SME

Znásilnenie každých 15 minút? India nevie zastaviť násilie voči ženám

Muži v Indii berú ťažko zlepšujúce sa postavenie žien.

Protesty po medializovanom prípade znásilnenia lekárky v Kalkate.Protesty po medializovanom prípade znásilnenia lekárky v Kalkate. (Zdroj: TASR/AP)

Upozornenie: Článok obsahuje opis sexuálneho násilia.

KALKATA, BRATISLAVA. Išla si iba na chvíľku oddýchnuť po 36-hodinovej zmene, ale už sa nevrátila. Jej odhalené telo s rozsiahlymi zraneniami objavili v nemocničnej seminárnej sále na R. G. Kar Medical College and Hospital v Západnom Bengálsku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Indická lekárska asociácia (IMA) označila znásilnenie a zabitie 31-ročnej lekárky za „zločin barbarského rozsahu“ spôsobený „nedostatkom bezpečných priestorov pre ženy“ a požiadala o podporu v boji za spravodlivosť. V súvislosti so zločinom zatkli dobrovoľníka, ktorý na mieste pracoval, ale dôkazy poukazujú na skupinové znásilnenie.

SkryťVypnúť reklamu

„Myslím, že toto je pravdepodobne najpríšernejší prípad, s akým som sa v živote stretol,“ povedal pre India Today doktor Raja Dhar s tým, že množstvo zranení, ktoré obeť utrpela, by nedokázal urobiť osamelý útočník.

V reakcii na útok usporiadali lekári v Indii národný štrajk, do ktorého sa nakoniec zapojili tisíce ľudí. India totiž zažíva endemický výskyt sexuálneho násilia páchaného na ženách už celé desaťročia.

„Zverstvá páchané na našich matkách, sestrách a dcérach sú poburujúce,“ povedal podľa The Financial Times indický premiér Naréndra Módí. Útok vyvolal šok naprieč celou Indiou, ale aj napriek tomu sa odvtedy už objavili nové prípady znásilnenia, ktoré sužujú indickú spoločnosť.

„S obťažovaním sa stretávame takmer denne,“ povedala podľa France 24 demonštrantka Sangeeta Halder. „Nevystúpiť pre strach však nie je riešenie.“

SkryťVypnúť reklamu

O prípade Nebojácnej

Hrozivá povaha augustového útoku občanom pripomenula incident z roku 2012, keď v naídíllískom autobuse došlo k skupinovému znásilneniu a vražde 23-ročnej študentky.

Médiá obeť nazvali „Nirbhaya“, teda „Nebojácna“ – indické zákony totiž nedovoľujú zverejnenie totožnosti obete. Nirbhaya zomrela na následky zranení dva týždne po znásilnení šiestimi mužmi vrátane vodiča.

Napadli ju železnou tyčou, keď sa s kamarátom, ktorého útočníci tiež zbili, spoločne v decembri vracali domov z kina. Nakoniec oboch vyhodili na krajnicu, kde ich nahých a zakrvavených našli okoloidúci.

Indické úrady všetkých mužov o rok neskôr odsúdili: jeden spáchal vo väzení samovraždu, štyroch obesili, a jedného po troch rokoch strávených v reformnom zariadení (ide o maximálny možný trest pre mladistvého v Indii) prepustili - v čase útoku mal iba 17 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

„Objala som dcérinu fotografiu a povedala som jej, že sme sa konečne dočkali spravodlivosti,“ povedala po vykonaní trestu smrti podľa BBC jej matka. Nirbhayanin otec dodal, že viera v súdnictvo sa preňho obnovila.

Lenže zmena, ktorú ženy v Indii následne očakávali, neprišla. Práve naopak: povaha znásilnení je v Indii čoraz agresívnejšia, brutálnejšia a do určitej miery pripomína organizovaný zločin, uvádza web DW.

Incident z roku 2012 síce vyvolal v Indii obrovské pobúrenie a viedol k novým zákonom proti znásilneniam, vrátane trestu smrti, ale nič nenasvedčuje tomu, že by skutočne spôsobil ústup zločinov páchaných na ženách.

Podľa údajov indického Národného úradu pre evidenciu kriminality (NCRB) bolo v roku 2022, čo je zároveň posledný rok, za ktorý sú dostupné údaje, hlásených v priemere takmer 90 znásilnení denne – polícia vtedy zaregistrovala minimálne 31-tisíc prípadov znásilnenia. V prepočte dochádza k znásilneniu v Indii každých 15 minút.

SkryťVypnúť reklamu

Skutočné číslo bude podľa DW pravdepodobne oveľa vyššie, keďže ženy mnohé zo zločinov nenahlásia pre strach z odvety, prevládajúcim stigmám okolo obetí a nedostatku viery v policajné vyšetrovanie.

„Jedným z faktorov je absencia strachu zo zákona,“ povedala agentúre Reuters indická právnička Rebecca Mammen Johnová. Johnová pravidelne zastupuje obete znásilnenia a domnieva sa, že násilníci jednoducho veria v to, že nebudú perzekvovaní.

„Neexistuje dôsledné uplatňovanie zákona, to je jeden aspekt. Je tu však tiež veľmi slabá polícia, to je ďalší aspekt,“ dodala.

Miera odsúdenia za znásilnenie sa v rokoch 2018 až 2022 podľa údajov NCRB pohybovala medzi 27 až 28 percentami, uvádza Reuters.

V najhoršej fáze

V marci došlo v Džhárkhande k brutálnemu skupinovému znásilneniu 28-ročnej španielskej turistky a zbitiu jej 64-ročného partnera. Indické úrady obvinili sedem mužov. K útoku došlo, keď sa pár rozhodol prenocovať v stane, pretože v okolí nezohnal žiadne ubytovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Iba o niekoľko dní neskôr došlo v Čatísgarhe k skupinovému znásilneniu 21-ročnej herečky, ktorú napadli jej kolegovia, a týždeň pred útokom na 31-ročnú lekárku zase muži napadli 17-ročné dievča, ktoré sa vracalo domov zo svadobnej hostiny v Uttarpradéši. A to je iba hŕstka medializovaných prípadov z roku 2024.

„Momentálne sme [svedkami] najhoršej fázy sexuálneho násilia a mizogýnie,“ povedala pre DW Kavita Srivastava z mimovládnej organizácie Ľudová únia občianskych slobôd.

„Toto je nová India, v ktorej sa zdá, že došlo k úplnému rozpadu právneho štátu. Ide o obdobie nehanebnej konsolidácie patriarchátu.“

Srivastava zároveň tvrdí, že násilie páchané na ženách sa jednoducho znormalizovalo. „S narastajúcou beztrestnosťou, ktorú páchatelia zažívajú, a súdnymi nástrojmi, ktoré [podliehajú] politikom, sa boj proti znásilneniu stal náročným.“

SkryťVypnúť reklamu

Indické úrady zatiaľ v reakcii na prebiehajúce protesty nariadili zriadenie pracovnej skupiny zloženej z lekárov, ktorej úlohou bude vydať odporúčania ohľadom bezpečnosti na zdravotníckych pracoviskách a revíziu pracovných podmienok lekárov a zdravotníckych pracovníkov na národnej úrovni.

„Muži, ktorí spáchajú tieto obludné činy, musia dostať najprísnejší trest,“ dodal podľa The Financial Times Módí s tým, že zločiny na ženách by mali byť urýchlene vyšetrené.. „Je to nevyhnutné na vytvorenie viery v spoločnosti.“

Mužské poškodené egá

Nárast sexuálnych zločinov priznáva aj Jaya Valenkar, riaditeľka mimovládnej organizácie Jagori. „Ide o odpor voči ženám, ktoré zaberajú viac verejných priestorov a spochybňujú mužskú hegemóniu takmer vo všetkých oblastiach života,“ povedala pre DW.

SkryťVypnúť reklamu

Vysvetľuje, že mnoho mužov je preťažených. „Nevedia, ako zvládnuť svoje poškodené egá a celkovú beznádej pomohla vytvoriť aj rozšírená nezamestnanosť.“ Nedostatok pracovných pozícií predstavuje najväčšiu ekonomickú výzvu pre Módího vládu.

Valenkar však zároveň vníma aj nízku úroveň odsúdení, pričom indické úrady mnohé z prípadov dlhodobo odkladajú. „Nekvalitné vyšetrovanie znásilnení a slabý zber dôkazov v prípravnom štádiu sú tiež faktory, ktoré pomohli [zločincom] k oslobodeniu.“

Často však trpia predovšetkým ženy z nižších úrovní stáročnej kastovnej hierarchie, voči ktorým muži z vyšších kást používajú sexuálne násilie ako zbraň na posilnenie svojho postavenia, uvádza DW. Indický kastovný systém patrí podľa BBC medzi najstaršie formy prežívajúcej sociálnej stratifikácie na svete.

SkryťVypnúť reklamu

Kastovný systém bolo vidieť aj počas súčasných demonštrácií. Približne 60 až 80 obyvateliek luxusného komplexu Hiranandani v Bombaji protestovalo proti sexuálnemu násiliu, keď sa k nim pripojili mladé a staré ženy z nedávno zbúraných slumov Jai Bhim Nagar.

„Toto je exkluzívny protest iba pre ľudí z Hiranandani,“ uviedla podľa The Wire jeho obyvateľka. Ženy z Jai Bhim Nagar boli nakoniec nútené protest opustiť.

„Pre tieto osoby je žena obeťou iba vtedy, ak pochádza z ich vlastnej kasty. My ostatní pre nich neexistujeme,“ povedala pre The Wire vyhnaná demonštrantka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 18 583
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 894
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 475
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 363
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 693
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 2 981
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 639
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 525
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po Trumpovom ohlásení ciel začali burzy padať.

V akej fáze sa trhy nachádzajú a v čom sú rozdiely s finančnou krízou.


82
Peter Tkačenko.

Fico môže Danka buď upratať, alebo ignorovať.


32
Akciové trhy prudko klesajú.

Pohľad na portfóliá investorov nepotešia.


163
Oslavy 80. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne.

Čo je Slavín a kto všetko sa tam zišiel?


97

Neprehliadnite tiež

Dajr al-Balah po izraelskom útoku.

Otázka správy územia sa stala jedným z hlavných sporných bodov pri rokovaní o prímerí.


TASR
Ilustračná snímka.

Výbuch zranil trinásť ľudí.


TASR
Americký prezident Donald Trump.

Teherán nemôže získať jadrové zbrane, tvrdí Trump.


TASR
Ľuďom hrozí hlad a podvýživa.

Viac ako 2,1 milióna ľudí je opäť v núdzi, upozorňuje OSN.


TASR

Sportnet

Lukáš Sedlák na ľade.

Peter Čerešňák asistoval na štvrtý gól.


TASR
Clara Tausonová.

Tenistka má problémy s chrbtom, ktoré ju vyradili zo súťažného diania.


Maximilian Schachmann.

Prví traja sa v cieli zmestili do 76 stotín sekundy.


TASR
Jenson Brooksby.

Do štyroch rokov nevedel poriadne rozprávať, kariéru mu prerušili zranenia aj suspendácia. Teraz sa mu poradil parádny zápis.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu