Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Niektoré z najvplyvnejších internetových osobností americkej extrémnej pravice sa obracajú proti kampani bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Pomocníkom a spojencom republikánskeho kandidáta sa vyhrážajú „digitálnou vojnou“. Ich vyjadrenia by mohli skomplikovať výzvy Republikánskej strany na jednotu v posledných týždňoch prezidentského súboja.
Nick Fuentes, stúpenec nadradenosti bielej rasy a podcaster, ktorý v roku 2022 obedoval s Trumpom v jeho rezorte v Palm Beach Mar-a-Lago, v príspevku na sociálnej sieti X uviedol, že Trumpov tím všetko „kazí“ tým, že sa nestavia viac doprava a „smeruje tak ku katastrofálnej prehre“. Jeho reakciu do stredy videlo 2,6 milióna ľudí.
Laura Loomerová, krajne pravicová aktivistka, ktorú Trump minulý rok nazval „veľmi výnimočnou“, povedala, že jeho „slabí“ poradcovia kampane premrhali momentum a že Trumpov prístup „treba rýchlo zmeniť“, pretože jeho voliči nemôžu hovoriť o „ukradnutých voľbách ďalšie štyri roky“. Jej príspevok na sociálnej sieti X sa páčil viac ako osemtisíc ľuďom.
A Candace Owensová, krajne pravicová influencerka s piatimi miliónmi fanúšikov na sociálnej sieti X, ktorú odfotili s Trumpom v marci, nazvala vnútorné boje medzi konzervatívcami v podcaste ako "občianska vojna MAGA" (skratka sloganu Make America Great Again - Spravme Ameriku opäť veľkou, pozn.). Nahnevalo ju, že Trumpova politika a osobnosť sa zmierňujú, aby sa zapáčil aj viac mainstreamovým voličom.
„Už si nie som istá, kto riadi MAGA bus,“ povedala, čím dala jasne najavo, že podobne ako ostatní krajne pravicoví influenceri nemá problém s Trumpom, no s jeho tímom. „Strácate podporu ľudí, ktorí vám verili… lenže vy týchto ľudí potrebujete."
V článku sa dočítate:
- prečo sú krajne pravicoví influenceri pre Trumpa dôležití,
- čo prekáža krajne pravicovým aktivistom,
- aké taktiky využívajú krajne pravicoví kritici.
Nevýrazná stratégia
Útoky influencerov v čase, keď iní Trumpovi podporovatelia vyzývajú bývalého prezidenta, aby v kampani zaujal disciplinovanejší a politickejší prístup, ukazujú nové zraniteľné miesto v jednej z najhlasnejších skupín Trumpovej voličskej základne.
Krajne pravicoví provokatéri s miliónmi sledovateľov sú dlhodobo jedni z najspoľahlivejších zdrojov internetovej pozornosti pre Trumpa a pomáhajú mu vo virálnej energii, ktorá naštartovala jeho kariéru a náskok v podpore najmä medzi bielymi mužskými voličmi.
Trump sa s krajne pravicovými internetovými celebritami zbližoval pred voľbami v roku 2016 aj 2020 a niektorých z nich privítal aj v Bielom dome na „summite sociálnych médií“ v roku 2019.

Kým Trumpova kampaň zápasí s prepadom popularity v prieskumoch, krajne pravicoví aktivisti tvrdia, že zlyháva, lebo neprijala v otázkach rasy a imigrácie tvrdšie pravicové postoje. Vyzvali tiež Trumpov tím, aby vyhodil dvoch spolumanažérov,Chrisa LaCivita a Susie Wilesovú, ktorých vinia z prijatia nevýraznej stratégie.
Mnohí z krajne pravicových kritikov kampane uviedli, že stále pevne stoja za samotným Trumpom. Niektorí z nich však trvajú na tom, že budú útočiť na jeho online kampaň, kým nezmení smer. Pre predstaviteľov kampane, ktorí sa snažili verejne dištancovať od extrémistických hlasov alebo ich ignorovať, aby neodradili umiernenejších voličov, to môže predstavovať problém.
Minulý štvrtok už Trump spravil prvé ústupky v kampani a opätovne najal manažéra svojej kampane z roku 2016 Coreyho Lewandowského. Extrémista Fuentes to označil za svoje "prvé víťazstvo", a to aj napriek tomu, že Trump naďalej verejne chválil LaCivita a Wilesovú. Ďalšia influencerka Laura Loomerová sa však Fuentesovi vysmiala s tým, že rozhodne s návratom Lewandowského, spoluautora knihy Nech je Trump Trumpom, nič nemá a že by sa mal prestať tváriť, že o niečom rozhoduje.
Trumpova padajúca popularita
Niektorí zástupcovia kampane v minulosti tvrdili, že krajne pravicoví influenceri pre nich majú hodnotu, pretože zosilňujú Trumpove politické posolstvá. Avšak nedávne útoky Fuentesa a jeho fanúšikov, ktorí si hovoria „groyperi“, sú pre kampaň príliš kontraproduktívne, tvrdí človek z Trumpovho tímu, ktorý hovoril pod pomienkou anonymity.
„Ak sa niečo deje, tak jedine to, že [Fuentes] ubližuje snahe dostať čerstvú krv do kampane. Sťažuje to [aj] samotnému Trumpovi, ktorý pôsobí, že reaguje na groyperov,“ tvrdí zdroj.
Po žiadosti o reakciu sa Trumpov tím odvolal na príspevok zverejnený na sociálnej sieti Truth Social z 11. augusta, v ktorom Trump tvrdí, že vedie "v takmer všetkých SKUTOČNÝCH prieskumoch" a že jeho tím „vykonáva skvelú prácu“.
V ten istý deň vo vysielaní televízie CBS označil Trumpov kandidát na viceprezidenta JD Vancea Fuentesa za „totálneho chudáka“ a povedal, že správnou reakciou je „ignorovať“ trollov, ako je on, kým „nezmiznú“.
Kritika krajnej pravice však rozrušila niektorých Trumpových najoddanejších internetových roztlieskavačov. Brenden Dilley, protrumpovský podcaster z Georgie, sa v pondelok pýtal, či Fuentes a ďalší influenceri útočiaci na Trumpa nie sú súčasťou psychologickej operácie, ktorá má posilniť naratív o "raste podpory pre Kamalu Harrisovú".
„Mám prácu a títo ľudia pre mňa predstavujú problém,“ povedal Dilley. „Sú za to odmeňovaní? Pracujú ako kolektív? To neviem.“ Fuentes povedal, že nikto ho neplatil a chcel len vyjadriť svoj názor.
Colin Henry, výskumník z Univerzity Georgea Washingtona, ktorý skúma politický extrémizmus na internete, tvrdí, že krajne pravicoví influenceri sú v posledných týždňoch viditeľne frustrovaní z Trumpových slabých výsledkov v prieskumoch a z toho, že sa kampaň zriekla tvrdo pravicových politických návrhov, ako je napríklad Projekt 2025 (návrh konzervatívneho think-tanku, ktorý má posilniť prezidentské právomoci a nastoliť ultrakonzervatívnu víziu vlády, pozn.).
Dbať na hnev krajne pravicových influencerov je však dôležité, pretože sa ukázalo, že sú schopní zasiahnuť aj v konzervatívnych kruhoch a to spôsobom, ktorý by mohol ohroziť Trumpovu kampaň, vraví Ben Lorber, vedúci výskumný pracovník Political Research Associates, think-tanku v Massachusetts, ktorý monitoruje pravicové skupiny.
„Toto hnutie má schopnosť posunúť konzervatívny diskurz a otvoriť priestor ďaleko napravo od prijateľných konzervatívnych názorov pre ľudí, ako je Trump, a takto sa posunú ďalej doprava,“ povedal.
Partizánska taktika
Počas minulotýždňového rozhovoru Trumpa s majiteľom sociálnej siete X, miliardárom Elonom Muskom, Fuentes prostredníctvom živého vysielania usmerňoval svojich sledovateľov, aby opakovane zverejňovali na sieti svoje požiadavky o zmenách v kampani a dostali ich medzi trendujúce trendové slová.
Podobne sa správali jeho fanúšikovia aj na Trumpovej sociálnej sieti Truth Social a odkazy s hashtagom #NoMoreImmigration (stop imigrácii, pozn.) sa umiestnili na najvyšších pozíciách. Heslo #FireLaCivita (vyhoďte LaCivitu) zatienilo dokonca aj #Trump2024. Fuentes tiež svojim sledovateľom povedal, že by mali začať zbierať telefónne čísla a e-mailové adresy predstaviteľov kampane, aby ich mohli hromadne kontaktovať.
V rozhovore Fuentes uviedol, že má v úmysle tlačiť svojich fanúšikov do toho, aby zvolili „partizánsku“ taktiku a „stupňovali tlak v reálnom svete“, a to aj prostredníctvom masových vystúpení na Trumpových zhromaždeniach v rozhodujúcich štátoch, ako je Michigan, až kým kampaň nesplní ich požiadavky, aby prestala „kupčiť s nezávislými“. Vyzval svojich fanúšikov, aby nehlasovali za Trumpa, a povedal, že je to jediný spôsob, ako prebudiť kampaň, ktorá nemá „žiadnu energiu a žiadne nadšenie“.

„Ak ma budú obviňovať, že Trump prehral, nech sa páči,“ povedal. „Ak prehrá, tak preto, lebo prestal hovoriť so základňou MAGA, ktorú mal v roku 2016.“ Loomerová a Owensová nereagovali na žiadosti o komentár.
Jared Holt, vedúci výskumný pracovník Inštitútu pre strategický dialóg, ktorý skúma nenávisť a extrémizmus na internete, uviedol, že Fuentes zrejme stratil časť vplyvu, ktorý získal počas toho, ako bol Trump prezidentom. Zachováva si však „kult“ medzi mladými konzervatívcami, ktorí by mohli nepriamo zatlačiť na kampaň, aby „prijala extrémnejšie postoje“.
Fuentesovi spolupracovníci pracovali pre krajne pravicových členov Kongresu vrátane poslancov ako sú Marjorie Taylor Greeneová a Paul A. Gosar. Niekedy sa dokonca správy od Fuentesa - ktorý vyzýva na vytvorenie bieleho etnostátu v Spojených štátoch, v ktorom by bolo zakázané dokonca aj legálne prisťahovalectvo - a známejších protrumpovských účtov úzko zhodovali.
Mimoriadne úspešné úsilie
Minulý utorok sa na účte kampane @TrumpWarRoom objavila fotografia Afroameričanov s nápisom „Vaša štvrť, keď bude prezidentka Kamala“ s varovaním: „Importujte sem tretí svet. Staňte sa tretím svetom.“
Keď sa možného Trumpovho viceprezidenta JD Vancea v televíznych rozhovoroch niekoľkokrát pýtali na Trumpovu večeru s Fuentesom, 11. augusta pre televíziu ABC povedal, že „to, že sa s niekým rozprávate, neznamená, že schvaľujete jeho názory“.
Fuentes teraz hecuje svojich fanúšikov pomocou živých prenosov a na sociálnych sieťach, aby spustili "Groyper War 2". Ide pritom o pokračovanie chaotických happeningov z roku 2019, keď na hromadné podujatia takzvaných "falošných konzervatívcov" prichádzali skupiny ľudí a rečníkov zasypávali provokatívnymi otázkami o rase či právach LGBTI+ ľudí.
Amanda Moorová, ľavicová aktivistka a výskumníčka, ktorá Fuentesovu skupinu sledovala, uviedla, že toto úsilie bolo „mimoriadne úspešné“, pretože pomáhalo krajne pravicovým influencerom propagovať ich ideológiu.
„Ich cieľom je posunúť stranu doprava. A dosiahli presne to, čo chceli,“ povedala Mooreová. Úspech skupiny však prichádza s veľkou daňou pre samotného Trumpa, pretože jeho voličská základňa je čoraz nestálejšia. „Toto sa stane, keď roky kráčate na hrane. Toto je miesto, kam sa dostanete.“