BELEHRAD, BRATISLAVA. Je to historický deň pre Srbsko aj pre Európu, hovoril pred mesiacom v Belehrade viceprezident Európskej komisie Maroš Šefčovič. Spolu s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom si tam podávali ruku s Aleksandrom Vučičom, srbským prezidentom, ktorý inokedy čelí kritike EÚ za obmedzovanie demokracie či blízke vzťahy s Kremľom.
Vučič však pristúpil v júli k dohode, ktorý má Európu odpútať od závislosti od Číny. Srbsko totiž obnovilo licenciu ťažobnej spoločnosti Rio Tinto, ktorá má v údolí Jadar na západe krajiny ťažiť lítium dôležité pre výrobu batérií do elektrických áut.
Zatiaľ čo Únia aj Spojené štáty, ktoré zúfalo lítium potrebujú, sú s dohodou spokojné, na domácom fronte sa proti Vučičovi rozbehli masové protesty. Časť ľudí má ekologické obavy z ťažby, iní sa obávajú, že Srbsko sa zapredalo západným firmám. Obavy navyše pretláčajú aj proruské dezinformačné kanály.
V texte sa dočítate:
- Prečo sa Srbi obávajú ťažby lítia,
- aký vplyv v energetike má Rusko a Čína,
- prečo sú proti aj proruskí nacionalisti, ktorí Vučiča podporujú.
Biele zlato
Európska únia zaradila tento rok lítium medzi strategické materiály, ktoré jej majú pomôcť v snahe znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov o 55 percent. „V budúcnosti budú všetko lítium spotrebúvať najmä osobné autá, autobusy a nákladné autá,“ povedal pre Euronews Peter Tom Jones, riaditeľ Inštitútu pre udržateľné kovy a minerály z univerzity v Leuvene. Únia dnes dováža všetko spracované lítium zo zámoria či z Číny.
Práve Srbsko má v údolí Jadar jedny z najväčších zásob lítia vhodného na výrobu batérií do elektromobilov – niektorí experti odhadujú, že by mohlo dokonca pokryť až 90 percent európskeho dopytu na ceste k bezemisnej doprave.
Britsko-austrálsky ťažobný gigant Rio Tinto získal povolenie na ťažbu už v roku 2017, neskôr ho však štát po protestoch pozastavil. Zmenilo sa to až tento rok a európski lídri dúfajú, že firma začne s ťažbou čo najskôr.