PHILADELPHIA, BRATISLAVA. Americká viceprezidentka Kamala Harrisová sa na prezidentskú debatu, ktorá sa začala vo Filadelfii o tretej hodine po polnoci stredoeurópskeho času, pripravovala päť dní.
V pittsburskom hoteli jej štáb postavil dokonalú repliku štúdia televízie ABC, v ktorom sa mal jej súboj s Donaldom Trumpom konať.
S pódiom, s osvetlením a s poradcom, ktorý dokonale napodobňoval Donalda Trumpa vrátane obleku a charakteristickej dlhej kravaty.
Donald Trump sa medzitým pripravoval na klasických poradách, napísali o predohre k dlho očakávanej debate noviny New York Times.
Úradujúca americká viceprezidentka sa s Donaldom Trumpom v debate stretla prvýkrát.
Oproti šokujúco zlému výkonu , ktorý v júnovej debate podal prezident Joe Biden, bola filadelfská debata dynamickejšia a sviežejšia, hoci obaja kandidáti mali momenty, keď sa vyhýbali priamym odpovediam na otázky moderátorov.
"Niekoľkodňové prípravy Harrisovej zjavne pomohli. Bola pripravená, dokázala priebežne na Trumpa útočiť cez jeho vlastnú minulosť - či už pri clách, rasových témach alebo interrupciách. Trump ťahal za kratší koniec," zhodnotil debatu analytik CNN Manu Raju.
V článku sa dočítate:
- Ako prebiehala prvá debata Trumpa a Harrisovej,
- v čom boli silné a slabšie momenty oboch kandidátov,
- ako ich výkon hodnotia americkí analytici,
- kto sa po debate cíti ako víťaz.
Trump bol menej sebaistý
Keď sa americký prezident Joe Biden vo svojej debate s Donaldom Trumpom začal zamotávať, Trump niekoľkokrát nemusel urobiť nič, len čakať, kým Biden dokončí svoju skomolenú vetu.
Bidenova nástupníčka na demokratickej kandidátke dokázala Trumpa niekoľkokrát zatlačiť a jej štáb sa po debate cítil natoľko posilnený, že podľa CNN sa začal dožadovať ďalšej diskusie. Bol to ostrý kontrast s výkonom Bidena a jeho následkami pre stranu.
Pravidlá debaty:
- Debata trvala 90 minút s dvoma prestávkami na reklamu.
- Kandidáti nemajú povolené rozprávať sa počas prestávok so svojimi štábmi.
- Mikrofóny sa vypínajú, ak kandidát nemá udelené slovo.
- Nie sú povolené pomôcky ani vopred napísané poznámky.
- V štúdiu nebolo publikum.
- Kandidáti mali dve minúty na odpovede moderátorom, dve minúty na vzájomné odpovede a jednu minútu dodatočného času na každú otázku.
- Hodenie mincou rozhodlo o rozmiestnení kandidátov na pódiu a o tom, kto mal posledné slovo (Trump).
Víťaznú mentalitu demokratov môže podporiť aj vyhlásenie popovej speváčky Taylor Swift, ktorá hneď po debate verejne podporila Kamalu Harrisovú.
"Donald Trump bol totálne neistý," zhodnotila výkon oponenta hovorkyňa Harrisovej štábu Jen O'Malley Dillon.
Trumpov štáb sa však tiež cítil víťazne a podľa BBC oznámil, že Trumpov výkon bol "majstrovský".
Trump podľa svojich hovorcov ponúkol Amerike odvážnu víziu, kým Harrisová bola "temnou pripomienkou utláčajúcej politiky veľkej vlády Joea Bidena, v ktorej chce pokračovať."
Harrisová mala k dispozícii svoju vlastnú minulosť kalifornskej prokurátorky, Trump ju zas priebežne spájal s Bidenovou administratívou.
"Nekandidujete proti Joeovi Bidenovi, kandidujete proti mne," reagovala v jednom momente Harrisová.
"Ak sa debaty vyhrávajú na tom, ako kandidáti dokážu zhodnotiť svoje silné stránky a obrániť svoje slabiny, v utorkovej debate bola často silnejšia Harrisová," zhodnotil súboj reportér BBC Anthony Zurcher.
"Harrisová dokázala opakovane zatlačiť Trumpa do obrany útokmi, na ktoré musel reagovať. Sama do debaty vstúpila so slabinami v témach ako sú inflácia, imigrácia a odchod z Afganistanu. Trump však po väčšinu času nedokázal rétoricky zaútočiť a v nasledujúcich dňoch túto premeškanú príležitosť možno bude ľutovať," komentoval debatu Zurcher.
Odpovediam sa vyhýbali obaja
Témy debaty určovali moderátori stanice ABC a niekoľkokrát kandidátom kládli otázky, na ktoré sa dalo odpovedať vecne, no kandidáti skĺzli do košatých politických vyhlásení.
Donald Trump svojím typickým velikášskym štýlom sľuboval, že vojnu na Ukrajine vyrieši hneď po voľbách, ešte skôr ako sa stane prezidentom. Vyhlasoval, že ak by bol prezidentom on, nezačala by sa vojna na Ukrajine ani v Gaze. Trump však nedokázal povedať, ako a k akému riešeniu by chcel dospieť.
"Chcete, aby Ukrajina túto vojnu vyhrala? " spýtal sa moderátor David Muir Donalda Trumpa. "Chcem, aby sa vojna skončila, chcem zachrániť životy," reagoval všeobecne Trump. Hovoril o miliónoch ľudských životov (používanie neurčitých vysokých čísel je pre Trumpa typické) a nezabudol zdôrazniť, že oficiálne čísla o počtoch obetí sú falošné.
Debatu o Ukrajine otočil na Európu a na to, že do ukrajinskej obrany investuje menej ako USA. Vzápätí sa pochválil, že prinútil členské štáty NATO investovať viac do svojej obrany.
"Porozprávam sa s jedným, porozprávam sa s druhým," vysvetlil Trump svoj recept na vyriešenie vojny na Ukrajine. Opakovane varoval, že vojna na Ukrajine môže viesť k tretej svetovej vojne. Pripomenul, že Putin má jadrové zbrane a "nikto nevie, či ich použije, alebo nie".
Na opakovanú otázku v rovine áno/nie, či je v americkom záujme, aby Ukrajina vojnu vyhrala, neodpovedal priamo. Hovoril iba, že vojnu treba ukončiť čo najskôr.
Harrisová obvinila Trumpa, že vojnu by ukončil jednoducho tým, že by Washington dal od nej ruky preč. "Ak by bol Trump prezidentom, Putin dnes sedí v Kyjeve," povedala.
Apelovala na amerických Poliakov, pretože, ako povedala, Putin by sa z Kyjeva zameral na Poľsko.
Pri otázke moderátora, či by sa stretla s Vladimirom Putinom však Harrisová prešla do všeobecných vyhlásení o americkej úlohe pri udržiavaní svetového poriadku a mieru. Zastávala sa však politiky Joea Bidena a bola hrdá na alianciu, ktorá sa na podporu Ukrajiny vytvorila.
Kamala Harrisová našla svoj silný moment pri téme interrupcií. Americký najvyšší súd, kde majú väčšinu konzervatívni sudcovia, totiž zrušením verdiktu v prípade Roe vs. Wade odovzdal interrupčnú politiku do rúk jednotlivých štátov a fakticky zrušil federálny zákon, ktorý garantoval prístup k interrupcii.
Pri debate o tom, ako sa ženy s komplikáciami alebo mladé obete incestu nemôžu dostať k starostlivosti, pretože lekári sa boja perzekúcie, bola viditeľne emotívna.
Trump pri téme interrupcií skĺzol k overiteľnému nezmyslu, keď hovoril o prípadoch, v ktorých sa zabíjajú deti už po narodení. V tom momente ho moderátorka v živom vysielaní musela opraviť, že v žiadnom štáte USA nie je legálne zabiť narodené dieťa.
Americké médiá však museli spätne opravovať aj Harrisovú, keď pri téme Afganistanu vyhlásila, že vďaka odchodu z krajiny v súčasnosti žiadny americký vojak neslúži vo vojnovej zóne.
Stanica NBC na Facebooku upozornila, že hoci USA formálne nie sú vo vojne, americkí vojaci slúžia v oblastiach ako Sýria alebo Irak či v Somálsku, kde pomáhajú v boji proti teroristickým skupinám.
K ďlašiemu nezmyslu sa Trump uchýlil pri téme migrácie, keď vyhlásil, že imigranti v štáte Ohio kradnú psov a mačky a jedia ich. Aj tento hoax museli vyvracať moderátori.
Kamala Harrisová počas tejto vety vybuchla smiechom, ktorý bol počuteľný napriek tomu, že mala vypnutý mikrofón.
"Je to tesné"
Zaujímavý postreh tesne po debate priniesol denník New York Times, ktorý analyzoval, koľko času kandidáti venovali rôznym témam a koľko vzájomným útokom.
Donald Trump celkovo rozprával výrazne viac, Kamala Harrisová zas väčší podiel svojho času venovala útokom na Trumpa. Spomedzi tém Trump najviac hovoril o migrácii a ekonomike, Harrisová najviac o ekonomike a demokracii, pričom téma interrupčných práv sa pre ňu stala najlepšou pôdou pre útoky na Trumpa, ukázala časová analýza.
Kamala Harrisová sa po debate nechcela nechať uniesť víťaznou mentalitou a vyhlásila, že demokrati stále nie sú favoritmi volieb a že súboj je veľmi tesný.
Keď sa v médiách po debate rozbehlo overovanie výrokov kandidátov, na prvý pohľad dominoval Trump, pri ktorom napríklad CNN okrem výroku o imigrantoch, ktorí jedia psov, musela korigovať alebo priamo vyvracať nepravdy o kriminalite, plynovode Nord Stream či podpore pre Ukrajinu, kde Európa poskytla oveľa viac peňazí a pomoci ako Trump tvrdil.
Veľavravný bol postoj oboch táborov k možnosti ďalšej debaty. Trump vyhlásil, že má za sebou "najlepšiu debatu v živote," no nepotvrdil, že by mal chuť na ďalšiu.
Kým demokrati sú možnosti ďalšej debaty po výkone Kamaly Harrisovej otvorení, Trump tvrdí, že je to preto, že kandidátka dopadla zle.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej