PARÍŽ. Francúzska polícia v sobotu večer na letisku v Paríži zatkla zakladateľa a šéfa komunikačnej platformy Telegram Pavla Durova, uvádza televízia TF1 s odvolaním sa na nemenovaný zdroj.
Informáciu agentúre AFP potvrdil zdroj blízky vyšetrovaniu.
Tridsaťdeväťročného miliardára Durova, ktorý sa narodil v Rusku, žije v Dubaji a má aj francúzske občianstvo, zatkli v sobotu okolo 20:00 SELČ na ploche letiska Le Bourget, kam pricestoval svojím súkromným lietadlom z Azerbajdžanu.
V nedeľu večer súd predĺžil Durovovi väzbu, píše agentúra AFP.
Ruské veľvyslanectvo vo Francúzsku už skôr počas nedele podľa agentúry TASS uviedlo, že požiadalo o konzulárny prístup k Durovovi, a vyzvalo na rešpektovanie jeho práv.
Prečo na Durova vydali zatykač
Francúzske úrady podľa TF1 vydali na Durova zatykač v súvislosti s nedostatočným moderovaním obsahu na Telegrame.
Nástroje, ktoré Durovom vedená platforma ponúka, z neho podľa francúzskych orgánov činných v trestnom konaní robia spolupáchateľa obchodu s drogami, pedofilných trestných činov a podvodov.
Podľa zdroja z justície v nedeľu večer súd v Paríži predĺžil väzbu uvalenú na ruského podnikateľa, ktorá tak môže trvať až 96 hodín, píše agentúra AFP. Dovtedy sa úrady môžu rozhodnúť, či Durova prepustiť, alebo proti nemu vzniesť obvinenie.
Francúzske úrady sa k zadržaniu šéfa platformy Telegram zatiaľ oficiálne nevyjadrili.
Telegram sa bráni
Platforma Telegram v nedeľu večer vo vyhlásení, ktoré cituje agentúra Reuters, uvádza, že Durov nemá čo skrývať. Platforma tvrdí, že dodržiava zákony platné v EÚ a že jej pravidlá pre moderovanie obsahov dodržiavajú štandardy obvyklé v odvetví.
Podľa nej je absurdné, aby za možné zneužitie platformy na páchanie trestných činov zodpovedal jej vlastník. "Očakávame rýchle vyriešenie tejto situácie," uviedla spoločnosť vo vyhlásení.
"Keď sa v médiách objavila správa o zadržaní Pavla Durova, okamžite sme požiadali francúzske úrady o objasnenie dôvodov a požadovali zabezpečenie ochrany jeho práv a poskytnutie konzulárneho prístupu. Francúzska strana sa ale zatiaľ vyhýba spolupráci,“ uviedlo ruské veľvyslanectvo v Paríži. Ruskí diplomati sú podľa neho v kontakte s Durovovým právnikom.
Z Ruska odišiel pred desiatimi rokmi
Durov, rodák z Petrohradu, opustil Rusko v roku 2014 po tom, čo odmietol pristúpiť na požiadavky, aby uzavrel opozičné skupiny na sociálnej sieti VKontakte, ktorú tiež založil a neskôr predal. Magazín Forbes hodnotu jeho majetku odhaduje na 15,5 miliardy dolárov (13,8 miliardy eur).
Durov v súvislosti s platformou Telegramom hovorí, že niektoré vlády sa naňho snažia tlačiť, aby zostala "neutrálna" a nebola "hráčom v geopolitike".
Telegram, ktorý je vplyvný najmä v Rusku, na Ukrajine a ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, má v súčasnosti 900 miliónov aktívnych užívateľov, píše agentúra Reuters.
Telegram sa po začiatku plnohodnotnej ruskej invázie na Ukrajinu stal hlavným zdrojom informácií, ktoré znepriatelené strany zverejňujú o vývoji konfliktu. Reuters podotýka, že obsah na telegramových kanáloch býva niekedy zavádzajúci a brutálny.
Platformu ako jeden z hlavných komunikačných nástrojov používa aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho spolupracovníci. Jej prostredníctvom svoje informácie šíria tiež Kremeľ, ruská vláda alebo ruskí vojnoví blogeri.
Pre Rusov ide o jedno z mála miest, kde sa môžu dostať k správam o dva a pol roka trvajúcej vojne.
Diktatúra, útočia Rusi na Francúzsko
Ruský veľvyslanec pri medzinárodných organizáciách vo Viedni Michail Uljanov a ďalší ruskí politici v súvislosti s Durovovým zatknutím obvinili Francúzsko, že sa správa ako diktatúra. Rovnakej kritike čelilo Rusko, keď kládlo Durovovi požiadavky v roku 2014, píše Reuters.
"Niektorí naivní ľudia stále nechápu, že keď hrajú viac či menej viditeľnú úlohu v medzinárodnom informačnom priestore, nie je pre nich bezpečné navštevovať krajiny, ktoré smerujú k totalitnej spoločnosti," napísal Uljanov na sieti X.
Nezávislý kandidát na prezidenta Spojených štátov Robert F. Kennedy mladší, ktorý v piatok vzdal boj o Biely dom, v reakcii napísal, že potreba brániť slobodu slova "nikdy nebola naliehavejšia".
Miliardár a majiteľ siete X Elon Musk po správach o zatknutí Durova uviedol: "V Európe je rok 2030 a vás popravia za to, že olajkujete meme. "
Niektorí ruskí blogeri podľa agentúry Reuters vyzvali na nedeľňajšie popoludnie na protesty pred francúzskymi ambasádami vo svete.