DHÁKA. Pri súčasných záplavách v Bangladéši už prišlo o život najmenej 20 ľudí. Celkovo záplavy spôsobené vytrvalými monzúnovými dažďami, ktoré rozvodnili rieky, zasiahli viac ako 5,2 milióna obyvateľov tejto ázijskej krajiny.
S odvolaním sa na vládnych predstaviteľov to v nedeľu uviedla agentúra Reuters.
Kvôli záplavám zostalo veľa ľudí v odľahlých oblastiach odrezaných od okolitého sveta a naliehavo potrebujú potraviny, čistú vodu, lieky a suché oblečenie.
Záchranné a pomocné práce sťažujú zablokované cesty.
Hladina ustupuje veľmi pomaly
Niektorí obyvatelia Bangladéša tvrdia, že záplavy spôsobili otvorené stavidlá priehrad v susednej Indii. Tá to však odmieta.
Meteorológovia v Bangladéši varujú, že ak budú monzúnové dažde pokračovať, záplavy neustanú, pretože hladina vody ustupuje veľmi pomaly.
Podľa úradov je v 11 okresoch zasiahnutých povodňami k dispozícii približne 3500 náhradných prístreškov, kam sa uchýlilo vyše 400-tisíc ľudí. Je tam k dispozícii takmer 750 lekárskych tímov, ktoré poskytujú ošetrenie.
Pri záchranných operáciách pomáha armáda, letectvo, námorníctvo i pohraničná stráž.
Bangladéš a klimatická zmena
Analýza inštitútu Svetovej banky z roku 2015 odhadla, že každoročné záplavy spôsobené rozvodnením riek ohrozujú 3,5 milióna obyvateľov Bangladéša. Ten je považovaný za jednu z krajín najviac ohrozených dopadmi klimatických zmien. Bangladéš má vyše 170 miliónov obyvateľov.
Monzúnové dažde, ktoré na juhu Ázie trvajú zhruba od júna do septembra, sú pre Bangladéš a susednú Indiu životne dôležité, pretože v krajine dopĺňajú zásoby vody. Spôsobujú ale záplavy a zosuvy pôdy, ktoré každoročne zabijú stovky ľudí.