Viedeň 21. marca (TASR) - Rozdielne mzdy v jednotlivých krajinách spôsobujú, že po vstupe kandidátskych štátov do Európskej únie (EÚ) možno zo začiatku očakávať zreteľný nárast počtu prisťahovalcov a takzvaných pendlerov - v tomto ohľade majú experti jednotný názor. Ekonomické lákadlá však ani pri poslednom rozšírení únie smerom na juh nespôsobili žiaden masový nával, preto nič podobné netreba očakávať ani pri rozšírení smerom na východ, píše rakúsky denník Der Standard v dnešnom vydaní.
Experti však upozorňujú, že Rakúsko a Nemecko budú prisťahovalectvom postihnuté najviac, pretože do týchto krajín budú smerovať až štyri pätiny prisťahovalcov z východu. A vzhľadom na mimoriadne dlhú vonkajšiu hranicu s kandidátskymi krajinami bude Rakúsko výraznejšie postihnuté zvýšeným počtom tzv. pendlerov než ostatné krajiny únie.
Podľa odborníkov síce presný počet osôb cestujúcich za prácou nemožno vopred odhadnúť, je však isté, že záujem o denné dochádzanie do práce v cudzine vo všeobecnosti klesá s rastúcou vzdialenosťou od hraníc a už 60 kilometrov vo vnútrozemí je takmer zanedbateľných. K tomu treba prirátať aj skutočnosť, že predovšetkým regióny Brno a Bratislava sú hospodársky veľmi dobre rozvinuté.
Predseda rakúskej Zamestnaneckej komory Herbert Tumpel napriek tomu požaduje prechodný mechanizmus na ochranu domáceho pracovného trhu - namiesto pevných prechodných období je však za zavedenie systému, pri ktorom bude možné situáciu v susedných nových členských krajinách priebežne preverovať. Sedemročné prechodné obdobia, aké zastáva napríklad šéfka rakúskej diplomacie Benita Ferrerová-Waldnerová podľa Tumpela nestačia - lehota totiž uplynie bez ohľadu na to, či sa situácia zlepšila k pozitívnemu alebo nie.