáss, ktorý je známym egyptským archeológom a bývalým ministrom historické pamiatky, povedal, že nejde o vládnu petíciu. Podľa Hawássa však jeho úsilie egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí podporuje.
Zdôraznil tiež, že žiada len návrat predmetov, ktoré podľa neho z Egypta vyviezli nelegálne. „Múzeá, ktoré naďalej vystavujú tieto artefakty a odmietajú ich vrátiť, sa len naďalej podieľajú na imperializme,“ píše na svojej webovej stránke.
Veľvyslankyňa či rukojemníčka?
Predstavitelia berlínskeho múzea na žiadosti viacerých médií po predstavení najnovšej petície nateraz nereagovali.
Nemecká strana však tvrdí, že Egypt povolil Nemecku začať vykopávky s cieľom nájsť bustu Nefertiti pre svoje múzeum v Berlíne, píše nemecký web Deutsche Welle (DW).