ERFURT, BRATISLAVA. Keď sa povie „najobávanejší muž nemeckej politiky“, väčšina ľudí si zrejme nepredstaví 52-ročného bývalého učiteľa dejepisu a telocviku.
Práve touto prezývkou však niektoré médiá častujú Björna Höckeho, spolulídra Alternatívy pre Nemecko (AfD) v spolkovej krajine Durínsko. Tamojšia vetva krajne pravicovej strany je jednou z najradikálnejších a Höcke je odsúdený za použitie nacistických sloganov.
Durínsko je spolu so Saskom a s Brandeburskom jedným z troch regiónov na východe Nemecka, ktoré v septembri čakajú regionálne voľby. Podľa prieskumov aspoň v dvoch z nich vyhrá AfD.
Prečo sa krajnej pravici na východe Nemecka tak darí a dokáže výsledok ovplyvniť celonárodnú politiku?
V článku sa dočítate aj:
prečo sa AfD darí na východe Nemecka,
ako strana pracuje s témou migrácie a vojnou na Ukrajine,
či môže výhra AfD ovplyvniť celonárodnú politiku.
AfD využíva frustráciu
Durínsko a Sasko čakajú voľby 1. septembra, Brandenbursko 22. septembra.
Podľa najnovších prieskumov AfD vedie v Durínsku s takmer tridsiatimi percentami, v Brandenbursku s dvadsiatimi štyrmi percentami. V Sasku zaostáva zhruba o dve percentá za hlavnou opozičnou stranou Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU).
Spolkový úrad pre ochranu ústavy, známy ako nemecká civilná kontrarozviedka, pobočky AfD v Durínsku a Sasku eviduje ako "potvrdený pravicovo extrémistický" subjekt. V Brandenbursku tamojšiu odnož strany vedie ako podozrivú z pravicového extrémizmu.
Krajnej pravici sa na východe Nemecka darí dlhodobo. Podľa odborníka Lukáša Novotného AfD šikovne využila nespokojnosť občanov, ktorú cítia po migračnej či covidovej kríze.