ŽENEVA. Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) verí, že prebiehajúce epidémie mpox v Afrike by sa mohli zastaviť v nasledujúcich šiestich mesiacoch.
Tedros Adhanom Ghebreyesus tiež povedal, že prvá zásielka asi 230-tisíc vakcín by mala doraziť do Konžskej demokratickej republiky v priebehu niekoľkých dní.
Afrika doteraz dostala len malý zlomok vakcín potrebných na spomalenie šírenia vírusu, najmä v Konžskej demokratickej republike, kde je najviac prípadov - viac ako 18-tisíc podozrivých prípadov a 629 úmrtí.
„S vedením vlád a úzkou spoluprácou medzi partnermi veríme, že dokážeme zastaviť tieto epidémie v najbližších šiestich mesiacoch,“ uviedol Ghebreyesus na tlačovom brífingu.
Povedal, že zatiaľ čo infekcie mpox v posledných týždňoch rýchlo stúpajú, úmrtí je relatívne málo. Ghebreyesus tiež poznamenal, že bolo zaznamenaných 258 prípadov najnovšej verzie mpox, pričom pacienti boli identifikovaní v Burundi, Rwande, Keni, Ugande, Švédsku a Thajsku.
Začiatkom tohto mesiaca WHO vyhlásila prebiehajúce prepuknutia mpox v Afrike za globálnu núdzovú situáciu v nádeji, že vyvolá silnú globálnu odozvu na túto chorobu na kontinente, kde sa prípady roky šírili do značnej miery bez povšimnutia.
V máji vedci objavili v Konžskej demokratickej republike novú verziu choroby, o ktorej si myslia, že by sa mohla šíriť ľahšie.
Mpox, tiež známy ako opičie kiahne, súvisí s kiahňami, ale zvyčajne spôsobuje miernejšie príznaky vrátane horúčky, bolesti hlavy a bolesti tela.
V závažných prípadoch sa u ľudí môžu objaviť bolestivé vredy a pľuzgiere na tvári, hrudníku, rukách a genitáliách. Mpox sa zvyčajne šíri tesným kontaktom.