WASHINGTON, BRATISLAVA. Kým sa ešte o prezidentské kreslo uchádzal Joe Biden, tesne zaostával za svojím rivalom Donaldom Trumpom. Jeho nástupníčka Kamala Harris však do kampane Demokratickej strany priniesla druhý dych a podľa viacerých prieskumov Trumpa predbehla.
Víťazstvo však vôbec nemá isté. Získať si totiž musí ľudí v tzv. kľúčových štátoch, kde nie je do poslednej chvíle jasné, pre ktorého kandidáta sa rozhodnú.
Ktoré štáty to sú, na aké problémy sa v nich musí zamerať a v ktorých už vedie?
V článku sa dočítate aj:
- čo sú to nerozhodnuté štáty,
- ktoré štáty rozhodnú americké voľby,
- akým problémom v nich Harris čelí.
Voľby nerozhodujú voliči
Napriek tomu, že v novembrových voľbách môže hlasovať viac ako 240 miliónov oprávnených voličov, o budúcej hlave štátu rozhodne len hŕstka ľudí - tzv. volitelia.
V Zbore voliteľov reprezentuje 50 štátov USA a hlavné mesto Washington D.C. celkovo 538 ľudí. Ide zväčša o súčasných či bývalých straníckych funkcionárov, poslancov a aktivistov.

Kandidát potrebuje k víťazstvu nadpolovičnú väčšinu hlasov, teda najmenej 270 voliteľov. Nebude sa však zameriavať na štáty, kde má víťazstvo isté - v prípade demokratov ide napríklad o Kaliforniu či New York, v prípade republikánov napríklad o Texas.
Kľúčové bude pre nich získať hlasy z tzv. nerozhodnutých štátov, pri ktorých sa nedá spoľahlivo predpovedať, ako budú ľudia hlasovať.
Volební experti za kľúčové štáty tohtoročných volieb určili Arizonu, Nevadu, Michigan, Pensylvániu, Wisconsin a Georgiu. V niektorých amerických médiách sa spomína aj Severná Karolína.
Michigan: Problém menom Gaza
Augustový prieskum pre New York Times a Sienna College ukazuje, že Harrisová vedie v troch kľúčových štátoch - v Michigane, v Pensylvánii a vo Wisconsine.
Zástupcov v Michigane - štáte s najväčšou populáciou arabského pôvodu v USA - však bude musieť presvedčiť, že je pripravená pritvrdiť voči izraelskej vláde v súvislosti s útokmi, ktoré vykonáva v Pásme Gazy.