TEL AVIV. Libanonské šiitské militantné hnutie Hizballáh oznámilo, že spustilo útok na Izrael v odvete za smrť svojho vysokopostaveného veliteľa Fuáda Šukra.
Izraelská armáda už predtým informovala, že podnikla preventívne letecké útoky v Libanone proti cieľom Hizballáhu, pretože hnutie pripravuje útok proti Izraelu.
Izraelský minister obrany Joav Gallant v reakcii vyhlásil v krajine na 48 hodín stav núdze. Platiť začal o 05:00 SELČ, informovala agentúra DPA.
Server The Times of Israel píše, že tzv. stav špeciálnej situácie sa vyhlasuje v čase krízy a dáva izraelským úradom väčšie právomoci nad civilným obyvateľstvom s cieľom zaistiť jeho bezpečnosť. Platí 48 hodín, možno ho ale predlžovať.

Prvú fázu odvety ukončili
Hizballáh najprv ohlásil, že nad izraelské územie vyslal veľký počet dronov a rakiet. Smerovali podľa neho na "určitý vojenský cieľ, infraštruktúru izraelskej protivzdušnej obrany a ďalšie miesta". Plná odveta "zaberie nejaký čas", uviedlo hnutie.
Neskôr informovalo, že prvú fázu odvety ukončilo. Hizballáh podľa vlastných vyjadrení zasiahol 11 izraelských vojenských základní, odpálil viac ako 320 rakiet a na sever Izraela vyslal drony.
Izraelská armáda tvrdí, že Hizballáh vyslal 210 rakiet a zhruba 20 dronov. Niektoré podľa nej zachytila izraelská protivzdušná obrana, niektoré spadli do neobývaných území.
Zásah základní Izrael nepotvrdil, uviedol ale, že Hizballáh zrejme cielil na budovy izraelskej vojenskej rozviedky a tajnej služby Mossad v strednom Izraeli.
Server Times of Israel uviedol, že raketa vystrelená Hizballáhom zasiahla okrem iného aj hydináreň v obci Manot na severe Izraela. Na mieste začalo horieť.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zvolal schôdzku bezpečnostného kabinetu, zasadnutie vlády v plnom zložení sa nekonalo.
"Sme odhodlaní urobiť maximum pre obranu našej krajiny a umožniť, aby sa obyvatelia na severe Izraela mohli bezpečne vrátiť do svojich domovov a pokračovať v dodržiavaní jednoduchého pravidla: Ak nám niekto ublíži, ublížime tiež my jemu," vyhlásil Netanjahu.
Izrael prijal opatrenia
V obciach na severe Izraela sa skoro ráno rozozvučali sirény ohlasujúce letecký poplach. Ľudia na sociálnych sieťach zverejňovali zábery, ako izraelský systém protivzdušnej obrany Iron Dome odpaľuje strely určené na zničenie cieľov vystrelených Hizballáhom.
Loading
...
Izraelská zdravotnícka služba Magen David Adom uviedla, že je v stave najvyššej pohotovosti.
V oblasti Tel Avivu a ďalej na sever Izraela platia obmedzenia pri zhromažďovaní. Vonku sa môže zísť maximálne 30 ľudí, vo vnútorných priestoroch potom 300 osôb.
Vzdelávacie inštitúcie môžu fungovať v prípade, že blízko je kryt a možno sa doň včas dostať. Rovnaké pravidlá platia aj pre pracovisko.
Pláže v blízkosti hranice s Libanonom izraelské úrady uzavreli.
Pôvodne prerušili aj prevádzku na Ben Gurionovom letisku. Odlety boli odložené a lietadlá mieriace do Tel Avivu presmerovali do inej destinácie. Správa letísk okolo 6. hodiny obmedzenia ukončila. "Lietadlá, ktoré museli na záložné letisko, odštartujú a poletia späť na Ben Gurionovo letisko," uviedla správa.
Izrael podnikol preventívne útoky
Izraelská armáda už predtým informovala, že podniká preventívne letecké útoky v Libanone proti cieľom Hizballáhu, pretože hnutie pripravuje útok proti Izraelu, informovali The Times of Israel.
Hovorca izraelskej armády Daniel Hagari odkázal obyvateľom v miestach, kde Hizballáh pôsobí, aby sa v záujme vlastnej bezpečnosti okamžite presunuli inam.
Izraelské bojové lietadlá útočia na ciele Hizballáhu, kvôli "bezprostrednej hrozbe pre občanov štátu Izrael", uviedol Hagari. Zdôraznil, že ide o akt sebaobrany.
"Dnes ráno sme odhalili prípravy útoku Hizballáhu na Izrael. Po konzultácii s ministrom obrany a náčelníkom generálneho štábu sme dali pokyn armáde, aby konala proaktívne a túto hrozbu odstránila," ozrejmil na rokovaní bezpečnostného kabinetu premiér Benjamin Netanjahu podľa denníka Haarec.
Médiá v Libanone informovali o tom, že juh krajiny zasiahlo asi 40 izraelských úderov. Neskôr libanonské bezpečnostné zdroje a médiá uviedli, že izraelský letecký útok na juhu Libanonu zabil troch ľudí.
Izraelská armáda spresnila, že pri preventívnych úderoch približne stovka izraelských stíhačiek zasiahla v južnom Libanone tisíce odpaľovacích zariadení Hizballáhu, ktoré boli pripravené na okamžitú paľbu na severný a stredný Izrael.
Izraelský minister zahraničia Jisrael Kac zdôraznil, že Izrael si uplatňuje právo na sebaobranu a nemá záujem viesť s Libanonom vojnu. Kac tiež listom vyzval šéfov diplomacií desiatok krajín, aby Izrael proti Hizballáhu podporili, napísal The Times of Israel.

USA sú s Izraelom v kontakte
Americký prezident Joe Biden požiadal vysokých predstaviteľov Spojených štátov, aby boli kvôli útoku Hizballáhu na Izrael v neustálom kontakte so židovským štátom. O situácii rokujú ministri obrany USA a Izraela Lloyd Austin a Joav Gallant, uviedla agentúra AFP.
"Budeme naďalej podporovať právo Izraela brániť sa a pracovať pre regionálnu stabilitu," uviedol bezpečnostný hovorca Bieleho domu Sean Savett.
Na základe pokynov prezidenta Bidena podľa neho vysokí americkí predstavitelia neustále komunikujú so svojimi izraelskými náprotivkami.
Pentagón ubezpečil, že Spojené štáty sú pripravené podporiť obranu Izraela. "Spojené štáty aj naďalej podporujú právo Izraela na obranu. Situáciu neustále pozorne sledujeme," uviedol Pentagón.
Napätie medzi Izraelom a Hizballáhom
Napriek útoku Hizballáhu izraelský tím vyjednávačov na čele so šéfmi tajných služieb odletí do Káhiry na nepriame rozhovory s palestínskym hnutím Hamas o prímerí v Pásme Gazy.
S odvolaním sa na izraelských predstaviteľov o tom informoval server The Times of Israel. Izraelskú delegáciu podľa neho povedú šéf Mossadu David Barnea a riaditeľ bezpečnostnej služby Šin Bet Ronen Bar.
Izrael a Hizballáh, ktorý je podporovaný Iránom, sa od vypuknutia vojny Izraela s Hamasom v Pásme Gazy opakovane ostreľujú a panuje obava zo širšieho regionálneho konfliktu.
Napätie v oblasti sa zvýšilo po smrti veliteľa Hizballáhu Fuáda Šukra pri izraelskom údere v Bejrúte a po atentáte na šéfa politického krídla Hamasu Ismáíla Haníju v Teheráne. Irán zodpovednosť za Haníjovu smrť pripisuje Izraelu.