Upozornenie: Článok obsahuje opis sexuálneho násilia.
KALKATA, BRATISLAVA. Išla si iba na chvíľku oddýchnuť po 36-hodinovej zmene, ale už sa nevrátila. Jej odhalené telo s rozsiahlymi zraneniami objavili v nemocničnej seminárnej sále na R. G. Kar Medical College and Hospital v Západnom Bengálsku.
Indická lekárska asociácia (IMA) označila znásilnenie a zabitie 31-ročnej lekárky za „zločin barbarského rozsahu“ spôsobený „nedostatkom bezpečných priestorov pre ženy“ a požiadala o podporu v boji za spravodlivosť. V súvislosti so zločinom zatkli dobrovoľníka, ktorý na mieste pracoval, ale dôkazy poukazujú na skupinové znásilnenie.
„Myslím, že toto je pravdepodobne najpríšernejší prípad, s akým som sa v živote stretol,“ povedal pre India Today doktor Raja Dhar s tým, že množstvo zranení, ktoré obeť utrpela, by nedokázal urobiť osamelý útočník.
V reakcii na útok usporiadali lekári v Indii národný štrajk, do ktorého sa nakoniec zapojili tisíce ľudí. India totiž zažíva endemický výskyt sexuálneho násilia páchaného na ženách už celé desaťročia.
„Zverstvá páchané na našich matkách, sestrách a dcérach sú poburujúce,“ povedal podľa The Financial Times indický premiér Naréndra Módí. Útok vyvolal šok naprieč celou Indiou, ale aj napriek tomu sa odvtedy už objavili nové prípady znásilnenia, ktoré sužujú indickú spoločnosť.
„S obťažovaním sa stretávame takmer denne,“ povedala podľa France 24 demonštrantka Sangeeta Halder. „Nevystúpiť pre strach však nie je riešenie.“
V článku sa dočítate:
- kto je Nirbhaya,
- koľko znásilnení sa deje v Indii na dennej báze,
- čo tvrdia indické mimovládne organizácie,
- ako za problém môže aj kastovný systém.
O prípade Nebojácnej
Hrozivá povaha augustového útoku občanom pripomenula incident z roku 2012, keď v naídíllískom autobuse došlo k skupinovému znásilneniu a vražde 23-ročnej študentky.
Médiá obeť nazvali „Nirbhaya“, teda „Nebojácna“ – indické zákony totiž nedovoľujú zverejnenie totožnosti obete. Nirbhaya zomrela na následky zranení dva týždne po znásilnení šiestimi mužmi vrátane vodiča.
Napadli ju železnou tyčou, keď sa s kamarátom, ktorého útočníci tiež zbili, spoločne v decembri vracali domov z kina. Nakoniec oboch vyhodili na krajnicu, kde ich nahých a zakrvavených našli okoloidúci.
Indické úrady všetkých mužov o rok neskôr odsúdili: jeden spáchal vo väzení samovraždu, štyroch obesili, a jedného po troch rokoch strávených v reformnom zariadení (ide o maximálny možný trest pre mladistvého v Indii) prepustili - v čase útoku mal iba 17 rokov.
„Objala som dcérinu fotografiu a povedala som jej, že sme sa konečne dočkali spravodlivosti,“ povedala po vykonaní trestu smrti podľa BBC jej matka. Nirbhayanin otec dodal, že viera v súdnictvo sa preňho obnovila.
Lenže zmena, ktorú ženy v Indii následne očakávali, neprišla. Práve naopak: povaha znásilnení je v Indii čoraz agresívnejšia, brutálnejšia a do určitej miery pripomína organizovaný zločin, uvádza web DW.
Incident z roku 2012 síce vyvolal v Indii obrovské pobúrenie a viedol k novým zákonom proti znásilneniam, vrátane trestu smrti, ale nič nenasvedčuje tomu, že by skutočne spôsobil ústup zločinov páchaných na ženách.
Podľa údajov indického Národného úradu pre evidenciu kriminality (NCRB) bolo v roku 2022, čo je zároveň posledný rok, za ktorý sú dostupné údaje, hlásených v priemere takmer 90 znásilnení denne – polícia vtedy zaregistrovala minimálne 31-tisíc prípadov znásilnenia. V prepočte dochádza k znásilneniu v Indii každých 15 minút.
Skutočné číslo bude podľa DW pravdepodobne oveľa vyššie, keďže ženy mnohé zo zločinov nenahlásia pre strach z odvety, prevládajúcim stigmám okolo obetí a nedostatku viery v policajné vyšetrovanie.
„Jedným z faktorov je absencia strachu zo zákona,“ povedala agentúre Reuters indická právnička Rebecca Mammen Johnová. Johnová pravidelne zastupuje obete znásilnenia a domnieva sa, že násilníci jednoducho veria v to, že nebudú perzekvovaní.
„Neexistuje dôsledné uplatňovanie zákona, to je jeden aspekt. Je tu však tiež veľmi slabá polícia, to je ďalší aspekt,“ dodala.
Miera odsúdenia za znásilnenie sa v rokoch 2018 až 2022 podľa údajov NCRB pohybovala medzi 27 až 28 percentami, uvádza Reuters.
V najhoršej fáze
V marci došlo v Džhárkhande k brutálnemu skupinovému znásilneniu 28-ročnej španielskej turistky a zbitiu jej 64-ročného partnera. Indické úrady obvinili sedem mužov. K útoku došlo, keď sa pár rozhodol prenocovať v stane, pretože v okolí nezohnal žiadne ubytovanie.
Iba o niekoľko dní neskôr došlo v Čatísgarhe k skupinovému znásilneniu 21-ročnej herečky, ktorú napadli jej kolegovia, a týždeň pred útokom na 31-ročnú lekárku zase muži napadli 17-ročné dievča, ktoré sa vracalo domov zo svadobnej hostiny v Uttarpradéši. A to je iba hŕstka medializovaných prípadov z roku 2024.
„Momentálne sme [svedkami] najhoršej fázy sexuálneho násilia a mizogýnie,“ povedala pre DW Kavita Srivastava z mimovládnej organizácie Ľudová únia občianskych slobôd.
„Toto je nová India, v ktorej sa zdá, že došlo k úplnému rozpadu právneho štátu. Ide o obdobie nehanebnej konsolidácie patriarchátu.“
Srivastava zároveň tvrdí, že násilie páchané na ženách sa jednoducho znormalizovalo. „S narastajúcou beztrestnosťou, ktorú páchatelia zažívajú, a súdnymi nástrojmi, ktoré [podliehajú] politikom, sa boj proti znásilneniu stal náročným.“
Indické úrady zatiaľ v reakcii na prebiehajúce protesty nariadili zriadenie pracovnej skupiny zloženej z lekárov, ktorej úlohou bude vydať odporúčania ohľadom bezpečnosti na zdravotníckych pracoviskách a revíziu pracovných podmienok lekárov a zdravotníckych pracovníkov na národnej úrovni.
„Muži, ktorí spáchajú tieto obludné činy, musia dostať najprísnejší trest,“ dodal podľa The Financial Times Módí s tým, že zločiny na ženách by mali byť urýchlene vyšetrené.. „Je to nevyhnutné na vytvorenie viery v spoločnosti.“
Mužské poškodené egá
Nárast sexuálnych zločinov priznáva aj Jaya Valenkar, riaditeľka mimovládnej organizácie Jagori. „Ide o odpor voči ženám, ktoré zaberajú viac verejných priestorov a spochybňujú mužskú hegemóniu takmer vo všetkých oblastiach života,“ povedala pre DW.
Vysvetľuje, že mnoho mužov je preťažených. „Nevedia, ako zvládnuť svoje poškodené egá a celkovú beznádej pomohla vytvoriť aj rozšírená nezamestnanosť.“ Nedostatok pracovných pozícií predstavuje najväčšiu ekonomickú výzvu pre Módího vládu.
Valenkar však zároveň vníma aj nízku úroveň odsúdení, pričom indické úrady mnohé z prípadov dlhodobo odkladajú. „Nekvalitné vyšetrovanie znásilnení a slabý zber dôkazov v prípravnom štádiu sú tiež faktory, ktoré pomohli [zločincom] k oslobodeniu.“
Často však trpia predovšetkým ženy z nižších úrovní stáročnej kastovnej hierarchie, voči ktorým muži z vyšších kást používajú sexuálne násilie ako zbraň na posilnenie svojho postavenia, uvádza DW. Indický kastovný systém patrí podľa BBC medzi najstaršie formy prežívajúcej sociálnej stratifikácie na svete.
Kastovný systém bolo vidieť aj počas súčasných demonštrácií. Približne 60 až 80 obyvateliek luxusného komplexu Hiranandani v Bombaji protestovalo proti sexuálnemu násiliu, keď sa k nim pripojili mladé a staré ženy z nedávno zbúraných slumov Jai Bhim Nagar.
„Toto je exkluzívny protest iba pre ľudí z Hiranandani,“ uviedla podľa The Wire jeho obyvateľka. Ženy z Jai Bhim Nagar boli nakoniec nútené protest opustiť.
„Pre tieto osoby je žena obeťou iba vtedy, ak pochádza z ich vlastnej kasty. My ostatní pre nich neexistujeme,“ povedala pre The Wire vyhnaná demonštrantka.