Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Donald Trump na sociálnej sieti šíril oplzlý vtip na adresu viceprezidentky Kamaly Harrisovej o jej sexuálnom živote.
Bez dôkazov ju obvinil zo zosnovania prevratu, ktorým si údajne zabezpečila demokratickú nomináciu, aj z bezpečnostného pochybenia, ktoré umožnilo atentátnikovi pokúsiť sa ho zavraždiť.
Na internete tiež zverejnil upravený obrázok Billa Gatesa v oranžovej kombinéze a výzvu, aby Barack Obama čelil „vojenskému tribunálu“. Propagoval explicitné poklony konšpiračnej teórii QAnon.
V reklame na internete predával digitálne obchodné karty spolu s kúskami vlastného obleku z prezidentskej debaty s Joeom Bidenom – ľudia ho údajne nazývajú aj knockoutový oblek. A Trumpov tím sa verejne pohádal s Arlingtonským národným cintorínom.
To všetko iba v priebehu 24 hodín.
Do volieb zostáva menej ako 70 dní a Trump kľučkuje s arzenálom nepozorných útokov a periférnych snažení, ktoré by u akéhokoľvek iného politika v takomto kľúčovom okamihu kampane znamenali ohromný prešľap.
Pokiaľ však ide o konanie bývalého prezidenta v posledných dňoch, tak išlo iba o úryvok z chaosu, ktorý definoval jeho politickú kariéru. V istom zmysle však konanie znamenalo aj návrat do roku 2016, keď Trump viedol frenetickú, nepredvídateľnú kampaň, ktorá jeho stranu dostávala do napätia, až kým neprišlo jeho prekvapivé víťazstvo.
V článku sa dočítate:
- čo Trump riskuje,
- aké veci zdieľa na svojej sociálnej sieti Truth Social,
- čo je dresová politika.
Venuje sa nezmyslom
Niektorí republikáni sú však opäť podobne nervózni. S narastajúcim tlakom na ostrejšie posolstvo proti Harrisovej sa republikánsky prezidentský kandidát prestáva sústrediť a prináša zmes poburujúcich a nepravdivých vyhlásení.
Takáto taktika sa síce už dlhšie objavovala v Trumpovom treťom boji o Biely dom, ale teraz ju posúva ešte ďalej, čím riskuje, že si znepriatelí kľúčových voličov.
„Myslím si, že ľudia sú neuveriteľne frustrovaní,“ povedal Jason Roe, bývalý výkonný riaditeľ Republikánskej strany v Michigane a dlhoročný republikánsky stratég. „Harrisovej kampaň a politika poskytujú Trumpovej kampani príležitosť hovoriť o otázkach, na ktorých bude skutočne záležať rozhodujúcim voličom. A namiesto toho sa venuje týmto nezmyslom,“ povedal Roe.

V odpovedi na otázku o komentároch bývalého prezidenta z minulého týždňa hovorkyňa Trumpovej kampane Karoline Leavittová obvinila denník The Washington Post, že sa nespravodlivo sústredil na „niekoľko príspevkov na sociálnych sieťach“ a „negatívne príbehy“ o Trumpovi, namiesto Harrisovej politiky vo funkcii viceprezidentky a Trumpových „veľmi úspešných politických prejavov vo voľby rozhodujúcich štátoch za posledný týždeň“.
Prieskumy ukazujú, že Trump a Harrisová sú v tesnom súboji a mnohí voliči buď opätovne prijali, alebo opakovane odmietli Trumpovo najzákernejšie správanie.
Trump získal v roku 2016 nečakané víťazstvo aj napriek úniku nahrávky, na ktorej sa chválil obchytávaním žien, čo mnohí v Republikánskej strane považovali za katastrofu. Republikáni sa v tejto kampani do veľkej miery zjednotili za Trumpom a bránili ho cez jeho falošné tvrdenia o ukradnutých voľbách, obvinenia z trestných činov, jeho odsúdenie na jar tohto roku a množstvo ďalších kontroverzií.
Nominácia Harrisovej na miesto prezidenta Joea Bidena na kandidátke demokratov však Trumpovu pozíciu ešte viac oslabila. V napínavom súboji sa bývalý prezident pustil do svojej novej súperky znevažujúcimi prezývkami, ideologickou kritikou a niekedy aj sexistickými a rasistickými útokmi. Harrisovú agresívne označil za príliš liberálnu, ale zdržiaval sa aj pri Bidenovi - často sa napríklad sťažoval, že výmena je nespravodlivá.
Ventilovanie na sociálnej sieti
Republikánske výzvy na väčšiu sústredenosť a disciplínu však narazili na kandidáta, ktorý sa v posledných týždňoch zdal byť odhodlaný zaujať opačný prístup.
V stredu Trumpov tím bojoval s obvineniami, že sa jeho členovia správali neúctivo počas Trumpovej návštevy Arlingtonského národného cintorína, kde si mal pripomenúť tretie výročie smrtiaceho stiahnutia USA z Afganistanu. Predstavitelia obrany uviedli, že Trumpovi asistenti sa dostali do konfliktu so zamestnancom cintorína, ktorý sa im snažil zabrániť vo fotografovaní a natáčaní v časti, kde sú pochovaní nedávno zosnulí.
Steven Cheung, riaditeľ komunikácií Trumpovej kampane, povedal, že dostali povolenie priviesť fotografa, a naznačil, že človek, ktorý bránil Trumpovmu štábu, trpí duševnou poruchou.
V utorok večer bol zase odvysielaný Trumpov rozhovor s televíznym doktorom Philom. Priateľská debata, ktorú Trump natočil ešte minulý týždeň, sa zmenila na ďalšie miesto, kde mohol bez predloženia dôkazov šíriť poburujúce tvrdenia o svojich oponentoch.
„Myslím si, že do istej miery je to Bidenova a Harrisovej vina,“ povedal o pokuse o atentát na jeho osobu minulý mesiac a dodal: „Príliš sa nezaujímali o moje zdravie a bezpečnosť.“
Neexistujú žiadne verejné dôkazy o tom, že by sa Biden alebo Harrisová osobne podieľali na rozhodovaní o Trumpovej bezpečnostnej ochrane.
Trump strávil stredajšie dopoludnie ventiláciou na svojej sociálnej sieti Truth Social, kde hneď zrána spustil lavínu repostov, medzi ktorými sa objavil aj obrázok Bidena, Harrisovej, Hillary Clintonovej, bývalej demokratickej predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej, bývalého lekárskeho poradcu Bieleho domu Anthonyho S. Fauciho a ďalších vo väzenských uniformách.
Bola tam tiež výzva na uväznenie členov kongresového výboru, ktorý vyšetroval Trumpových priaznivcov v súvislosti s útokom na Kapitol 6. januára 2021 po jeho volebnej prehre.
V ďalšom reposte bol použitý slogan QAnon: „WWG1WGA! (V celkom znení ide o frázu „where we go one, we go all, čo v preklade znamená „kam ide jeden z nás, idú všetci – pozn. red.).
Tesne popoludní začal Trump tvrdiť - bez dôkazov - že Harrisová sa na internete vykresľuje v lepšom svetle. „VŠETKO JE TO FAKE,“ napísal.
Čoskoro opätovne zverejnil video, na ktorom propaguje digitálne obchodné karty za 99 dolárov za kus. Kúpou ich dostatočného počtu môžete získať fyzickú kartu aj s kúskami Trumpovho oblečenia z júnovej debaty, ktorá pomohla vyradiť Bidena z hry.
Trumpove prehrešky
Trumpovi poradcovia a darcovia povzbudzovali bývalého prezidenta, aby sa viac sústredil na kampaň. V poslednom čase Trump okrem svojich pravidelných zhromaždení organizuje aj viac malých podujatí s politickou tematikou a týždeň pred Národným zhromaždením Demokratickej strany sa zameral na kampaň v rozhodujúcich štátoch.
Avšak aj na podujatiach zameraných na politiku sa Trump často odchyľuje od scenára. Minulý týždeň v Michigane preskočil nový návrh o trestnej činnosti, ktorý jeho asistenti propagovali v pripravených poznámkach. Začiatkom tohto mesiaca na podujatí s darkyňou Miriam Adelsonovou, ktoré malo prezentovať jeho podporu Izraela, Trump odbočil k porovnávaniu civilných a vojenských ocenení, čo vyvolalo zriedkavú výčitku zo strany veteránov zahraničných vojen.
Trump spomínal, ako Adelsonovej odovzdal prezidentskú medailu slobody, a povedal, že je lepšia ako medaila cti, ktorou sa oceňuje statočnosť vo vojne, pretože jej nositelia sú „vo veľmi zlom stave, keďže ich toľkokrát zasiahli guľky alebo sú mŕtvi“.
V pondelok, po návšteve Arlingtonu, sa Trump snažil prezentovať svoju podporu armáde v príhovore k Združeniu národných gárd Spojených štátov. Poslucháči tlieskali, keď Trump kritizoval chaotický odchod USA z Afganistanu pod vedením Bidena a povedal, že „dosiahne odstúpenie každého jedného vysokého úradníka, ktorý sa dotkol afganskej katastrofy“.
Reakcie publika sa však výrazne zmiernili, keď si Trump zobral na mušku demokratického kandidáta na viceprezidenta Tima Walza, ktorý 24 rokov slúžil v Národnej garde.
„Jeho prezývka je Tampón,“ povedal Trump publiku plnému členov Národnej gardy, z ktorých mnohí mali na sebe maskáčové uniformy. „Tampónový Tim Walz,“ povedal neskôr, narážajúc na zákon z Minnesoty, ktorý Walz ako guvernér pomohol prijať a ktorý vyžadoval prístup k menštruačným produktom vo verejných školách.

Jamesovi Palembasovi, 62-ročnému vyslúžilému členovi Národnej gardy, sa nepáčil vtip o „Tampónovom Timovi“.
„Ja by som to nepovedal,“ povedal po prejave. „Niektoré veci, ktoré vychádzajú z Trumpových úst, pôsobia veľmi šokujúco.“
Sám sa neidentifikuje ako silný „MAGA“ fanúšik. Ale podobne ako mnohí voliči, aj Palembas bol ochotný to prehliadnuť a povedal, že dôveruje Trumpovi v otázkach, na ktorých mu záleží: imigrácia, ekonomika, zahraničná politika.
Roe, bývalý výkonný riaditeľ Republikánskej strany v Michigane, povedal, že ľudia v jeho okolí často odmietajú Trumpovo správanie a hovoria: „Na tom nezáleží, každý už vie, kto je Trump.“
Žasol nad tým, ako sú republikáni, ktorí boli hlboko pohoršení aférou Billa Clintona so stážistkou v 90. rokoch, teraz ochotní prehliadnuť Trumpove prehrešky.
„Je to dresová politika. Nezáleží na tom, čo sa hovorí alebo robí, záleží len na tom, aký dres sa nosí,“ dodal.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej