CHICAGO, BRATISLAVA. Bol to najdôležitejší prejav v jej politickej kariére, píšu o štvrtkovom vystúpení Kamaly Harrisovej americké médiá.
V posledný deň nominačného zjazdu Demokratickej strany sa oficiálne stala prezidentskou kandidátkou – prvou ženou černošského a indického pôvodu, ktorá sa môže dostať do Bieleho domu.
Napriek tomu, že Harrisová po nahradení prezidenta Joea Bidena v kampani priniesla do strany nový elán a podľa prieskumov tesne vedie pred Donaldom Trumpom, stále musí niektorých voličov presvedčiť.
Viceprezidentkou je už tri a pol roka, mnohí Američania však o nej veľa nevedia.
Zdá sa, že viacerí účastníci zjazdu sa viac ako na Harrisovú tešili na popové megahviezdy Beyoncé a Taylor Swiftovú, o ktorých sa povrávalo, že vystúpia. Aj keď sa tak nestalo, vyzerá to, že Harrisovej sa podarilo vybudovať rovnaké nadšenie.
„Okej, už to chápem,“ napísal jeden z organizátorov Demokratickej strany esemesku novinárovi BBC ohľadom entuziazmu okolo Harrisovej po jej prejave. Otázne však je, či sa jej takéto naladenie voličov podarí udržať až do novembrových volieb.
V článku sa dočítate aj:
- čo povedala ohľadom Ukrajiny a Izraela,
- ako kritizovala Trumpa,
- čo bolo jej hlavným posolstvom.
Podpora Ukrajiny aj Izraela
Kamala Harrisová začala svoju reč tým, odkiaľ pochádza. „Vyrástla som v krásnej robotníckej štvrti“ pri San Franciscu, povedala davu. Opätovne zdôraznila, že je dcérou imigrantov. Jej otec je z Jamajky, mama bola z Indie.
Postupne hovorila o kľúčových témach tohtoročných volieb. Sľúbila, že vytvorí ekonomické príležitosti pre strednú triedu, bude chrániť reprodukčné práva a posilní ochranu na hraniciach s Mexikom.

Vyjadrila sa aj k zahraničnej politike. Ako prezidentka by „mobilizovala globálnu reakciu“ na obranu Ukrajinu proti ruskej invázii. „Naďalej budeme pevne stáť pri Ukrajine a našich spojencoch v NATO,“ dodala.
Za ďalšieho spojenca považuje aj Izrael, ktorého právo na obranu bude ako prezidentka podľa vlastných slov vždy podporovať. Humanitárnu katastrofu v Pásme Gazy však nazvala „devastujúcou“ a opäť zdôraznila potrebu dohody o prímerí a návratu rukojemníkov.
Počas jej prejavu – tak ako každý deň štvordňového podujatia – pred budovou protestovali propalestínski demonštranti, ktorí sú nespokojní so zhovievaným prístupom administratívy k izraelskej vláde. Nerozhodnutých voličov, pre ktorých je téma Pásma Gazy kľúčová, sklamalo, že im organizátori nedovolili vystúpiť na pódiu a prehovoriť k publiku.
Kritika Trumpa
Okrem miliónov Američanov pozeral Harrisovej prejav aj jej oponent Donald Trump. Na svojej sociálnej sieti Truth Social ju kritizoval za to, že veľakrát ďakuje, a namiesto problémov, ktoré trápia voličov, príliš veľa hovorí o svojom detstve.
Kritika bola vzájomná. Harrisová ho nazvala „neserióznym“ mužom, no zároveň nebezpečným, pretože nepriatelia USA podľa nej vedia, že si Trumpa vedia získať „lichôtkami a láskavosťami“.

„Autokrati vedia, že pri nich nebude vyvodzovať zodpovednosť, pretože sám chce takým byť,“ povedala. Počas svojej prezidentskej kariéry podľa nej Trump spôsobil „chaos a katastrofu“. No upozornila na to, že ešte väčšiu škodu napáchal, keď odmietol prijať svoju prehru, čo vyústilo až v útoku jeho stúpencov na Kapitol.
Prominentní demokrati v poslednom období pripomínajú, že Trump je právoplatne odsúdený za platbu pornoherečke Stormy Danielsovej, ktorú chcel umlčať, aby nehovorila o ich pomere. Podľa súdu tak však sfalšoval obchodné dokumenty.
Harrisová ako bývalá hlavná prokurátorka Kalifornie sa tak opäť postavila do roly právničky, ktorá sa dokáže vysporiadať s Trumpom, odsúdeným zločincom, komentujú to médiá.
Odkaz optimizmu
Harrisová, ako sa predpokladalo, odkazovala na svoje vlastenectvo, pričom tým apelovala aj na voličov. Novembrové voľby „dávajú nášmu národu vzácnu, pominuteľnú príležitosť prekonať zatrpknutosť, cynizmus a rozdeľujúce boje z minulosti, dávajú nám šancu vytýčiť novú cestu vpred“, povedala a sľúbila, že bude prezidentkou pre všetkých Američanov.
Svoju reč zakončila posolstvom optimizmu a nádeje. „Ukážme si navzájom a svetu, kto sme a za čo sa zasadzujeme – za slobodu, príležitosti, súcit, dôstojnosť, spravodlivosť a nekonečné možnosti,“ povedala.

Jej reč „úhľadne zhrnula“ kľúčové body jej kampane - jej osobný príbeh, výzvu na jednotu, ciele hospodárskej a sociálnej politiky orientované na strednú vrstvu a kritiku Donalda Trumpa, komentuje to Anthony Zurcher, dlhoročný severoamerický korešpondent pre web BBC.
„Pre USA prisľúbila aj novú cestu vpred. Pre tých, ktorí sledovali jej kampaň počas uplynulých týždňov, však nebolo v prejave veľa nového. Bol to len nový spôsob, ako osloviť najväčšie americké publikum, ku ktorému kedy prehovorila,“ uzatvoril.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej