MOSKVA, BRATISLAVA. Leo a Chantel Heyerovci pochádzajú z amerického štátu New York. Spolu so svojimi troma školopovinnými deťmi minulý týždeň pózovali v Moskve s novými modrými povoleniami na pobyt, ktoré im Rusko udelilo.
„Mám pocit, že som sa s rodinou dostal na bezpečnú archu. Osobou, ktorej chcem poďakovať, je prezident Vladimir Putin za to, že umožnil, aby sa Rusko v tejto svetovej atmosfére stalo dobrým miestom pre rodiny,“ vraví Leo Heyer vo videu, ktoré zverejnilo ruské ministerstvo vnútra.
„Cítim sa, akoby som sa práve vydala za Rusko,“ neskrývala nadšenie ani jeho manželka.
Americká rodina podľa denníka The Times dostala v Rusku azyl, pretože unikala „morálnemu úpadku“ západnej spoločnosti. Rusko teraz umožní ľuďom zo zahraničia, aby požiadali o humanitárne víza – no musia uctievať aj ruské hodnoty.

Osada pre konzervatívcov
Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok podpísal dekrét, ktorý umožňuje cudzincom požiadať o dočasný pobyt v krajine, ak zdieľajú „tradičné ruské duchovné a morálne hodnoty“, a to aj v prípadoch, keď nehovoria po rusky.
Dočasný pobyt môžu podľa zákona získať cudzinci, ktorí „vyjadrili želanie presťahovať sa do Ruskej federácie z dôvodu nesúhlasu s politikou zavádzajúcou deštruktívnu neoliberálnu ideologickú agendu, ktorá je v rozpore s tradičnými ruskými duchovnými a morálnymi hodnotami“.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí by malo najskôr vypracovať zoznam štátov, ktoré „neoliberálnu agendu“ pretláčajú a o humanitárne víza budú môcť potom požiadať občania týchto krajín, uvádza server Meduza.io.
Niektoré zdroje v Rusku už minulý rok hovorili o snahe vybudovať osadu na okraji Moskvy určenú pre konzervatívnych Američanov a Kanaďanov.
„Mnoho normálnych ľudí chce emigrovať a uvažujú o Rusku, ale narážajú na obrovskú byrokraciu,“ povedal minulý rok agentúre RIA Novosti ruský migračný právnik Timur Beslangurov, ktorý za nápadom stojí.
Z „ideologických dôvodov“ chce podľa neho do Ruska prísť okolo dvesto rodín. „Dôvodom je propaganda radikálnych hodnôt: dnes majú 70 pohlaví, a kto vie, čo príde ďalej,“ vraví. Server Snopes však nedokázal overiť, že by samotný plán migračnej dediny existoval a že by na ňom Beslangurov pracoval.
Na sociálnych sieťach sa však objavujú prípady, keď sa ľudia na migráciu do Ruska pýtajú. Žena z Texasu napríklad v skupine Expati v Rusku na facebooku písala, že chce s rodinou ujsť pred „falošnými ľuďmi, politikou, ktorá do všetkého zasahuje, a pre nedostatok rodinných hodnôt“, pričom podľa nej v Rusku neexistuje rasová diskriminácia.
Do Ruska odišla aj rodina Feenstraovcov z Kanady s ôsmimi deťmi, aby „unikli LGBT ideológii“. Na sociálne siete pridávajú videá zo života na ruskom vidieku. Keď však po prisťahovaní mali problém so zmrazenými účtami, Anneesa Feenstraová sa na youTube sťažovala a povedala, že je „sklamaná“ z Ruska a pripravená „skočiť na prvé lietadlo a vypadnúť odtiaľto“. Video neskôr rodina stiahla a za vyjadrenia sa ospravedlnila, uvádza The Times.

Nechodiť na protesty a neurážať armádu
Rusko od začiatku invázie na Ukrajinu prijalo viacero zákonov, ktoré bližšie špecifikujú, čo sú tradičné ruské hodnoty. V zákone z novembra 2022 sa píše najmä o hodnotách ako život, dôstojnosť, ľudské práva a slobody, vlastenectvo, služba vlasti a zodpovednosť za jej osud či silná rodina.
V júli tohto roka zase Štátna duma presadila zákon, ktorý prikazuje cudzincom a migrantom žijúcim v Rusku, aby „rešpektovali tradičné ruské duchovné a morálne hodnoty vrátane myšlienky manželstva ako zväzku medzi mužom a ženou“. Cudzinci však podľa zákona majú tiež zakázané zasahovať do zahraničnej a domácej politiky Ruska, inak budú obmedzené ich slobody.
Ďalší zákon z júla cudzincom zakazuje viaceré aktivity, pričom pri ich porušení im hrozí okamžitá nútená deportácia. Môže ísť napríklad o zapojenie sa do aktivít „nežiaducej“ organizácie (kde patrí väčšina mimovládnych organizácií či médií financovaných aj zo zahraničných zdrojov), účasť na nepovolenom proteste či vyzývanie na účasť na zhromaždení, urážky štátnych orgánov na sociálnych sieťach či spochybňovanie ruskej armády.