KINSHASA, BRATISLAVA. Vyrážky, horúčka, zimnica, kašeľ a vyčerpanie. Zdravotnícke úrady už druhýkrát za dva roky dôsledne varujú pred šírením ochorenia mpox – kedysi známeho ako opičie kiahne.
Infekcia sa zvyčajne vyskytuje predovšetkým v Konžskej demokratickej republike, kde je endemická už desaťročia. Teraz sa však rozšírila aj tam, kde ohniská nákazy nikdy predtým neboli zaznamenané. Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa obávajú novej formy šíriaceho sa vírusu, keďže mnohé z ich otázok zatiaľ stále zostávajú bez odpovedí.
Vedci aktuálne nemajú dostatok údajov na to, aby vyhodnotili, ako smrteľné je ochorenie ani či nastane ďalšia pandémia. Podľa expertov však nie je pravdepodobné, že dôjde k podobnej kríze ako pred niekoľkými rokmi v prípade covidu.
Vyhlásenie celosvetového stavu núdze, ktoré vydala WHO, má skôr slúžiť ako varovanie pred prípadným vypuknutím ochorenia v iných častiach sveta. Snahou zdravotníckych úradov je zároveň urýchlenie výskumu a posilnenie spolupráce na globálnej úrovni, k čomu núdzové upozornenie často vedie.
Mimo afrického kontinentu hlásia zaznamenané prípady štyri krajiny – Švédsko, Thajsko, Filipíny a Pakistan. V rámci Afriky ohlásilo infekcie 14 štátov.
V článku sa dočítate:
- prečo WHO zmenila názov z opičích kiahní na mpox,
- prečo sa prenos porovnáva s počiatočným šírením HIV,
- ako sa vírus dostal do Európy,
- koľko prípadov sa za posledné dva roky vyskytlo na Slovensku.
Čelil rozsiahlej kritike
Názov „opičie kiahne“ dostalo ochorenie pôvodne preto, lebo ho vedci prvýkrát identifikovali v roku 1958 u laboratórnych opíc. Medzi obyvateľstvom Konžskej demokratickej republiky sa však začalo šíriť až v roku 1970, konkrétne v Basankusu – išlo o prvý zdokumentovaný prípad prenosu opičích kiahní medzi ľuďmi.
O niekoľko dekád neskôr WHO oznámila, že prevezme termín „mpox“ (skratka z anglického slova monkeypox) a povzbudí ostatných, aby sa tiež riadili týmito odporúčaniami. Pôvodný názov totiž čelil rozsiahlej kritike, pretože podľa zdravotníkov posilnil medzi ľuďmi rasizmus a stigmu o afrických štátoch ako zdrojoch chorôb. Opice zároveň nie sú hlavným hostiteľom mpoxu. Oficiálne ho premenovali v auguste 2022.